Ziemassvētku kaktuss, pavairošana un kopšana nav sarežģīta

Ziemassvētku kaktuss, visnotaļ ir skaists telpaugs.

Īstais kaktusa nosaukums ir Schlumbergera. Ziemassvētku kaktuss tā nosaukts pateicoties 19. gadsimta franču kaktusu kolekcionāram Frederikam Šlumbergeram. Viņa vārdā godināta vesela sešu sugu ģints kaktusu dzimtā.

Mūsu reģionā Ziemassvētku kaktuss tiek audzēta kā telpaugs podiņos.

Lai arī to dēvē par kaktusu, tā izskats un arī kopšanas prasības ir īpatnējākas nekā tādiem kaktusiem, kādus mēs parasti tos zinām.

Ziemassvētku kaktuss vai Šlumbergera ir ar kupliem, nokareniem zariem, kas sastāv no vairākiem posmiem, kuru savienojumi nodrošina to izliekumu.

Pirms izliekuma aptuveni 30 cm augsti, savukārt platumā augs var sasniegt aptuveni 45 cm vai vairāk. Lai gan zaļie zari izskatās cieti un šķietami izturīgi, tie viegli lūst to savienojumu vietās, tādēļ jābūt uzmanīgam, augu pārvietojot un kopjot.

Ziemassvētku kaktuss, pavairošana.

Ziemassvētku kaktuss

To veic, nolaužot vismaz 3–4 posmu zariņu, to atstāj turpat uz poda ēnā 1–2 dienas lai izkalst. Tad tos var pārstādīt augsnē, kas sastāv no smiltīm un telpaugu zemes proporcijās 1:1.

Spraudenis jāievieto zemē aptuveni 1 cm dziļumā, lai tas varētu patstāvīgi stāvēt. Ja tas ir ievietots dziļāk, spraudenis var sapūt.

Saknes izveidosies 3–12 nedēļu laikā, tad to var pārstādīt atsevišķā podā. Pavairošana ir iespējama arī ar sēklām, taču tas ir daudz sarežģītāks process, kas var ilgt vairākus gadus.

Pārstādot augu, ir jāsargā tā saknes, un zemes līmenim jābūt tādam pašam kā iepriekš, vēlams ar 1,5 cm augstu malu apliešanai.

Ziemassvētku kaktusam nepieciešams ūdens.

Augam gan arī nepatīk sēdēt ūdens peļķē. Vislabākais veids, kā pārliecināties, vai tas jālaista – pačamdīt zemes virskārtu. Ja tā sausa – aplaisti to. Pārāk liels ūdens daudzums var izraisīt puvi, bet pārāk lielā sausumā kaktuss neziedēs.

Tam patīk daudz gaismas, tomēr nepatīk sēdēt tiešos saules staros. Saule var apdedzināt tā lapas. Netieša gaisma darīs kaktusu laimīgu. Kaktusa iecienītā gaisa temperatūra ir 18-25 grādi, un tam nepieciešams vismaz 50-60 procentu gaisa mitrums.

Interesanti fakti.

Pastāv vairākas šlumbergeras sugas (truncatus, bridgesii u.c.), kuras savstarpēji atšķiras ar ziedēšanas laikiem.

Ziemassvētku kaktusu bieži jauc ar ”crab cactus” jeb Pateicības dienas kaktusu (schlumbergera truncata). Galvenā šo augu atšķirība – Ziemassvētku kaktusa zaru posmiem ir apaļas malas, savukārt Pateicības dienas kaktusam tās ir ar zobiņiem.

Pastāv arī Lieldienu kaktuss (Hatiora gaertneri), taču tam ir pavisam atšķirīgi ziedi.

Ziemassvētku kaktuss,  par pavairošanu:

Tāds viņš bija 2022 gada decembrī!

Toties tagad, 2023 gada novembrī izskats ir apburoši skaists:

Ziemassvētku kaktus

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top