Habla kosmiskā teleskopa nozīmīgums.

No Kanaveralas zemesraga kosmodroma Floridā pirmdien plkst.14.01 pēc vietējā laika (plkst.21.01 pēc Latvijas laika) startējis kosmosa kuģis “Atlantis” ar septiņiem astronautiem, kas devušies Habla kosmiskā teleskopa remonta misijā.

Kuģis nogādās uz teleskopu jaunas kameras un detaļas simtiem miljonu dolāru vērtībā.19 gadus vecais Habla teleskops nav pieredzējis apmeklētājus jau septiņus gadus.

Remontdarbu misijai uz teleskopu vajadzēja izlidot pagājušā gada rudenī, taču lidojumu nācās atlikt, jo salūza būtiska teleskopa detaļa. 11 dienas ilgās misijas laikā astronautiem paredzēti pieci izgājieni kosmosā, lai veiktu teleskopa remontdarbus.
Astronauti nomainīs vecās kameras, kā arī mēģinās salabot divus salūzušus instrumentus, ko nekad iepriekš orbītā neviens nav mēģinājis izdarīt.

Habla kosmiskais teleskops (Hubble Space Telescope) jeb HST ir orbitālā observatorija, kas nosaukta Edvīna Habla vārdā. Teleskops darbojas redzamās gaismas, ultravioletajā un infrasarkanajā spektrā.

Tas ir NASA un ESA kopīgs projekts. Habla teleskops ir viens no četriem NASA lielo observatoriju kosmiskajiem aparātiem.

Habla teleskopa atrašanās ārpus Zemes atmosfēras dod lielas priekšrocības pret zemes teleskopiem, jo uzņemtie attēli nav izplūduši atmosfēras dēļ, tur nav atmosfēras izkliedētās fona gaismas.

Habla teleskops var veikt novērojumus ultravioletajā gaismā, kuru absorbē ozona slānis. Kopš Habla kosmiskā teleskopa palaišanas 1990. gadā, tas ir kļuvis par visnozīmīgāko instrumentu astronomijas vēsturē.

Habla kosmiskais teleskops ir viens no veiksmīgākajiem zinātnes projektiem, tas ir ļāvis zinātniekiem ieskatīties tādās kosmosa dzīlēs, kurās no Zemes virsmas atmosfēras dēļ mēs nekad nespēsim ieskatīties.

Pateicoties Habla bildēm zinātnieki ir spējuši pierādīt super masīvu melno caurumu eksistenci, viņi ir varējuši izdarīt minējumus par visuma vecumu un vēl bezgala daudzas citas lietas.

Pirms lielā remonta izdarītie kosmosa uzņēmumi :

740px-hubble_01

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top