Cilvēka ķermenis, ko mēs nekad nespēsim kontrolēt

Cilvēka ķermenis.

Tas ir sarežģīts un labi “ieeļļots” bioloģisks mehānisms. Viņš zina, kuru funkciju īstajā laikā būtu jāieslēdz.
Starp šādām funkcijām ir tādas, kuras cilvēks nespēj kontrolēt.

Piebildīšu, ka tās tiek “aktivizētas” bez mūsu piekrišanas. Ar to domāju, par tādām aizsargfunkcijām, kā klepus, svīšana, drebuļi. Protams, arī līdz galam neizprotamas parādības, kā žāvāšanās, zosāda u.c.

Cilvēka ķermenis un drebuļi.

Cilvēks var trīcēt ne tikai tad, kad viņam ir auksti, bet arī tad, kad viņam ir bailes vai ir liels stress. Tāpat trīce vai drebuļi var būt slimības laikā.

Neviens nevar kontrolēt šo procesu, jo tas ir beznosacījuma ķermeņa reflekss. Piemēram, kad cilvēkam ir auksti, patvaļīgas muskuļu kontrakcijas izdala siltumu. Tādējādi ķermenis var sasilt.

Starp citu, ādas temperatūra šādu piespiedu kontrakciju rezultātā var paaugstināties par 2-3 ° C. Ņemiet vērā, ka emocionālās pārslodzes laikā ķermenis var reaģēt arī ar trīci, tā ir sava veida sagatavošanās tālākai darbībai – uzbrukumam, aizsardzībai vai bēgšanai.

Cilvēka ķermenis

Ādas apsārtums.

Iespējams, pasaulē nav neviena cilvēka, kurš nekad nebūtu nosarcis. Netīšs sejas apsārtums parādās, kad cilvēks izjūt kaunu, apmulsumu, dusmas vai fizioloģisku iemeslu dēļ.

Arī godīgi cilvēki bieži nosarkst, kad nākas melot. Tas viss notiek tāpēc, ka palielinās asins plūsma uz ļoti plāniem kapilāriem. Tie atrodas ādas virsmas augšējos slāņos un parasti ir neredzami. Ir vērts atzīmēt, ka šī parādība ir vairāk sociāla nekā fizioloģiska.

Cilvēks nosarkst tikai citu cilvēku klātbūtnē.

Cilvēka ķermenis, rūcieni vēderā.

Iedomājieties situāciju, eksāmens, nervu spriedze, un te tas notiek, skaļš rūciens vēderā. Ja tas notiek pilnīgā klusumā, sev pievērsta uzmanība garantēta. Pazīstams, vai ne?

Starp citu, 90% gadījumos raksturīgais troksnis rodas ja neesi kārtīgi paēdis. Citos gadījumos pie vainas ir dažādi sarežģījumi kuņģa-zarnu trakta darbībā.

Ņemiet vērā, ka neatkarīgi no ēdiena klātbūtnes kuņģī, tā muskuļi saraujas. Ja kuņģī nav pārtikas, tad tajā esošās gāzes, gaiss un sālsskābe mijiedarbojas savā starpā. Tas rada dažādus vēdera trokšņus. Ja kuņģī ir ēdiens, tas slāpē šādu skaņu.

Šķaudīšana.

Šķaudīšana ir cilvēka aizsargreakcija, kuras dēļ ar asu izelpu no augšējiem elpceļiem tiek izvadīti putekļi, gļotas un citi kairinoši līdzekļi.

Neskatoties uz to, ka šķaudīšana ir beznosacījuma refleks, tā var būt arī iedzimta. Lielākā daļa cilvēku zina, kā ierobežot šķaudīšanu.  Lai to izdarītu, varat vienkārši sakost zobus un vai plaši atvērt acis uz 10-20 sekundēm.

Starp citu, vai zināji, ka šķaudot uz āru izplūstošā gaisa ātrums sasniedz 50-120 m/s?

Cilvēka ķermenis un žāvas.

Žāvāšanās ir beznosacījumu reflekss. Ta arī ir noslēpums, ko zinātnieki ir mēģinājuši atrisināt jau ilgāku laiku.
Mēs žāvājamies, kad esam noguruši, miegaini vai vienkārši mums ir garlaicīgi. Ir vairākas versijas, kāpēc mūsu “organisms” žāvājas.

Galvena versija ir tāda, ka mums trūkst skābekļa. Otra no versijām ir tāda, ka ķermenim vajag uzmundrināt nervu sistēmu. Piemēram, ja mums ir garlaicīgi vai kļūstot karsti.

Žāvāšanās ir lipīga. Daudzi, pat izlasot vārdu “žāvāties” vai skatoties uz fotogrāfijām, kur cilvēki žāvājas, neapzināti žāvājas. Starp citu, ieraksti komentāros, cik reizes žāvājies, lasot iepriekšējo rindkopu.

Un vēl viena lieta.

