Vestibulārais aparāts, cilvēka novecošanās procesa nianse
Vestibulārais aparāts.
Pārsteidzoši, ka mūsu ķermeņa novecošanās process ir tieši atkarīgs no vestibulārā aparāta darbības. Ja ilgstoši nevarat saglabāt līdzsvaru, tas liecina par ātru novecošanu.
Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:Kāpēc tas notiek un kā ar vingrošanas palīdzību trenēt vestibulāro aparātu un tādējādi apturēt novecošanās procesu.
Vestibulārais aparāts, interesanti atklājumi.
Ja kas var būt interesants, tad nenovēršamā vecuma atnākšana interesēs visus. Daudzi cilvēki nezina, ka spēja saglabāt līdzsvaru un labu vestibulārā aparāta darbību palīdz palēnināt visa ķermeņa novecošanās procesu.
Vestibulārais aparāts, pārsteidzošs fakts!
Kā mēs pamanām, ka ķermenis noveco? Galvenokārt pēc izskata: sejas, roku un kakla ādas stāvoklis. Protams arī vispārējai pašsajūtai: ķermeņa sāpes, kāda orgāna darbības traucējumi, nogurums utt.
Ne visi pievērš uzmanību cilvēka spējai saglabāt līdzsvaru. Taču velti tam nepievēršam uzmanību! Zinātnieku pētījumi liecina, ka cilvēkiem, kas vecāki par astoņdesmit gadiem, ir ļoti grūti saglabāt līdzsvaru, piemēram, stāvot uz vienas kājas.
Novērtējiet, cik jauns ir jūsu ķermenis, izmantojot šādu metodi.
Stāviet uz līdzenas virsmas un aizveriet acis, salieciet vienu kāju celī un paceliet to, protams saglabājot saliekto kāju celī. Saglabājiet savu ķermeni līdzsvarotā stāvoklī tik ilgi, cik vien iespējams, fiksējiet laiku šāda stāvoklī. Atkārtojiet tās pašas darbības, stāvot uz otras kājas, un salīdziniet rezultātus.
Tiek uzskatīts, ka 30 gadus vecs cilvēks šādā veidā var nostāvēt vismaz 20 sekundes, un, ja šis laiks ir mazāks par 10 sekundēm, tad jūsu ķermenis jau ir sācis novecot.
Ir vēl viens veids, kā pārbaudīt vestibulārā aparāta darbību: šim nolūkam jums būs nepieciešams rotējošs datora krēsls. Veiciet desmit pagriezienus pa labi un tad pa kreisi. Kad esat pagriezies krēslā, mēģiniet pieskarties degunam ar rādītājpirkstu. Ja nekas nesanāk, tā ir zīme, ka vestibulārais aparāts nevar tikt galā ar slodzi.
Vestibulārais treniņš palēnina novecošanās procesu!
Mūsu iekšējā ausī ir kapsula ar šķidrumu – endolimfa. Tās darbības princips ir ļoti vienkāršs. Saliecoties vai griežoties, šis šķidrums vibrē, kairinot nervu galus.
Taču, neskatoties uz vienkāršību, šis sensors ietekmē citu orgānu darbību: dzirdi, redzi un ķermeni kopumā. Kad šis sensors sāk darboties nepareizi, sāk darboties arī tie orgāni, kuru darbību tas ietekmē.
Vestibulārais aparāts, kosmoss.
Vestibulārā aparāta spējas un īpašības ļoti rūpīgi izpēta kosmosa medicīnas speciālisti. Tas nav pārsteidzoši, jo kosmosā, kur cilvēks atrodas bezsvara stāvoklī, viņš jūtas slikti un zaudē orientāciju telpā.
Kosmosa ārsti veica pētījumus par “iekšējās auss” darbību. Šo pētījumu rezultātā viņi nonāca pie secinājuma, ka vestibulārā aparāta ietekme uz cilvēka ķermeni ir daudz lielāka nekā citu maņu ietekme. “Iekšējā auss” reģistrē visas kustības un paātrinājumu, pat nelielu.
Novecošana paātrinās.
Mūsdienu statistikas pētījumi liecina, ka liels skaits cilvēku, kas vecāki par septiņdesmit pieciem gadiem, sūdzas par reiboni. Līdzsvara zudums ir izplatīta problēma gados vecākiem cilvēkiem. Tam ir vairāki skaidrojumi:
- Sliktāk darbojas maņu orgāni, pasliktinās dzirde, pasliktinās redze;
- Analizatori nedarbojas pareizi, tāpēc nervu sistēma sliktāk uztver informāciju;
- Centrālās nervu sistēmas sliktas darbības rezultātā – ķermeņa kinētiskās kontroles traucējumi;
- Ātrs nogurums un nespēja koncentrēties ir iemesls, kāpēc “iekšējās auss” analizators, tas ir, vestibulārais aparāts, darbojas sliktāk.
Tāpēc, ja cilvēkam ir grūtības noturēt līdzsvaru viņš atrodas riska zonā. Viņam rodas reibonis un palielinās risks gūt traumas kritienos, un skumjākais ir tas, ka cilvēki sāk degradēties.
Tas saistīts ar to, ka “iekšējā auss” ietekmē ne tikai fizisko līdzsvaru, bet arī palīdz orientēties dažādās dzīves situācijās. Gandrīz neticami, bet pierādīts fakts.
Vai esat pievērsis uzmanību tam, kā cilvēks uzvedas, ja nevar atrast izeju no kādas telpas? Tieši tā, viņš “mētājas” apkārt mulsuma un neziņas pārņemts. Dažreiz šāda “mētāšanās” notiek meklējot kādas, pat vienkāršas, problēmas risinājumu.
Zinātnieki un tie, kas nodarbojas ar radošo darbu, savu nodarbošanos var salīdzināt ar skriešanu ar šķēršļiem, viņiem jābūt pastāvīgi koncentrētiem.
Piemēram, lai vieglāk saprast šo salīdzinājumu, pēc lēciena pāri barjerai ir jāsaglabā līdzsvars, lai nenokristu un turpinātu distanci. Tādējādi, pēc zinātnes secinājumiem, primitīvi veidotais vestibulārais aparāts ir atbildīgs par mūsu ķermeņa sarežģītākā orgāna – smadzeņu darbu.
Vestibulārais treniņš palēnina novecošanās procesu.
Jo labāks ir līdzsvars, jo spēcīgāk stāvat uz kājām, jo ir vieglāk noturēties, piemēram, uz ledus un nenokrist. Pats galvenais, smadzenes strādā labāk un novecošanās process palēninās.
Jūs varat un jums vajadzētu trenēt vestibulāro aparātu ar vienkāršiem vingrinājumiem. Tālāk mēs runāsim par vingrošanu, ko varat veikt mājās.
Vestibulārais aparāts, pagrieziet galvu.
Pagrieziet galvu pa labi un pa kreisi ar skatu pret pleciem, nolieciet galvu uz priekšu un atpakaļ. Veiciet apļveida kustības pulksteņrādītāja virzienā un pretēji pulksteņrādītāja virzienam.
Ķermeņa rotācija.
Pagrieziet ķermeni pa kreisi un pa labi, vienlaikus turot kājas uz vietas. Tālāk varat noliekties uz priekšu, mēģiniet sasniegt grīdu un atliecieties atpakaļ, to dariet cik vien zemu iespējams.
Stāvot uz vienas kājas.
Vispirms stāviet uz vienas kājas, tad uz otras, otru saliekot pie ceļa, cenšoties saglabāt līdzsvaru. Lai uzlabotu efektu, varat aizvērt acis. Stāvot uz vienas kājas, paceliet otru un pārvietojiet to atpakaļ.
Rotācijas.
Uz parastā biroja krēsla griežoties dažādos virzienos. Jūs varat šūpoties šūpuļtīklā vai šūpolēs, vai ik pa laikam apmeklēt karuseli. Palīdz arī lekšana uz batuta.
Vestibulārais aparāts, staigāšana apļiem.
Ātri staigājiet vai skrieniet apkārt kādam objektam, piemēram, krēslam.
Lēkšana.
Lecot, mēģiniet pagriezties par 90 grādiem.
Sports.
Labi palīdz visi sporta veidi, kuros jāuztur līdzsvars: slēpošana, slidošana, skrituļslidošana, riteņbraukšana vai skrejriteņa braukšana, pat dejas un spiningošana.
Pastaigas.
Pastaiga pa ielu apmalēm, vienlaikus saglabājot līdzsvaru, izstiepjot rokas uz sāniem, palīdz labi trenēt vestibulāro sistēmu. Uzmanieties no automobiļiem, jo tie mēdz braukt tuvu apmalēm. Īpaši elektro auto, jo tos dzirdēt ir apgrūtinoši.
Peldēšana.
Šo vingrinājumu vislabāk veikt ārsta uzraudzībā. Treniņus ieteicams sākt ar 15 minūtēm, pakāpeniski palielinot peldēšanas laiku. Ja treniņa laikā jūtat reiboni vai sliktu dūšu, vingrošana jāpārtrauc.
Vestibulārais aparāts, trenēsim tā darbību.
Veicot šādus vienkāršus vingrinājumus, tu palīdzi “iekšējās auss” darbam, ar laiku jutīsies labāk un spēsi labāk saglabāt līdzsvaru. Mūsu ķermeņa veselībai ir ļoti svarīgi saglabāt visu tajā notiekošo procesu līdzsvaru.
Noteikti vingro un ievēro mērenību it visā, tad izvairīsi no priekšlaicīgas organisma novecošanās.
Labu Dienu!
Vecums nav šķērslis nodarboties ar TO, vajag tikai gribēt un reiboņi pāries…