Wi-Fi maršrutētājs un NAS serveris, viedās mājas drošība

Wi-Fi maršrutētājs.

Mājsaimniecībās arvien vairāk ierīču tiek pieslēgtas Wi-Fi tīklam. No vienas puses, tie atvieglo un dažādo dzīvi, no otras puses, apdraud mājsaimniecības locekļu drošību.

Ne gluži fizisku bīstamību, bet materiāli zaudējumi var būt. Jautāsi kā tas iespējams? Pavisam vienkārši, pateicoties piekļuvei Wi-Fi, viedā māja var kļūt par vienkāršu hakeru mērķi.

Wi-Fi maršrutētājs un viedā māja.

No sākumu vienosimies , kas ir viedā māja. Ja īsi tad no daudziem reklāmu rakstiem saprotam, ka viedā jeb gudrā māja ir samērā jauns un ērts risinājums dzīvokļa vai mājas automatizācijā.

Parasti mēs dēvējam par viedo māju to, kurā vismaz par kaut kādiem procesiem atbild automatizācija, taču viedās mājas jēdziens ir daudz plašāks.

Ar šīs sistēmas palīdzību ir iespējams attālināti vadīt siltumapgādi, elektrosistēmu vai atsevišķus elementus (garāžas vārti, ventilācija u.c.). Jaunākās tehnoloģijas viedās mājas ir iespējams vadīt ar viedtālruņu vai interneta palīdzību.

Tā lūk, zināms, ka vidējā Eiropas iedzīvotāja dzīvoklī ir aptuveni 10 ierīces, kas ir savienotas ar Wi-Fi tīklu.

Visbiežāk tie ir klēpjdators, galddators, viedtālrunis, planšetdators, viedpulkstenis, maršrutētājs, spēļu konsole, televizors, NAS serveris.

Man nav ilūziju, ka tuvāko gadu laikā šim sarakstam pievienosies vēl vairāk produktu – ledusskapji, termostati, kameras, viedie skaļruņi, spuldzes, bērnu monitori. Mūsu mājās parādās arvien progresīvākas tehnoloģijas, kas apvienotas vienā sistēmā.

Wi-Fi maršrutētājs, kur šeit bīstamība.

Saskaņā ar veikto aptauju mājsaimniecību vidū, Eiropieši iegulda šāda veida iekārtās galvenokārt trīs iemeslu dēļ:
1. Mazāki rēķini (51%)
2. Komforts (26%)
3. Paaugstināta drošība (25%)

Wi-Fi maršrutētājs

Tomēr, trešais punkts no šiem faktoriem ir nedaudz pretrunīgs. Ja mājinieki ievēro kiberhigiēnas noteikumus un piemēro atbilstošus drošības pasākumus, tad uzraudzības sistēma vai signalizācija var atturēt iebrucējus.

Pretējā gadījumā ierīce, kas savienota ar internetu, kļūs par vārteju hakeram.

– Mājas datoros, viedtālruņos vai NAS ir daudz vērtīgas informācijas, piemēram, kredītkaršu numuri, bankas izraksti, paroles un pieteikšanās vai sensitīvi personas dati.

Kas ir NAS serveris?

NAS serveris ir tīklam pievienota krātuve vai tīkla atmiņas ierīce. Tas ļauj piekļūt datiem no dažādām ierīcēm: mobilajiem tālruņiem, datoriem un protams attālināti.

Atšķirībā no tradicionālajiem ārējiem cietajiem diskiem, NAS ierīcēm parasti ir kāda veida iebūvēta operētājsistēma, kas pievieno tādas programmatūras funkcijas kā vietējās multivides straumēšana, printera straumēšana vai attālā piekļuve.

Šeit, mans mazais NAS datu glabātājs tīri necili novietots uz grīdas blakus datoram.

Wi-Fi maršrutētājs

Piezīme par NAS un maršrutētājiem.

Lai gan atsevišķi lietotāji parasti zina, ka savos datoros ir jāinstalē pretvīrusu programmatūra , viņi ļoti neuzmanīgi pieiet citu mājas interneta savienojuma ierīču aizsardzībai. Tikmēr maršrutētāji, NAS serveri un mazuļu monitori pēdējā laikā ir kļuvuši par kibernoziedznieku iecienītākajiem mērķiem.

Mājsaimniecības locekļi pieņem, ka viņu izmantotais aprīkojums ir ilgmūžīgs un nav jāatjaunina. Diemžēl daudzi ražotāji pēc diviem gadiem pārtrauc ierīču labojumu un atjauninājumu izdošanu. Tā rezultātā viņi kļūst neaizsargāti pret kiberuzbrukumiem.

Wi-Fi maršrutētājs, un problēma.

Speciālisti iesaka tos aizstāt ar nedaudz augstākās klases produktiem, kas nodrošinās lielāku WiFi diapazonu, labāku kontroli pār mājas tīklu un paaugstinās tā drošību.

Ražošanas gads ir ne mazāk svarīgs, jo ierīces, kas tirgū nonāca pirms 2018. gada, nepiedāvā WPA3 šifrēšanas standartu, kas garantē augstāku drošības līmeni nekā tā priekštecis WPA2. Dzelzs likums arī saka, ka maršrutētājos nevar atstāt noklusējuma paroles un pieteikšanās vārdus.

Wi-Fi maršrutētājs.

– Mājas Wi-Fi maršrutētājs ir mājas interneta tīkla centrālais mezgls , kas nozīmē, ka visa datplūsma no visām zem jumta esošajām Wi-Fi ierīcēm iet caur to ceļā uz mākoni. Tas ir pietiekami, lai jūs vairāk interesētu šī ierīce.

Vēl viens vājais punkts mājas tīklā ir NAS serveris , ko parasti izmanto dažāda veida datu dublēšanai un glabāšanai, tostarp vērtīgu ģimenes mantojumu fotoattēlu veidā no ģimenes svētkiem vai brīvdienām.

Vēl ļaunāk, pat tirgus līderu piegādātās NAS nav 100% drošs pret uzlaušanu. Labākais veids, kā apturēt “ransomware” (Izspiedējprogrammatūra) bandas, ir pastāvīgi atjaunināt savu programmatūru, kā arī izmantot spēcīgas paroles un pieteikšanās datus, jo daži uzbrukumi balstās uz atkārtotiem mēģinājumiem.

Tas būtu, pieteikties ar nepareiziem akreditācijas datiem, tā sauktais brutālā spēka uzbrukums.

– Mājas lietotājiem pašiem jātiek galā ar kiberuzbrukumiem. Tas nav viegls uzdevums, jo pieaug hakeru aktivitāte, kā arī internetam pieslēgto mājas ierīču skaits.

Pamatuzdevums ir aizsargāt viedtālruņus un datorus ar programmatūras pakotni. Jums arī jāatjaunina aparatūra un, izvēloties maršrutētājus un NAS serverus, nevadieties tikai pēc cenas.

Ja tev nav skaidra, kāda no Latvijas ip adresēm, īpaši no organizācijām, tad šeit atradīsi visas ip adreses. Latvijas organizācijām izdalīto IP adrešu saraksts. Tas tā, ja pienāk jokains e-mail no kādas Latvijas organizācijas un nav skaidrības par tā autentiskumu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top