Vai zinājāt, ka 1888. gadā tika oficiāli reģistrēta garākā žāvāšanās? Saskaņā ar Ginesa rekordu grāmatu, kāds doktors ziņoja par gadījumu, kad 15 gadus veca meitene nepārtraukti žāvājās 5 nedēļas.

Klepus.

Klepus ir beznosacījumu reflekss, ar kura palīdzību organisms attīra elpceļus no svešķermeņiem vai krēpām.
Klepu savaldīt ir gandrīz neiespējami, un tas ir labi, jo mūsu ķermenis šādā veidā cenšas atbrīvoties no dūmiem, putekļiem, gļotām un patogēniem mikrobiem.

Klepu var mazināt tikai ar zālēm vai tautas līdzekļiem. Starp citu, reti sastopams klepus cilvēkam ir pavisam normāli. Gandrīz katrs cilvēks refleksīvi iztīra kaklu 5-6 reizes dienā.

Cilvēka ķermenis un zosāda.

Zosāda veidojas matu folikulu muskuļu kontrakcijas dēļ. Kad ķermenis izjūt aukstumu, bailes, apbrīnu vai seksuāla uzbudinājuma gadījumā. Folikulu muskuļi saraujas un paceļ matiņus uz ķermeņa.

Šis rudimentārais reflekss nav pakļauts cilvēka vēlmēm. Tas rodas, lai sasildītu ķermeni. pēc būtības šāda funkcija daļēji nav vajadzīga, jo mēs taču sildāmies ar drēbēm. Vai arī tas var notikt briesmu gadījumā.

Dzīvnieku pasaulē šī funkcija ir praktiska. Cilvēks ar saviem izspūrušajiem matiem diez vai kādu nobiedēs. 🙂
Starp citu, piloerekcija, tā zinātniski dēvē zosādas parādīšanos, izpaužas 50% cilvēkiem brīdī, kad viņi klausās savu iecienīto mūziku.

Cilvēka ķermenis, svīšana.

Svīšana ir viena no svarīgākajām ķermeņa funkcijām, tā darbojas, kad ķermenis pārkarst. Ķermenis šādā veidā atbrīvo mitrumu, kas iztvaiko no ādas virsmas, tādējādi pazeminot ķermeņa temperatūru.

Svīst arī slodzes, stresa, liekā svara vai dažādu slimību laikā. Starp citu, svīšana stresa situācijā novērojama cilvēkiem, kuri dzīvē ir pārlieku emocionāli un viegli uzbudināmi.

Vai zinājāt, ka sviedri 99% ir ūdens, bet pārējais ir sāļi, organiskie savienojumi un skābes? Cilvēks nevar “izslēgt” svīšanu, bet var to samazināt.

Lai to izdarītu, jāsamazina kofeīna uzņemšana, jāatsakās no pikanta un karsta ēdiena. Arī alkohols nav ieteicams svīst gribošiem indivīdiem. Iesaku, valkā kvalitatīvu apģērbu atkarībā no gada laika.

Cilvēka ķermenis un žagas.

Žagas ir patvaļīgi īslaicīgi elpošanas traucējumi. Tas rodas diafragmas un starpribu muskuļu kontrakciju dēļ.
Žagas visbiežāk izraisa pārēšanās. Jūs nevarat tās apturēt, bet jūs varat pakāpeniski samazināt žagas līdz to pārtraukšanai.

Lai to izdarītu, iedzeriet aukstu ūdeni un aizturot elpu nedaudz norijiet ūdeni. Es vienkārši aizturu elpu uz 20 sekundēm un pēc tam lēni izelpoju. Līdzēs!

Starp citu, vai jūs zināt, ka ASV bija kāds vīrietis vārdā Čārlzs Osborns, kurš gandrīz nepārtraukti žagojās 68 gadus?

Tajā pašā laikā viņš vadīja ierasto dzīvesveidu un nomira 97 gadu vecumā. Starp citu, Osborna žagas apstājās, kad viņam bija 96 gadi.

Cilvēka ķermenis, staipīšanās.

Tā ir viena no visvairāk kontrolētajām mūsu ķermeņa funkcijām, taču tā gandrīz vienmēr notiek spontāni.
Staipojoties mēs sagatavojam muskuļus fiziskai slodzei. Tāpēc mēs tik saldi staipāmies pēc miega.

Mēs “pamodinām” visus naktī nekustīgos muskuļus un vienlaikus uzlabojam sev garastāvokli. Starp citu, Izraēlas zinātnieki ir pierādījuši, ka pēkšņa cilvēka pamošanās pēc miega atstāj tikpat negatīvu ietekmi uz veselību kā hronisks miega trūkums.

Tāpēc pēc pamošanās dodiet sev kādu laiku gultā un neaizmirstiet izstaipīties.

Gandrīz visas iepriekš minētās cilvēka ķermeņa funkcijas ir ārkārtīgi svarīgas normālai dzīvei. Patiesībā, jums nevajadzētu mēģināt šos ķermeņa procesus savaldīt.

Atceries, ka mūsu ķermenis zina labāk, kam jānotiek noteiktā brīdī.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top