UNESCO un Kuldīga, gaidītais piepildījies ar labu vērtējumu

UNESCO un Kuldīga.

Kuldīgas vecpilsēta iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, tādējādi atzīstot un novērtējot Kuldīgas vecpilsētas unikālo vērtību. Varētu teikt, ka pasaules mērogā.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

UNESCO un Kuldīga, mazliet ievadam par pilsētu.

Senā Kurzemes pilsēta atrodas Ventas krastā, kur izveidojies Rumbas ūdenskritums. Pilsētas lepnums ir senais mūra tilts pāri Ventai (1873. – 1874.), kā arī vecpilsēta ar 17. un 18.gadsimta dzīvojamām ēkām.

To raksturīga iezīme ir kokgriezumiem rotātas durvis, virsgaismas lodziņi un dakstiņu jumti. Pilsēta ir novada centrs ar 13,5 tūkstošiem iedzīvotāju.(dati divdesmit gadu atpakaļ, jaunākie dati 10 497 iedzīvotāji 2019. g.)

UNESCO un Kuldīga

Pilsētas vēsturiskais centrs un apbūve vērtējama kopā ar unikālo dabas ainavu. Pilsētas vēsturiskā apbūve un daba veido neatkārtojamu vienotu ansambli, kādam līdzīga nav ne vien Latvijā, bet arī cituviet Eiropā.

Vēsturiski Ventas upe un Ventas ūdenskritums ir ieņēmuši nozīmīgu lomu pilsētas attīstībā. Pasaules mantojumā iekļauti objekti, kuri ģeogrāfiski ir saistīti ar Ventas ieleju: vecpilsēta, pils uzkalns, pils un Ventas kanāls.

Pilsētu labi raksturo gleznotāja Kurta Fridrihsona vārdi:

„Ielas šeit neatgādina pagātni, bet gan to saglabā – pagalmos ir vēl kāda viduslaiku smarža ar visu kokmateriālu, jumtu un apmetuma dziļo izpratni.
Tur jūs atradīsiet tik mazas, tik nodrupušas un tomēr pasakainas mājas, ka jums šķitīs, ka tās atstātas tikai gleznotājiem par prieku vai kādas vasaras nakts pastaigai gar tām. Tur viss pārvēršas kā Šekspīra līdzībās.”

Minēto un citu acīm redzamo iemeslu dēļ Kurzemes vecāko pilsētu iecienījuši dažādi mākslinieki: gleznotāji, fotogrāfi, filmētāji un laikam arī tagad es.

UNESCO un Kuldīga, svarīgs notikums.

Ceļš uz UNESCO Kuldīgai bijis ļoti apjomīgs process vairāk nekā 20 gadu garumā, kas realizējies ar mantojuma pārvaldības sistēmas radīšanu, kultūras mantojuma vietu zinātnisko izpēti un sakārtošanu.

Šajā laikā tapis arī Kuldīgas restaurācijas centrs un izveidota atbalsta programma, kas sargā vēsturisko apbūvi. Viss paveiktais radījis priekšnoteikumus Kuldīgas vecpilsētas iekļaušanai Pasaules mantojuma sarakstā.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs uzsver, ka Kuldīgas vecpilsētas iekļaušana UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā ir nozīmīga starptautiska atzinība Latvijai un Kuldīgai.

UNESCO un Kuldīga, prezidenta teiktais.

“UNESCO izcilības zīmols veicina atpazīstamību pasaules mērogā, tātad arī tūrisma potenciālu. Lai arī Kuldīgas šarms ir vienmēr piesaistījis apmeklētājus no tuvām un tālām vietām, novēlu, lai šī interese aug un nes taustāmu ieguvumu vietējai ekonomikai. Aicinu apzināties un izmantot iespējas, ko šis starptautiskais novērtējums sniedz!”

Kuldīga pasaulē ir vislabāk saglabātā un pēdējā atlikusī pilsētvides liecība par Kurzemes un Zemgales hercogistes arhitektūru un pilsētbūvniecību, kas atspoguļojas ainavā, ielu un laukumu plānojumā ar būtiskiem saglabātiem dabas, apbūves un infrastruktūras elementiem.

Daudzo gatavošanās gadu laikā daudz strādāts pie izpētes, izveidota pārvaldības politika, iesaistot arī iedzīvotājus restaurācijas procesā.
Tas ir ļoti liels notikums Latvijā, jo Latvijā ir tikai divas pilsētas, kuras ir ierakstītas pilsētas ar to teritorijām, tā vēl ir Vecrīga un šobrīd arī Kuldīga

Pirmās svinības būs jau 21. septembrī, kad Kuldīgā svinīgi tiks pacelts UNESCO pasaules mantojuma karogs.

Ārlietu ministrijā skaidroja, ka iekļaušana UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā nozīmē to, ka ir novērtēta Kuldīgas vecpilsētas unikālā vērtība, ka pasaules kartē Kuldīga ir iezīmēta kā svarīga kultūras mantojuma vieta.

Tas nozīmē arī nopietnu turpmāko darbu, lai šo vērtību pienācīgi sargātu un saglabātu atbilstoši augstajiem UNESCO standartiem. Līdz šim brīdim UNESCO sarakstā iekļauti vairāk nekā 1100 kultūras un dabas objekti visā pasaulē.

Ar Kuldīgas iekļaušanu UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā būs noslēdzies vairāk nekā divdesmit gadus ilgais sagatavošanās process. Sākot no 1997. gada, Kuldīga ir mērķtiecīgi veikusi izpētes darbu, iesaistījusi kuldīdzniekus restaurācijas procesā un radījusi priekšnoteikumus Kuldīgas vecpilsētas iekļaušanai Pasaules mantojuma sarakstā.

Kā odziņa veselus 12 gadus vecs video no Kuldīgas. Kuldīdznieki varēs salīdzināt, ja kas ir mainījies.

UNESCO un Kuldīga, salīdzinājumam daži jaunāki foto.

UNESCO un Kuldīga
UNESCO un Kuldīga
UNESCO un Kuldīga
UNESCO un Kuldīga
UNESCO un Kuldīga
UNESCO un Kuldīga

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *