Sirsenis, ko man darīt ja mani sadzeļ šīs sugas pārstāvis

Sirsenis.

Vai arī tautas valodā siršonis, hiršons, nav plaši izplatīts kukainis. Vasara ir ne tikai patīkamu siltu dienu periods. Šajā laikā, saskaroties ar kukaiņiem, var rasties dažādas nepatikšanas.

It sevišķi, ja atrodaties dārzā vai mežā. Viens no tiem ir sirseņa kodums.

Sirsenis ir lielākais lapseņu dzimtas pārstāvis.

Sirseņiem ir sāpīgāki dzēlieni nekā lapsenēm un bitēm. Sirseņiem ir indes dzelonis, ar kuru tie medī kukaiņus un aizsargā pūzni.

Sirseņi cilvēkiem ir bīstami, jo tiem ir daudz vairāk indes nekā parastajām lapsenēm. Turklāt sirseņu indē var būt liels daudzums (5%) acetilholīna.

Pavisam īsi.

Acetilholīna ietekmē palēninās sirdsdarbība, paplašinās perifēriskie asinsvadi un pazeminās arteriālais spiediens.  Sašaurinās bronhi, pastiprinās peristaltika un gremošanas trakta dziedzeru darbība.  Attīstās mioze.

Sirsenis, pretēji bitēm, iedzeļot cilvēkam, neiet bojā un var iedzelt vairākas reizes, jo pēc iedzelšanas tie spēj dzeloni izraut veselu.

Atšķirībā no lapsenēm, sirseņi ir mierīgāki un mazāk agresīvi. Viņi dzeļ tikai aizsardzības nolūkos, kad sajūt draudus sev vai savai ligzdai.

Pēc koduma ap punkcijas vietu parādās ādas pietūkums un apsārtums. Ir smaga nieze.

Sirsenis

Nekasiet brūci, jo tajā var iekļūt nevēlamas baktērijas.

Šīs aizsargājošās ādas reakcijas ir nekaitīgas un izzūd pašas no sevis pēc  četrām dienām. Ja ir alerģiskas reakcijas vai simptomi, jums jādodas pie ārsta.

Koduma vietas apstrādes metodes:

  1. Izmantojiet dezinfekcijas līdzekli, lai novērstu iespējamu koduma vietas inficēšanos.
  2. Vispirms sasildiet skarto zonu. Tas var mazināt sāpes un niezi. Lai to izdarītu, uz brūces viegli novietojiet dvieli, kas tiek iemērkts 45-50 grādu karstā ūdenī.
  3. Pēc tam atdzesējiet kodumu ar aukstu kompresi vai ledus gabaliņiem. Esiet piesardzīgs un nelieciet ledu tieši uz ādas.

Ir ļoti svarīgi, kur sirsenis jums ir iedzēlis.

Ja tā ir mute vai kakls, pēc iespējas ātrāk apmeklējiet ārstu vai izsauciet ātro palīdzību.  Koduma vietas iekaisums var izraisīt elpas trūkumu – pastāv nosmakšanas risks. Kā tūlītējs pasākums – kaklam ieteicams lietot ledus iepakojumus.

Ja sirsenis sadzeļ bērnu, rīkojieties tāpat kā pieaugušajiem. Palieciet mierīgi, aptiniet brūci ar siltu salveti un pēc tam atdzesējiet. Sliktākais priekš bērniem ir sāpes.

Raksturīgi alerģijas no sirseņa kodumiem, simptomi.

Smags pietūkums, asarojošas acis, slikta dūša, apgrūtināta rīšana, reibonis, elpas trūkums, sirdsklauves.

Šīs pazīmes parasti parādās pēc dažām minūtēm. Šādos gadījumos nekavējoties izsauciet ātro palīdzību.

Var rasties alerģisks šoks. Šajā gadījumā tas var izraisīt ģīboni un elpošanas mazspēju. Viss var beigties ar nāvi.

Ja jūs zināt par savu alerģiju pret kukaiņu kodumiem, tad nekad nevajadzētu palikt bez antihistamīna līdzekļiem.

Arī adrenalīna un kortizona, atrodoties ārā un vēl jo vairāk mežā. Avārijas komplekts alerģijas slimniekiem mazina iespējamās alerģiskās reakcijas koduma gadījumā.

Ko jūs varat darīt, lai novērstu sirseņu kodumus?

  1. Ejot mežā, pat karstā laikā mēģiniet pēc iespējas vairāk aizsegt ķermeni. Tas ir noderīgi ne tikai pret sirseņiem, bet arī ērcēm. Vēl jo vairāk- ja sirsenis dzels caur apģērbu, kodums būs mazāk sāpīgs.
  2. Ja nejauši aizķerat sirseņu ligzdu, mēģiniet pēc iespējas ātrāk tikt prom no notikuma vietas. Nemēģiniet nobeigt sirseņus, kā atriebību par viņu kodumiem. Paturiet prātā, ka katrs sirsenis var dzelt vairākas reizes.
  3. Ja savā dārzā atrodat sirseņu ligzdu, nemēģiniet to noņemt pats. Labāk ir izsaukt speciāli apmācītus cilvēkus.

Sirsenis

Ņemot vērā visu iepriekš minēto, ir vērts atcerēties, ka sirseņa koduma sāpes, pietūkums un nieze ir tikai ķermeņa aizsardzības reakcijas.

Nekrītiet panikā!

Ja parādās komplikācijas vai jums ir nosliece uz alerģijām, jums nekavējoties jāgriežas pie ārsta. Tomēr, labāk nekavējoties izsaukt ātro palīdzību.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top