Zobi, emaljas bojājumi, par ko tie liecina tavā veselībā

Zobi.

Ja pamanāt baltus, dzeltenus vai brūnus plankumus uz emaljas, tas ir iemesls apmeklēt ne tikai zobārstu. Plankumi uz zobiem ir ne tikai estētisks defekts, kas bojā smaidu, bet arī slimību cēlonis. Ne visi no tiem ir saistīti ar mutes dobuma slimībām, daži no tiem ir “zvaniņš” par traucējumiem organismā kopumā.

Zobi, balti un dzelteni plankumi.

Baltiem un dzeltenbrūniem plankumiem uz zobiem var būt bez kariozes izcelsmes.  Tie ir iespējami emaljas un dentīna bojājumu dēļ kariesa laikā. Kādi varētu būt traipu parādīšanās iemesli bez kariesa zobu bojājumiem?

Pirms sākam apskatīt bojājumus, informatīvs attēls. Teikšu tā, iedvesmai: regulāri jāapmeklē zobārsts!

Zobi

Fluoroze.

Tie ir emaljas bojājumi, kas saistīti ar pastāvīgu un pārmērīgu fluora uzņemšanu, parasti ar ūdeni. Tā izpaužas kā balti un dzeltenbrūni krītaini plankumi uz zobiem, var būt emaljas trauslums.

Parasti jūs varat patērēt 0,5-1 mg fluora dienā kopā ar pārtiku un 2 mg ar ūdeni. Karstā klimatā fluoroze bieži rodas bagātīga ūdens patēriņa dēļ, pat ja fluora saturs ūdenī ir normāls.

Šādi plankumi var būt kariess, jo sākotnējais kariess ir emaljas demineralizācija un tam raksturīga emaljas krāsas maiņa. Sākotnējā stadijā tie var būt baltā vai dzeltenā krāsā, un tos izraisa kariozi mikroorganismi, kas fermentē ogļhidrātus un ražo skābes, kas iznīcina emaljas virsmas slāni.

Zobi, kādi ir bojājumu iemesli?

Iemesli var būt slikta higiēna, olbaltumvielu un vitamīnu trūkums uzturā.  Var būt vispārēji faktori, piemēram, fluora trūkums ūdenī, kā saproti, ja par maz arī nav labi. Ja ir bijusi staru terapija, iedzimtība, cukura diabēts, reimatisms. Nevar izslēgt kuņģa-zarnu trakta slimības, stress, kad samazinās siekalu aizsargājošās īpašības.

Tagad, ceru ka saprati, zobi var liecināt par izmaiņām organismā!

Ja ir dzeltenbrūni plankumi.

Vēl viens bez kariozes emaljas bojājums ir hipoplāzija. Emaljas hipoplāzijas parasti veidojas tikai pastāvīgajos zobos, visbiežāk zobu grupās, kas mineralizējas pirmās, pirmajos lielajos dzerokļos, priekšzobos un acu zobos, retāk citos zobos.

Tai raksturīgi blāvi dzeltenbalti plankumi. Tie var izplatīties uz dažādām zobu virsmām, parasti uz zobu priekšpuses. Nepatīkami, ka tas ir redzams smaidot, dažreiz tie var būt pat uz zoba ārējās (košļājamie) malas.

Hipoplāzijas cēloņi var būt gan grūtniecības laikā (Rh faktora konflikts, toksikoze, masaliņas). Ja runājam par bērna slimībām, tad tas var būt rahīts, infekcijas bojājumi, kuņģa-zarnu trakta traucējumi, vairogdziedzera darbības traucējumi, cerebrālā trieka.

Tā sauktie tetraciklīna zobi var būt arī bez kariesa zobu bojājumiem, šī ir viena no hipoplāzijas paveidiem. Tas izpaužas 5-6 mēnešus pēc bērna piedzimšanas, pēc tetraciklīna antibiotiku lietošanas zoba audu veidošanās un mineralizācijas laikā.

Zobi un melni plankumi.

Melni plankumi var veidoties plaisās (rievās) uz košļājamiem zobiem, kā arī var veidoties no aplikuma. Atšķirība starp kariesa vietas un bez kariesa bojājumiem parasti ir lokalizācija.

Kariess visbiežāk rodas starp zobiem, ja runājam par priekšzobiem. Ja mēs runājam par sānu zobiem, tad parasti tās ir plaisas starp zobiem. Bez kariesa bojājumi parasti ir fluoroze, hipoplāzija. Tie ir pamanāmi uz priekšējās zobu grupas frontālās virsmas.

Lai novērstu traipu parādīšanos, regulāri jāapmeklē zobārsts, jāuzrauga zobu stāvoklis un veselība kopumā. Pievērsiet uzmanību arī higiēnai.

Atgādinājums par zobārstu:

Sabiedrībā diemžēl joprojām nav vienotas izpratnes par informētās piekrišanas būtību.

Īsumā.

  • Informētā piekrišana balstīta uz pašnoteikšanās principu, saskaņā ar kuru ikvienas personas ķermenis ir neaizskarams un tikai pašai personai ir tiesības noteikt, kas ar to tiek darīts.
  • Ārstniecība ir pieļaujama, ja pacients devis tai informēto piekrišanu.
  • Pacienta piekrišana ir informēta (apzināta), ja pacients to devis, pamatojoties uz ārsta iepriekš sniegtu informāciju.
  • Pacients informēto piekrišanu var dot gan rakstveidā, gan mutvārdos, gan arī ar tādām darbībām, kas nepārprotami apliecina piekrišanu. Informētā piekrišana ir noformējama rakstveidā, ja to pieprasa pacients vai ārstējošais ārsts.
  • Ārstniecība bez pacienta informētas piekrišanas ir aizliegta un pielīdzināma miesas bojājumu nodarīšanai, par ko iestājas likumā noteiktā atbildība.

Var rasties jautājums, ko es šeit atgādinu? Vienkārši, zobārstam un protams visiem citiem ārstiem nepieciešams TEV sniegt sīku informāciju par viņa manipulācijām ar tavu ķermeni. Arī zobiem!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *