Vasaras riepas no 1. marta, it kā laiks riepu maiņai

Vasaras riepas.

Lai gan ar 1.martu oficiāli atļauts sākt braukt ar vasaras riepām, autovadītājiem vajadzētu izvērtēt savu un citu cilvēku drošību pirms šāda lēmuma pieņemšanas, aicina Ceļu satiksmes drošības direkcija.

Ar to jāsaprot, ka noteikumi atļauj piedalīties ceļu satiksmē ar transportlīdzekļiem, kas aprīkoti ar vasaras riepām. Tomēr, paliek aktuāls jautājums, vai vajag steigties? Domāju, ka nē, jo marts ir pārāk neprognozējams ar saviem laika un ceļa apstākļiem

Tomēr, kad būs pilnīgi droši, kāpēc ir ieteicams mainīt riepas? Atbilde daudziem būs zināma, ziemas riepas pēc uzbūves ir mīkstākas, līdz ar to tās ātrāk dilst.

Ja jūs nolēmuši braukt ar vis-sezonas riepām!

Pirmkārt, tādu vis-sezonas riepu (drošas ekspluatācijā) vispār nav. Taču pretstatā apgalvojumiem, kas ir domāts visam neder nekam, nākas piekāpties un piekrist… daļēji.

Daļēji tāpēc, ka ir dzirdēts, ka ziemā Jums var uzlikt sodu, liekas absurdi, bet tā tas ir!

Cilvēkiem kuri gadā nobrauc tikai dažus tūkstošus kilometru nav ekonomiski izdevīgi iegādāties gan vasaras riepu, gan ziemas riepu komplektus.

Riepu speciālisti šiem cilvēkiem iesaka iegādāties tā saucamās Centrāleiropas ziemas riepas, jo tās pietiekami labi kalpo ziemā, un nav pārāk mīkstas, lai vasarā pārlieku pārkarstu un nodiltu.

Izvēloties riepas visai sezonai, ļoti būtiski ir izvēlēties pasaulē vadošo ražotāju riepas, jo tikai tās spēs izturēt papildus slodzi vasarā un nodrošinās stabilitāti ziemā.

Vasaras riepas, kā izvēlēties.

MAZLIET VĒL PAR RIEPU IZVĒLES ĪPATNĪBĀM…

Kopš 2012.gada 1.novembra Eiropas Savienības teritorijā ir spēkā ir jauns visu pēc 2012.gada 1. jūlija ražoto vieglo un kravas automobiļu riepu marķējuma standarts.

Katrai riepai ir speciāla uzlīme, uz kuras norādīts: saķeres līmenis uz slapjas virsmas.  Rites pretestības koeficients (degvielas ekonomija), ārējā trokšņa līmenis.

Vasaras riepas

Piktogramma benzīna uzpildes tanka veidolā atspoguļo rites pretestības koeficientu. Pazemināta rites pretestība nozīmē mazāku degvielas patēriņu un attiecīgi zemāku CO2 izmešu līmeni.

Rādītājs tiek vērtēts skalā no A (visaugstākā ekonomija) līdz G (viszemākā, ko pieļauj noteikumi).

Atšķirība starp C un B klases riepām nozīmē degvielas patēriņa samazināšanu vai palielināšanu 2,5 – 4,5 % robežās vieglajiem automobiļiem un 5 – 8 % robežās kravas automobiļiem.

Savukārt zem piktogrammas mākoņa veidolā novietots rādītājs, kas informē par riepas saķeri uz slapja seguma.

Jo augstāks rādītājs, jo īsāks bremzēšanas ceļš sarežģītos apstākļos.

Rādītājs tiek vērtēts skalā no A līdz G. A apzīmē labāko saķeri, G – sliktāko. Vieglajiem automobiļiem atšķirība starp klasēm norāda bremzēšanas ceļa palielināšanas vai samazināšanos par 2,6 metriem, bremzējot uz slapja seguma ar ātrumu 80 kilometri stundā.

Bet pēc trokšņa līmeņa, kas rodas auto kustības rezultātā, riepas tiek iedalītas trīs kategorijās: viens skaņas vilnis – klusa riepa, divi – mēreni skaļa riepa, trīs – skaļa riepa.

Zināšanas šajā jomā atvieglos riepu izvēli, norāda tirdzniecības vadītājs un piebilst: “Bez degvielas ekonomijas un bremzēšanas ceļa garuma uz slapja ceļa ir vēl vismaz pieci aspekti, kas, iegādājoties riepas, būtu jāievēro:

Bremzēšana uz sausa seguma, kustības uzsākšana, saķere līkumos, riepas mūžs (jo lielāka degvielas ekonomija, jo riepa mīkstāka un kalpos īsāku laika sprīdi) un akvaplanēšana.”

Iegādājoties riepas, iesaku izvērtēt, pa kādiem ceļiem tās lielākoties tiks ekspluatētas.

Proti, izvēlēties riepas, kas paredzētas lielākai degvielas ekonomijai, nebūtu pareizi, ka bieži jābrauc pa dubļiem. Te būtiskāk būtu skatīties nevis pēc augstākas kategorijas marķējuma, bet gan pēc protektora.

Jāatceras, ka minimālais pieļaujamības protektora dziļums vasaras riepām ir 1,6 mm.

Tomēr iesaku nesagaidīt, kamēr riepas nodilst līdz maksimumam. Ar stipri nodilušām riepām automašīna kļūst grūtāk vadāma, slapjā laikā var sākties akvaplanēšana.

Ja autovadītāji vēlas, lai riepas kalpotu ilgāk, tad, iestājoties siltākam laikam, jāveic riepu nomaiņa un tās, kuras neatbilst aktuālajai sezonai „ jāieziemo”.

Kā pareizi jāglabā noņemtās ziemas riepas.

UZMANĪBU!

Lietuvā vasaras riepas var lietot tikai no 1.aprīļa!

Tāpēc nesaprotu, kāpēc mūsu stulbie “atbildīgie” dienesti nolēmuši, ka mums piemēroti ir 1. marts. Ja viņi nezina, tad mēs atrodamies vairāk uz ziemeļiem, nekā Lietuva.

Labu ceļu un labas vasaras riepas!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

4 Atziņas “Vasaras riepas no 1. marta, it kā laiks riepu maiņai”

  1. police saka:

    Valsts policija aicina autovadītājus nesteigties ar to nomaiņu, bet gan izvērtēt situāciju un rīkoties atbilstoši laikapstākļiem.

    1. laimisk saka:

      Liepājā šodien no rīta manīju tādu kā sarmu.Toties spīd koši pavasara saulīte!

  2. Jonaitis saka:

    Laikā no 1.maija līdz 1.oktobrim ir aizliegts braukt ar transportlīdzekli, kuram riepas ir aprīkotas ar radzēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top