Vidējā pensija, Latvijā, Igaunijā un Eiropas pensionārs

Vidējā pensija.

Latvijā vidējā vecuma pensija pērnā gada pavasarī bija 433 eiro. Latvija joprojām būtiski atpaliek no Eiropas Savienības vidējā pensiju apmēra, kas, kā liecina “Eurostat” dati, 2018. gadā bija aptuveni 1400 eiro.

Vidējā pensija, kā ar Latviju?

Ar valsts pensiju speciālā budžeta naudas līdzekļiem gan nav pietiekami, lai Latvijā varētu veikt vērienīgas izmaiņas pensiju palielināšanā.

Kopš 2009. gada ekonomiskās krīzes šis “naudas pods” ir būtiski patukšots. Latvija nav spējusi pietiekami raiti no krīzes atgūties, kā dēļ valstij patlaban pieejama vien ceturtā daļa no starptautiskajai praksei atbilstošā pensiju fonda uzkrājuma.

Pieejama tikai puse no viena gada kopējās pensiju izmaksas. Kas tur vainīgs? Došu tev lasītāj iespēju izvērtēt šo “darboņu” nedarbus komentāros. Tāpēc, lai rosinātu tavu sapratni par Latvijas sliktajiem puišiem un meitām.

Vidējā pensija
Tiesa, kāds risinājums vidējā pensiju apmēra palielināšanai ir. Lai tās varētu celt, ministrijas ieskatā būtu jāievieš bāzes pensija, kas būtu papildu līdzekļi visiem vecuma pensijas saņēmējiem.

Šādas pastāvīgas pozīcijas ieviešanai valsts budžetā LM iepriekš bija aplēsusi, ka būs nepieciešami vairāk nekā 50 miljoni eiro.

Solīts mēģināt atrast 2023. gada budžetā.

Ministrija patiesi šogad iecerējusi papildu līdzekļus novirzīt pakāpeniskas sociālās nevienlīdzības mazināšana, tomēr publiskotajā informācijā bāzes pensiju ieviešana nav minēta kā viens no pasākumiem.

Ticēt vai nē?

Vidējā pensija Igaunijā.

Igaunijas Finanšu ministra savās prognozēs norāda, ka vidējā vecuma pensija jau šogad valstī pieaugs līdz 704 eiro līdzšinējo nepilnu 600 eiro vietā.

Tas sekmēs ārkārtas pieaugumu un ar nodokli neapliekamo minimumu. Savukārt no nākamā jeb 2024. gada vidējai pensijai Igaunijā vairs netiks piemērots ienākuma nodoklis, arī tādējādi palielinot saņemtās pensijas apmēru.

Nolemts četros gados vidēji pensiju palielināt par 400 eiro. “Uz 2022. gada 1. janvāri vidējā pensija Igaunijā ir 596 eiro.

Līdz 2027. gada 1. janvārim vidējai pensijai jābūt vismaz 1000 eiro mēnesī,” rakstīts partijas programmā.

Arī Centra partija apņēmusies līdz 2027. gadam palielināt vidējo Igaunijas vecuma pensiju līdz vismaz 1000 eiro, talkā ņemot indeksāciju un ārkārtas pensiju palielinājumu.

Lai šādu mērķi sasniegtu, partija paredz, ka ik gadu pensijas jāpalielina par vismaz 50 eiro, jāsaglabā vecuma pensiju beznodokļu politika.

Papildus tam vecāka gada gājuma cilvēkiem jāpalielina arī zobārstniecības pabalsts līdz 170 eiro gadā. Sociāldemokrātiskā partija sola iet soli vēl tālāk un vecuma pensiju apmēru nākamo četru gadu laikā palielināt līdz 1200 eiro mēnesī.

Ppiebilstot, ka pensijas apmērs vismaz nedrīkst būt mazāks par pusi no vidējās Igaunijas mēnešalgas, proti, 1679 eiro.
Jautājumi ir?

Domāju, ka visi saprotam, ka Latvija novesta līdz kliņķim, ja jau nevar nodrošināt savu vecāku normālu vai ciešamu dzīvošanu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

3 Atziņas “Vidējā pensija, Latvijā, Igaunijā un Eiropas pensionārs”

 1. VVn saka:

  Civilizētā pasaulē nav tāda dalbojobu valdība kā mums , kur visādi valsts cenšas apčakarēt savu tautu un ātrāk atbrīvotos no pensiju sasniegušiem ļaudīm , nevajag salīdzināt eiropu ar banānijas valdību

 2. Andrejs V saka:

  Kur būs nauda, ja turpat trīsdesmit gadus valsts kapitālsabiedrībās darbojas padomes, kur lielā skaitā strādā ministriju vadošie ierēdņi un citu iestāžu vadītāji.

  Viņu pamatdarbs ir citur. Padomēs var saņemt līdz trīs tūkstošiem lielu algu un tādējādi mēnesī viņiem kopā ienākumi var veidot pat piecu ciparu skaitli.

  ZAGĻI un maitas… lai neteiktu vairāk.

 3. sergejs saka:

  Valdība nolēmusi mainīt minimālos ienākumu līmeņus nevis no šī gada sākuma, bet tikai 1. jūlijā, tātad tikai vasarā palielināsies gan minimālā pensija, gan valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top