Cilvēkam bīstami, kas nogalina Homo sapiens indivīdus

Cilvēkam bīstami.

Runājot par bīstamākajām radībām, vispirms prātā nāk zirnekļi, čūskas, haizivis, lauvas utt. Viņi faktiski katru gadu nogalina daudz cilvēku. Intriga ir tajā, ka tie nepavisam nav visbīstamākie radījumi cilvēka dzīvībai.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Ja bīstamības pakāpi mēra pēc bojā gājušo cilvēku skaita gadā, tad tie visi ir diezgan nekaitīgi, salīdzinot ar vienu mazu kukaini.

Cilvēkam bīstami, kas tas ir par radījumu?

Starp citu, pēc dažādām aplēsēm, viņš nogalina no 500 tūkstošiem līdz pat vairāk nekā miljonam cilvēku gadā. Tomēr, atšķirībā no čūskām un zirnekļiem no viņa parasti neviens nebaidās.

Varbūt pat tagad, kad lasāt šo rakstu, tas ir kaut kur netālu no jums. Paskaties apkārt, vai tik viņš jau neskatās uz tevi no kāda istabas stūra. Uzminiet, par kādu kukaiņu mēs runājam?

Cilvēkam bīstami, tas ir ODS!

Odu var saukt par “nāvējošāko dzīvnieku pasaulē”. Jā, jā tas nav dzīvnieks, bet gan dzēlējods no (Culicidae) dzimtas vai divspārņu kārtas (Diptera) odveidīgais kukainis.

Starp citu, pasaulē dzīvo vairāk kā 1600 sugas odu, Latvijā konstatētas 27 dzēlējodu sugas. Taisni vai jākliedz pēc palīdzības un tam ir savs pamatojums!

Iemesls, kāpēc odi ir tik nāvējoši, ir tas, ka tie ir bīstamu slimību pārnēsātāji, kas inficē cilvēkus, dzerot asinis.

Cilvēkam bīstami, kāpēc odi dzer asinis?

Tā sauktajiem (Culex pipiens) sugas “pilsētas odiem” ir nepieciešamas cilvēka asinis, jo bez tām tie nevar vairoties. Katram cilvēkam būtu jāzina, ka asinis dzer tikai odu mātītes. Tēviņi var viegli dzīvot tikai no ziedu nektāra.

Kā nu šeit lai atmiņa nenāk dažādi nostāsti no vīriem, par sievām, kas rīkojas kā tādi “asinssūcēji”. Protams, iet runa par vīriem “zem sievas tupeles“.

Arī mātītes dažkārt dzer nektāru, taču ar tajā esošo olbaltumvielām nepietiek vairošanai nepieciešamo olu veidošanai. Tāpēc viņas sāk mums uzbrukt un kost, jo cilvēka asinis ir ļoti bagātas ar olbaltumvielām.

Cilvēkam bīstami

Ne tikai cilvēka asinis ir pilnas ar uzturvielām, bet arī citu zīdītāju asinis. Tāpēc no odiem ciešam ne tikai mēs, bet arī suņi, kaķi, govis un daudzas citas radības. Malārija ir pirmajā vietā bīstamības ziņā starp slimībām, ko pārnēsā moskīti ar saviem kodumiem.

To izraisa vienšūņu organismi, kas pieder pie (Plasmodium) ģints. Kā zināms, malārija sastopama ne tikai dienvidu reģionos, bet pat Eiropas centrālajā daļā. Esot manīti pat Latvijā!

Lai gan slimība ir ārstējama, cilvēkiem, kuri ir pakļauti riskam, tā ir nāvējošs drauds. Šie cilvēki ir mazi bērni, grūtnieces, cilvēki ar imūndeficītu utt.

Cilvēkam bīstami, kāpēc odi ir nāvējošākie radījumi.

Malārija nebūt nav vienīgā slimība, ar kuru var inficēties no odi. Viņi ir arī tropu drudža, čikungunjas, Rietumnīlas vīrusa, Zikas vīrusa, limfātiskās filariāzes nesēji. Par slimībām, ar kurām var inficēties no šiem asinssūcējiem var runāt daudz, bet dažas ir jāpiemin.

Malārija ir galvenā odu slimība.

Pēc inficēšanās ar malāriju cilvēkam paaugstinās temperatūra, palielinās aknas un liesa, ievērojami pazeminās hemoglobīna līmenis asinīs.

Dirofilariāze.

Otro bīstamo slimību sauc par dirofilariāzi – tās izraisītāji ir Dirofilaria ģints parazitārie tārpi. Kad tos sakož inficētie odi, to kāpuri var iekļūt organismā un ilgstoši tajā attīstīties.

Cilvēkam bīstami
Visbiežāk tārpi uzkrājas redzes orgānos, ekstremitātēs, kaklā, sejā, krūškurvī un dzimumorgānos. Tārpu infekcijas simptomi ir drudzis, vājums, sāpes galvā un vietas, kur attīstās tārpi.

Tularēmija.

Tularēmiju izraisa (Francisella tularensis) sugas baktērijas. Infekcija liek sevi manīt, paaugstinot ķermeņa temperatūru un ietekmējot limfmezglus. Attīstoties slimībai, parādās arī citi simptomi, piemēram, precīzas asiņošanas parādīšanās mutē un tā tālāk – kopumā slimība ir ļoti smaga.

Cilvēkam bīstami, alerģija.

Dažos gadījumos odi ir bīstami, jo tie var izraisīt alerģiju. Šādu reakciju sauc par kukaiņu reakciju uz cilvēka organizmu, tā ir gandrīz tāda pati kā alerģija pret bišu, lapseņu un citu kukaiņu dzēlieniem.

Cilvēkam bīstami
Alerģiju klātbūtnē odu koduma vietā parādās pietūkums, apsārtums un stiprs nieze – kā parasti, bet spēcīgāks. Ar īpaši spēcīgu jutību var rasties anafilaktiskais šoks, kas bieži noved pie cilvēka nāves.

Cilvēkam bīstami, Ods un ekosistēma.

Galvenais odu apdraudējums ir tas, ka tie dala ar mums ekosistēmu un resursus. Šie kukaiņi nevar vairoties bez ūdens. Ja kas, tad cilvēkiem arī ir nepieciešams ūdens, lai dzīvotu.

Turklāt odi ir mazi un neuzkrītoši. Dažreiz mēs tos vienkārši ignorējam. Tas viss ļauj viņiem brīvi pārnest patogēnus no vienas personas uz otru. Taču, kā liecina jaunākie pētījumi, tas nav vienīgais iemesls, kāpēc odi ir efektīvi dažu slimību pārnēsātāji.

Ir vīrusi, piemēram, tropu drudzis, kas modificē odiem RNS, lai tie varētu efektīvāk inficēt cilvēkus. Protams, tas neattiecas uz visām slimībām, bet tikai uz dažām vīrusu slimībām.

Man jāsaka, ka globālās sasilšanas dēļ odi ir arvien bīstamāks drauds, jo to dzīvošanas areāls paplašinās. Attiecīgi skaidrs, ka bīstamās slimības katru gadu aptver jaunas teritorijas.

Kā pasargāt sevi no odiem?

Diemžēl, gandrīz neiespējami pilnībā izvairīties no odu kodumiem. Tomēr ir daži pasākumi, ko varat veikt, lai ievērojami samazinātu infekcijas risku. Visefektīvākais veids ir nepieļaut odiem saimniekot jūsu dzīvojamajās telpās. Lai to izdarītu, pietiek ar moskītu tīklu uzstādīšanu uz logiem.

Ja odi jau ir ielidojuši jūsu mājās, fumigators palīdzēs no tiem atbrīvoties. Ja dodaties dabā vai vienkārši vakara pastaigā, jūs varat pasargāt sevi no odu kodumiem ar īpašu odu aerosolu.

Kas ir fumigators?

Elektriskais fumigators ar šķidrumu nodrošina efektīvu aizsardzību pret odiem, kurus pievilina gaisma. Ierīces ieslēgšanas rezultātā izdalās aktīvā viela, kas iznīcina insektus, kuri jau atrodas telpās, un aizsargā no jaunu insektu ielidošanas no āra. Daudz recepšu pret odiem šeit.

Cilvēkam bīstami, kas vēl mūs grib nostīvināt?

Runājot par citiem nāvējošiem dzīvniekiem, čūskas var ierindot otrajā vietā aiz odiem. Viņas katru gadu nogalina no 81 000 līdz 138 000 cilvēku. Bīstami dzīvnieki ir suņi, kas katru gadu izraisa aptuveni 59 tūkstošu cilvēku nāvi. Protams, suņi cilvēkus nenogalina paši, bet inficē ar trakumsērgu.

Šī ir bīstama vīrusu slimība, kas gandrīz 100% gadījumu izraisa nāvi. Par laimi, odi trakumsērgu nepārnēsā, citādi būtu galīgi traki, vārda vistiešākajā nozīmē.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *