VESELĪBAS JAUTĀJUMI


Veselība

Vai vajadzētu pakļauties reklāmai un vakcinēties ?

Lai arī plašsaziņas līdzekļi sabiedrības uzmanību patlaban pievērsuši vīrushepatīta A uzliesmojumam – par dzelteno kaiti dēvētā infekcija bija pamanījusies iekļūt pat Saeimas gaiteņos –, tomēr nav šaubu, ka avīžu un portālu sleju galvgaļos drīzumā gozēsies biedinoši virsraksti:

Gripa nāk!

Laiks vakcinēties!; Apspriež rīcības plānu pandēmijas gadījumā.

Vairākums šo rakstu, gluži tāpat kā iepriekšējos gados, pirmām kārtām aicinās doties uz tuvāko vakcinācijas kabinetu un, samaksājot 6–10 latus, saņemt gripas vakcīnu. Gripa, protams, ir nopietna infekcijas slimība, ar kuru saslimt neviens nevēlas. Taču vai vakcinācija ir labākais veids, kā no tās izvairīties? Vai gripas vakcīna ir tik nekaitīga…

…LASI TALĀK ŠEIT

***

Kakla sāpes.

Saaukstēšanās slimību sezonā katru mēnesi vairāk nekā 100 000 cilvēku dodas uz Latvijas aptiekām un lūdz kaut ko pret kakla sāpēm. No vienas puses, kakla sāpes liecina, ka organisms cīnās pret slimību izraisītājiem – vīrusiem, baktērijām un sēnītēm.

Deguna gļotāda un rīkles gala gļotāda veido aizsargbarjeru, lai tas viss nenonāktu tālāk elpceļos un neizraisītu dziļāku iekaisumu,” skaidro Kaspars Ivanovs, SIA Silvanols izpilddirektors un valdes loceklis. “No otras puses, kakla sāpes rada nepatīkamu sajūtu.
Kādā pētījumā Anglijā noskaidrots, ka diskomforts, ko tās izraisa, spēj samazināt darbaspējas pat vairāk nekā par 30–40%. Sevišķi asi to izjūt garīgā darba darītāji, jo sāpes visu laiku par sevi atgādina un neļauj koncentrēties.”

Kakla sāpju stadijas

1. stadija: baktērijas, vīrusi vai sēnītes nosēžas uz gļotādas. Mobilizējas organisma aizsargspēki. Ieskatoties kaklā, redzams, ka rīkles gals ir apsārtis – tas liecina, ka mazie asinsvadiņi, kas atrodas gļotādā, ir paplašinājušies, jo tikai tad organisma aizsargšūnas var atnākt gļotādai palīgā un uzvarēt slimību izraisītājus, kas tur nosēdušies.

Sāpes vēl nav sākušās, bet kaklā jūtama… LASI TĀLĀK ŠEIT

***

Kalcijs mūsu organismā.

Kalcija mūsu organismā ir salīdzinoši daudz – ja cilvēks sver 70 kilogramu, viņa ķermenī ir aptuveni 1,4 kilogrami kalcija. Galvenokārt tas atrodas kaulos un zobos, bet viens procents kalcija ir asinīs, muskuļos un starpšūnu šķidrumos.

Kalcijs nav tikai kauliem un zobiem nepieciešams materiāls, tas organismā ir atbildīgs par asins recēšanu, muskuļu un asinsvadu kontrakcijām, hormonu līmeņa regulāciju, nervu šūnu darbību un daudziem citiem svarīgiem procesiem.Lai uzņemtu kalciju, nepietiek apēst porciju biezpiena vai kādu tobrīd reklamētu jogurtu.
Atrodot internetā kādu no kalcija kalkulatoriem un sākot rēķināt savu kalcija patēriņu, daudzi cilvēki secina, ka viņi uzņem tikai pusi no nepieciešamās devas.

Vispirms uzkrājam, tad tērējam

Kauli atjaunojas ik pēc 7–10 gadiem, bet, cilvēkam kļūstot vecākam, to reģenerācijas spēja mazinās. Aptuveni līdz 25 gadu vecumam virsroku ņem kaulu veidojošie faktori un notiek kalcija uzkrāšanās kaulos turpmākajai dzīvei. Ap 25–40 gadu vecumu kaulu veidošanās un noārdīšanās process ir līdzsvarā, bet pēc 40 gadu vecuma, jo sevišķi sievietēm… LASI TĀLĀK ŠEIT

***

Hepatīts A,B,C.

Igaunijā ar netīro roku slimību jeb A hepatītu slimo 200 reizes mazāk, liecina Sabiedrības veselības aģentūras dati.

Kaimiņvalstī pērn sasirga tikai 13 cilvēki, turklāt 6 no tiem inficējušies Latvijā, savukārt pie mums ārsta palīdzību nācās meklēt gandrīz trim tūkstošiem šīs slimības upuru.Tomēr ārstu vidū nav vienprātības par to, vai šis uzskatāms par signālu, ka ar steigu nepieciešams vakcinēties pret dzelteno kaiti.

Un – vai vispār vakcinēties?

Lai gan A hepatīts reti ir fatāls bērniem un jauniem pieaugušiem cilvēkiem, lielākā daļa inficēto pieaugušo un daži vecāki bērni kļūst slimi un darba nespējīgi vairākas nedēļas un mēnešus.Fatālu gadījumu biežums sasniedz 2% starp tiem, kas vecāki par 40 gadiem, un var būt 4% tiem, kas sasnieguši 60 un vairāk gadus.
Risks ceļotājiem

A hepatīts ir biežākā ar vakcināciju novēršamā ceļotāju infekcija. Ceļotāji no attīstītām valstīm ir jutīgāki pret infekciju, un viņiem jāsaņem A hepatīta vakcīna pirms došanās uz valstīm ar vidēji augstu un augstu infekcijas risku.Lai gan cilvēkiem, kas ceļo uz jaunattīstības valstu lauku reģioniem, ir īpaši augsts infekcijas risks, praktiski lielākā…LASI TĀLĀK ŠEIT

***

Alkohols ir narkotika.

Tas rada atkarību, īpaši, ja tas tiek lietots daudz un bieži.
Par alkoholu parasti sauc etilspirtu. Tā ķīmiskais nosaukums ir etanols, un pēc uzbūves tas pieder pie vienvērtīgiem spirtiem (C2H5OH). Etanols ir narkotiskā viela, kas toksiski darbojas uz centrālo nervu sistēmu. Līdzīgi citām narkotiskām vielām, arī alkohola iedarbībai uz CNS ir 3 stadijas:

1) uzbudinājuma stadija
2) narkozes stadija
3) agonālā stadija

Sākotnēji, nonākot galvas smadzenēs, alkohols nomāc kavēšanas procesus smadzeņu garozā, un pārsvaru iegūst uzbudinājuma procesi.

Tas izpaužas kā eiforija – pacilāts garastāvoklis un raksturīgais reibums. Šai stadijā cilvēks kļūst bezrūpīgs, pļāpīgs, zūd paškritika un paškontrole….LASI TĀLĀK ŠEIT

***

Izplati un izmanto: