Maršrutētājs, ko tu nezini par ierīci ko dēvē arī par rūteri

Maršrutētājs.

Visiem zināms fakts, ka savu ikdienu nespējam iedomāties bez interneta sniegtajām iespējām. Neskatoties uz to, cik intensīvi ikdienā izmantojam internetu, vēlamies, lai tas būtu ātrs un parocīgs lietošanā.

Maršrutētājs, zinu, zinu, bet vai visu?

Vai tu zini viņa visas iespējas?  Nu tad zini, ka rūteris tavā mājoklī domāts ne tikai interneta nodrošinājumam. Rūteris, vai maršrutētājs, ļoti vienkārši izsakoties, uztver un pārraida internetu no interneta pakalpojumu sniedzēja uz ierīcēm, kas ir savienotas vienā tīklā.

To taču mēs zinām droši, ja kas! Protams, tiek nodrošināts vienmērīgs un pietiekošs wifi pārklājums visās telpās. To tu arī zini! Taču nezini, priekš kam USB ports maršrutētājā.

Maršrutētājs

Maršrutētājs, USB ports.

Daudzi mūsdienu maršrutētāji ir aprīkoti ar USB portu, taču tikai daži zina par tā iespējām, un vēl mazāk cilvēku to izmanto. Tikmēr, varu droši teikt, ka USB ports var būt ļoti noderīgs.

To var izmantot:

  • Atmiņas ierīču pievienošana un failu vai multivides servera organizēšana lokālajā tīklā;
  • Savienojot 3G/4G modemu. Ja jums ir problēmas ar vadu internetu, varat pievienot tam USB modemu vai viedtālruni, nodrošinot piekļuvi globālajam tīmeklim visām jūsu mājas tīkla ierīcēm;
  • Tīkla printera pievienošana. Pievienojot printeri maršrutētāja USB pieslēgvietai, varat drukāt dokumentus tieši no viedtālruņa, planšetdatora, galddatora vai jebkura klēpjdatora jūsu mājas lokālajā apgabalā.

Izdedzis WAN nav nāves spriedums!

Jebkurš maršrutētājs “skatās” internetu caur WAN portu un izplata to mājas ierīcēm, izmantojot Wi-Fi vai LAN portus. Tāpēc daudzi uzskata, ka, ja WAN sabojājas, maršrutētājs būtībā kļūst nederīgs. Patiesībā tā nav.

Daudziem maršrutētājiem ir portu novirzīšanas funkcija, ar kuras palīdzību jūs varat pārsūtīt WAN porta funkcijas uz jebkuru LAN savienotāju. Tas nozīmē, ka nepieciešamība iegādāties jaunu maršrutētāju pazudīs.

Maršrutētājs, torrentu lejupielāde.

Lai ko kāds teiktu, torrenti vienmēr būs un ir ļoti populāri. Problēma ir tā, ka to ( gribi ielādēt 4K filmu) apjoms kļūst lielāks, un informācijas lejupielādes laiks palielinās. Attiecīgi visērtāk ir lejupielādēt torrentu naktī, kad neviens netraucē un tu mierīgi čuči.

Kāpēc šim nolūkam izmantot trokšņainu datoru, ja torrenta lejupielādi var uzticēt parastam maršrutētājam, kuram ir pievienots ārējais disks? Ar disku vari saprast vienkāršu USB flešku.

Daudziem mūsdienu maršrutētājiem ir iebūvēti torrent klienti, kas ļauj lejupielādēt torrentus neatkarīgi no datora un saglabāt tos pievienotā ārējā diskdzinī. Tas nozīmē, ka jums vairs nav jādarbina dators naktī.

Ja jūsu maršrutētājam joprojām nav šādas funkcijas, pastāv liela iespēja, ka to var pievienot, izmantojot alternatīvu DD-WRT programmaparatūru.

Maršrutētājs, vecāku kontroles funkcija.

Lielākajā daļā mūsdienu maršrutētāju ir vecāku kontroles funkcija, kas ļauj bloķēt piekļuvi noteiktām vietnēm un norādīt ierīču sarakstu, uz kurām attieksies šis aizliegums.

Tā, piemēram, jūs varat “nogriezt” bērna tālruni vai klēpjdatoru no nevēlama satura. Un tas noteikti ir ērtāk nekā izveidot melnbaltus sarakstus visās viņa ierīcēs.

Satiksmes prioritāšu noteikšana (QoS).

Mājas maršrutētājs parasti ir savienots ar ievērojamu skaitu dažādu ierīču, sākot no tālruņiem, klēpjdatoriem un sadzīves datoriem līdz visa veida viedajai elektronikai.

To patērētā trafika laiku pa laikam var aizsprostot visu kanālu, traucējot dažu jums svarīgu sistēmu normālu darbību. Šeit palīgā nāks QoS funkcija, kas ļaus iestatīt prioritātes noteiktam satiksmes veidam, atbrīvojot tam nepieciešamo kanāla platumu.

IPTV funkcija.

Tikai daži cilvēki zina, bet daudzi maršrutētāji ļauj skatīties IPTV visās viedierīcēs jūsu mājas tīklā. Turklāt dažiem no tiem pat ir atsevišķs ports tā apraidei.

Savienojums bez paroles.

WPS ļauj maršrutētājam ātri savienot viedtālruni, planšetdatoru, klēpjdatoru, printeri vai citu ierīci, kas atbalsta šo funkciju, bez nogurdinošas tīkla atslēgas ievadīšanas.

Viss, kas jums jādara, ir jānospiež WPS pogas uz maršrutētāja un pievienotās ierīces. Tālruņa un klēpjdatora gadījumā savienojums notiks, nospiežot atbilstošo maršrutētāja pogu.

VPN funkcija.

Pēdējā laikā VPN popularitāte pārspēj visdažādāko rekordu skaitu. Pat mans “Premium Security” iesaka to lietot. Taču VPN klientu instalēšana tālruņos, televizoros, klēpjdatoros un datoros var būt ļoti nogurdinoša.

Mājas maršrutētājā ir daudz vieglāk “izcelt” VPN, pēc kura visas mājas tīkla ierīces varēs baudīt tā priekšrocības bez papildu konfigurācijas. Lielākajai daļai mūsdienu un ne tikai moderno maršrutētāju ir atbilstoša funkcija.

Maršrutētājs, viesu tīkls.

Vietējā tīkla sadalīšana mājās un viesos var būt ļoti noderīga, ja vēlaties izplatīt internetu viesiem, bet nevēlaties viņus ielaist vissvētākajā – mājas lokālajā tīklā.

Tajā pašā laikā ierīcēm, kas savienotas ar viesu tīklu, nav piekļuves vietējiem resursiem. Varat iestatīt tiem atsevišķus ātruma ierobežojumus, kas neietekmēs jūsu mājas sīkrīkus.

Vēl viena svarīga šāda tīkla funkcija var būt viedās mājas ierīču pievienošana tam. Šādus sīkrīkus parasti ir diezgan viegli uzlauzt, pēc tam uzbrucējam ir iespēja tos izmantot vietējo datoru inficēšanai.

Taču, kad tie ir savienoti ar viesu tīklu, šis triks vairs nedarbosies – tas darbosies kā papildu aizsardzības līnija, kas pasargās jūsu mājas tīklu no inficētām ierīcēm.

Ja nu gadījumā nezināji, bet tikai nojauti.

Maršrutētājs

Rūtera tips.
Rūtera tips nosaka, kāda tipa tīkla savienojumus ierīce var veidot.

WiFi nozīmē, ka ierīcei ir iebūvēta tehnoloģija interneta savienojuma koplietošanai. Vada interneta signāls tiek pārveidots bezvadu radiosignālā un tam var pieslēgties visas ierīces, kas uztver WiFi signālu.

LAN nozīmē, ka ierīce var veidot iekšēju, lokālo tīklu no sava bezvadu pieslēguma. To izmanto birojos, lai ērti savienotu datorus vienotā iekštīklā.

VPN norāda iespēju izveidot privātu, paaugstinātas drošības tīklu publiska tīkla ietvaros. To izmanto uzņēmumi un darbinieki ar attālinātiem birojiem, lai droši dalītos ar privātiem datiem.

Minētie tipi ir sastopami dažādās kombinācijās un nodrošina kā bezvadu tīklu, tā LAN un VPN tīklu iespējas. Tāpēc rūterus ar tikai LAN vai LAN / VPN tehnoloģiju nepieciešams pievienot ierīcei ar interneta pieslēgumu, piemēram, citam WiFi rūterim.

Band mode ir rūtera veidotā bezvadu tīkla diapazons. Tas nosaka, cik plašs un spēcīgs ir bezvadu tīkla signāls.

Single Band ir standarta bezvadu tehnoloģija, kas raksturīga visām mūsdienu bezvadu iekārtām. Tas ir izdevīgs mazās platībās ar vienu vai dažiem lietotājiem vienlaicīgi.

Dual Band ierīcēm būs lielāks ātrums pateicoties divkāršam frekvenču diapazonam, kas nodrošina labāku signāla uztveramību, stabilāku darbību un vairākus lietotājus vienlaikus. Lai lietotu Dual Band, abām iekārtām, maršrutētājam un bezvadu tīkla kartei, ir jāatbalsta DualBand režīms.

WiFi datu pārraidīšanas ātrums.

Datu pārraidīšanas ātrumu mēra megabitos sekundē un to apzīmē ar Mbps. Jo augstāks rādījums (lielāks skaitlis) – jo ātrāka datu pārraidīšana.

Standarts.

IEEE 802.11 ir starptautiski izstrādāti bezvadu datortīklu standarti, kas nosaka datu pārvaldes ātrumu jeb datu caurlaidību. Jo lielāka datu caurlaidība – jo lielāks ir datu apjoms, kādu vari nosūtīt un saņemt.

Šobrīd populārākais ir 802.11N standarts, bet plaši izmantotais 802.11G ar 54MB/s caurlaidību jau tiek uzskatīts par novecojušu. Iesakām izvēlēties tādu iekārtu, kas nodrošina 300MB/s datu caurlaidību, jo tā kalpos arī nākotnē.

Maršrutētājs, bezvadu piekļuves punkts (Access point).

Bezvadu piekļuves punkts nodrošina bezvadu piekļuvi vadu (kabeļu) tīklam, kas dod iespēju datoriem un ierīcēm pievienoties tīklam bezvadu veidā. Tas paplašina bezvadu tīkla signāla diapazonu un palielina vienlaicīgu lietotāju skaitu.

Piekļuves punktam nav tehnoloģijas interneta savienojuma koplietošanai, tāpēc tā var būt atsevišķa ierīce, kas jāpievieno aiz bezvadu rūtera, vai arī iebūvēta rūtera sastāvdaļa.

Base T portu skaits.

Izvēlies sev nepieciešamo rūtera vada pieslēgvietu (portu) skaitu! Jo vairāk Base T pieslēgvietu, jo vairāk vienlaicīgi fiziski pievienojamu ierīču.

Ugunsmūris (Firewall).

Ugunsmūris ir rūtera drošības sistēma, kas pārbauda no ārpuses (interneta vai cita tīkla) ienākošo informāciju un, atkarībā no ugunsmūra iestatījumiem, to bloķē vai ļauj ienākt datorā. Vairumā rūteru tas ir automātiski iestrādāts. Par to vai var būt vīrusi rūterī un kā tie tur nokļūst nākošajā rakstā.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Maršrutētājs, ko tu nezini par ierīci ko dēvē arī par rūteri”

  1. Antūns saka:

    Šaušalas, nezināju par VPN funkciju rūterī, dikti der…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top