Apkure, par labāko apkures veidu, pārdomas un ieteikumi

Apkure, laiks parunāt par labāko apkures veidu daudzdzīvokļu mājās.

Sabiedriskie pakalpojumi ir valsts un pašvaldību regulējamas nozares, kas nozīmē, ka valsts daļēji kontrolē šīs nozares.

Tāpēc, lai garantētu kvalitatīvus pakalpojumus un patērētāju interešu aizsardzību. Valdība izveidojusi vienotu regulatoru visām šīm nozarēm.

Liepājas gadījumā regulators bija Rimmas kungs, kas tagad pārkvalificējies par namu apsaimniekotāju.

Ja runājam par siltuma piegādi Liepājā, tad šeit ir viens un vienīgais, kā arī neapstrīdamais domes variants.

Tas būtu centralizēts apkures variants un Liepājas Enerģijas monopols.

Kā tad ir pareizāk?

Kā labāk?

Siltumapgādi var nodrošināt, izmantojot centralizēto siltumapgādes sistēmu vai lokālo siltumapgādi, ko veic autonoms ražotājs.  Vai precīzāk siltums tiek ražots mājas iekšpusē un nav saistīts ar siltumtrasēm ārpus mājas.

Kā tad īsti siltums nonāk līdz mūsu radiatoriem un karstais ūdens – līdz krāniem?

apkure

Siltums uzkarsēta vai pārkarsēta ūdens veidā (siltuma nesējs) pa maģistrālo siltumtīklu tiek virzīts no sagatavošanas vietas (termoelektrostacija, katlu māja) līdz namam un atpakaļ, lai to atkal uzkarsētu.
Cirkulējot tīklos, siltumnesējs daļu siltuma atdod apkārtējai videi, tā radot siltuma zudumus, kas sastāda aptuveni 18%.

Lokālajā apkures gadījumā, šo zudumu nav vispār.

GALVENAIS.

Nav jāuztur monopoluzņēmums ar visiem uzpūstajiem štatiem. Dargajiem ofisiem, autotransportu, katlu māju remontiem, siltumtrašu atjaunošanas izmaksām un lielajām algām personālam.  Pats galvenais, zudumiem siltumtrasēs, zudumiem no neefektīvu siltuma ražošanas iekārtu izmantošanas utt…

Varētu turpināt, jo ir vēl daudzi citi argumenti PRET centralizēto siltuma piegādi.

Tikai taupot siltumenerģiju, varam cerēt uz jūtamu siltuma maksas pazemināšanu. To panāk ar siltuma zudumu samazināšanu, tā nodrošinot augstu energoefektivitāti un panākot iedzīvotāju naudas līdzekļu ietaupījumu.

Taupisim siltumu

Ja apdzīvotā vieta ir gazificēta, autonomās iekārtas (lokālā apkure) izmantošana ir izdevīga un dod labus rezultātus siltumenerģijas atlaides cenā, jo spēj izkonkurēt jebkuru centralizētu siltuma piegādi. Liepājas gadījumā Liepājas Enerģiju (LE).

Autonomo iekārtu saražotās siltumenerģijas cena konkurē pat ar koģenerācijas stacijās saražoto (apvienota siltuma un elektrības ražošana).

Tātad skaidrs, ka nomainot vecos siltuma mezglus, kas saņem siltuma piegādi no siltumtrasēm un atsakoties no monopolista pakalpojumiem (LE)…. UN IEVIEŠOT lokālo apkuri.

Tu esi vinnējis uz visiem 100%.

Ideālais variants ir visas mājas pāreja uz lokālo apkuri, bet var to darīt arī katras sekcijas ietvaros. Uzreiz piebildīšu, ka lokāli sildīties viena dzīvokļa ietvaros var nesanākt. Jo var traucēt pārējiem iedzīvotajiem saņemt centralizēto apkuri.
Lai gan ir bijuši gadījumi, kad tiesā ir vinnēts arī šādos gadījumos.

Vienam no pirmajiem nozīmīgākajiem darbiem un ieguldījumiem mājas izmaksu samazināšanas procesā būtu jābūt lokālās apkures ierīkošanai.

Secībai būtu jābūt šādai :

Pirmkārt, ierīkot autonomu apkures sistēmu, atsakoties no monopolista pakalpojumiem.
Otrkārt, siltināt ēku.
Treškārt, uzstādīt siltuma regulējošos ventiļus un siltuma skaitītājus, lai katrs var regulēt apkuri pēc savām vajadzībām un maksātspējas.

Autonomās apkures ierīkošanu paredz enerģētikas likuma 50.pants un katras pašvaldības saistošie noteikumi…

Starp citu …fragments no likuma :

50.pants
Ēku un būvju īpašniekiem ir tiesības izvēlēties izdevīgāko siltumapgādes veidu.
51.pants
(1) Pašvaldības, veicot likumā noteikto pastāvīgo funkciju, organizē siltumapgādi savā administratīvajā teritorijā, kā arī veicina konkurenci siltumapgādes un kurināmā tirgū.

51.pants tiek klaji ignorēts… Tiek aizliegta lokālas apkures ierīkošana, jo netiek izdota atļauja… vai pareizāk teikt lobēts viens monopolist (LE), kas arī ir saprotams, jo (LE) un namu pārvalžu kapitāldaļu turētājs ir Liepājas Dome.

Pasaules prakse rāda, ka izdevīgāka ekspluatācijā ir tieši autonomā siltumapgāde un virzās uz decentralizāciju, sevišķi karstā ūdens piegādē. Lokālās siltumapgādes sistēmas spēj konkurēt ar centralizētajām mazo pārvades zudumu ziņā.

Atceries …

No siltuma piegādātāja (LE) patērētājam (namu iedzīvotājam) par siltumenerģijas pakalpojumiem ir tiesības pieprasīt:

• gada pārskatu par pašvaldības apstiprinātā tarifa rezultātiem;
• siltumenerģijas tarifa aprēķinu, kurš tiek izmantots pašvaldības lēmumam par cenas noteikšanu un kas bez tarifa ietver arī citas izmaksas, kā karstā ūdens 1 m³ cena, karstā ūdens maksa iedzīvotājiem bez karstā ūdens skaitītājiem u.c.;
• iekšējā apkure un karstā ūdens tīklu apkopes un remonta izmaksas;(no namu pārvaldes)
• apkure, tās vidējās izmaksas uz 1 m² apkurināmās platības apkures periodā.

Ja dabūsi šo izrakstu, pastudē un sapratīsi, ka uz tavu siltuma rēķinu (tarifu) iedzīvojas ne tikai (LE) , bet arī namu pārvaldes.

lietussargsPar situāciju Liepājā rakstu reālu tarifu salīdzinājuma rezultātā.

Rīgā. Mājā, kur katrā sekcijā ir gāzes apkures iekārta un Liepājā . Tipveida mājā ar centralizētu siltuma piegādi. Rīgā maksā DIVAS REIZES MAZĀK par to pašu kvadratūru.

Saprotiet arī to, ka tas nav reklāmraksts un nav gāzes kantora pasūtījums.  Rakstu par labāku alternatīvu centralizētajai apkurei.
Vai tas būs siltumsūkņa variants, vai gāzes iekārta, praktiski no tarifa  izmaksu viedokļa vienalga…

IZMAKSAS KRASI SAMAZINĀSIES.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *