Vai vajag pensionāriem četrkārtīgu devu?

Vislielākā cilvēku grupa, kurai Veselības ministrija iesaka noteikti vakcinēties, ir pieaugušie, kas vecāki par 65 gadiem. Gluži tāpat kā bērnu māmiņas un tēti, arī šie cilvēki Latvijā nesaņem patiesas ziņas par pretgripas vakcīnu efektivitātes pētījumiem šajā vecuma grupā.

Kā laikraksta The New York Times 1. septembra numurā norāda žurnāliste Brenda Gudmena, “arvien vairāk imunologu un epidemiologu uzskata, ka vakcīna, iespējams, nedarbojas pietiekami labi cilvēkiem, kas vecāki par 70 gadiem, t. i., grupā, kurā reģistrēti 75% ar gripas infekciju saistīto nāves gadījumu”.

“Izpratne par to, kam un kāpēc vajadzīga pretgripas vakcīna, mainās mūsu acu priekšā,” sacīja Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta doktorants Pīters Doša, kurš šā gada maijā izdevumā The American Journal of Public Health publicēja rakstu par gripas vēsturisko ietekmi.

Kā viens no būtiskākajiem tiek minēts The Lancet pirms trim mēnešiem publicētais Sietlas zinātnieku pētījums par pretgripas vakcinācijas saistību ar iegūto pneimoniju vecākiem cilvēkiem.

Publikācijas autori uzskata, ka līdzšinējie statistiskie pētījumi, kuros pierādīta vakcīnas efektivitāte gados veciem cilvēkiem, veikti, neņemot vērā tādus nozīmīgus apstākļus kā atlases grupu atsevišķo indivīdu vispārējais veselības stāvoklis un hroniskās saslimšanas.

Ievērojot šos faktorus, dr. M. Džeksona (nejaukt ar popmūziķi!) vadītā pētījuma rezultāti neapstiprina viedokli, ka vakcīna samazina gripas sezonā iegūtas pneimonijas risku par 65 gadiem vecākiem cilvēkiem.

Mērilendas universitātes medicīnas skolas Vakcīnu attīstības centra speciālistu nesen veiktā pētījumā atklājās, ka vecākiem cilvēkiem, lai iegūtu tādu pašu imūnsistēmas atbildes reakciju kā veseliem, par 40 gadiem jaunākiem pieaugušajiem, bija vajadzīga četrkārtīga pretgripas vakcīnas standarta deva.

Šie atklājumi tikai apstiprina jau 1994. gadā veiktā vienīgā (!) pretgripas vakcīnas efektivitātes (nevis iedarbības) cilvēkiem gados placebo testa rezultātus.
Tajā pierādījās, ka vecuma grupā no 60 līdz 69 gadiem vakcīna aizsargāja pret gripu 57% gadījumu. Taču, pārsniedzot 70 gadu slieksni, aizsardzība bija efektīva tikai 23% gadījumu!

Vienlaikus gan tiek atzīmēts, ka novērtējums varētu būt neprecīzs, jo sākotnēji eksperimentā nebija paredzēts pētīt par 70 gadiem vecākus cilvēkus.

Tomēr nekādas neprecizitātes netiek norādītas saistībā ar profesores Lonas Simansones 2005. gadā publicēto rakstu, kurā autore konstatē … neraugoties uz trīskāršu vakcinēto veco ļaužu procentuālo pieaugumu laika posmā no 1980. līdz 2001. gadam, nav novērots atbilstošs mirstības rādītāju samazinājums.

 

Pēc 60.gadiem, kā parezi ?

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

viens + septiņi =