Turcijas tirgus, ieradumi un tirgotāji, tirgošanās procesa īpatnības

 

 

Turcijas tirgus…

Pavisam nesen dalījos ceļojuma iespaidos rakstiņā „Kā es braucu, Turciju lūkoties

Tur, atzīšos, vairāk uzmanības veltīju laiskajai atpūtas dzīvei un ērtībām, kādas varam sagaidīt no Turcijas un tās ļaudīm.

Tagad pāriesim pie citas tēmas, kā turki māk tirgoties un par plašo piedāvājuma klāsta burvīgumu.

Mazliet no vēstures…

Lai vieglāk varētu pāriet pie mūsdienu turka dzīves bodītē.

Jau senatnē Stambula (tajos laikos Konstantinopole) bija slavena ar savām tirgotavām un tirgiem. Taisni šeit brauca tirgoņi no Eiropas lai veiktu darījumus un vestu austrumu preces saviem pircējiem.

Iedomājies vien to ainu, osta pilna ar buru kuģiem….preci iekrauj un izkrauj, maina un tirgo. Tiek slēgti darījumi, pirkts un pārpirkts.
Tāpēc varam saprast, ka turkiem tirgošanās ir asinīs jau no senatnes. Pāriesim pie mūsdienām un apskatīsim tirgu „Kapali Čarši” (Kapali Carsi), kas var lepoties ar 550 gadu ilgu pastāvēšanu.

Tas ir pats lielākais tirgus, kas atrodas zem jumta, domājams pasaulē. Lai saprastu tirgus grandiozo lielumu Tev jāzina, ka šeit ir piecdesmit astoņas īstas ielas un pāri par četriem tūkstošiem tirdzniecību vietu.

Vēl šeit ir restorāni un dažādi offisi un kur tad nu bez mošejas ar kapsētu, tas viss atrodams „Kapali Carsi Grand Bazar”.

Ko tad šeit var nopirkt ?

Pirmkārt visus turku tradicionālās preces. Tepiķi, ādas izstrādājumi, trikotāža, keramika, juvelierizstrādājumi un zeltlietas daždažādākos izpildījumos, bet ko es te pārskaitu. Šeit var nopirkt visu, ko sirds iekāros un kam pat nezini nosaukumu.

Tagad pie galvenā, ko turki pieprot vislabāk.

Jā, pie paša tirgošanās procesa. Atceramies, ka tirgošanās māku turki ir pieslīpējuši jau piecus gadu simtus un noveduši šo māku līdz noslīpēta briljanta pilnībai. Līdz labas teātra izrādes burvība. Līdz laba psihologa prasmei.

Pats pirmais, ja jutīs Tevī potenciālu pircēju, Tev piedāvās tēju, patiešām, ļoti labi pagatavotu un garšīgu turku tēju. Turks sāks slavēt preces labās un unikālās īpašības. Viņš detalizēti paskaidros, kāpēc tieši šeit un šodien ir jāveic pirkums.

Kāda laime ir iegādāties preci taisni tagad un ne rīt!

Tas tāds viegls ievads kamēr Tu malko tēju…Tālāk pajautās par tavu ģimeni un māju, kā likums, piedāvās vēl tēju.

Tas ir proces. Tas ir sports.

Jūs teiksiet pārdevējam, ka tas ir dārgi, ka pie cita tirgotāja ir lētāk, ka Jums šī manta vēl nav vajadzīga utt.
Esiet gatavi, ka pārdevējs vismaz trīs reizes pazeminās cenu …sāks stāstīt par savu mīļoto futbola komandu vai kādu citu viņam interesantu notikumu…ielies vēl tēju.

Tā tas var turpināties mūžīgi kamēr Jūs kaut ar mazākā pirkstiņa kustību būsiet ieinteresēts par piedāvāto preci. Pat ejot prom tiks izteikti arvien vilinošāki piedāvājumi.

ATCERIES, ja Tu netirgojies!

Tu, tiksi uzskatīts, labākajā gadījumā, par nepieklājīgu… sliktākajā, vienkārši par muļķi un zaudēsi tirgotāja acīs jebkādu cieņu.

Labi, paskatīsimies uz to, kas ir trāpījies fotoaparāta objektīvā:

Turcijas tirgus
Turcijas tirgus








Turcijas tirgus
Turcijas tirgus
Turcija

Turcijas tirgus

APKOPOJUMS, Jārīkojas šādi.

Zini, ko vēlies

Lai nekristu kārdinājumā iegādāties visu pēc kārtas, ir noderīgi pirms paredzētā brauciena veltīt laiku, lai internetā izpētītu, ko ir vērts iegādāties Turcijā, kur to iespējams iegādāties, un noskaidrotu šīm precēm aptuveno cenu amplitūdu.

Dodies uz tirgu vai kādu konkrētu tirdzniecības rajonu

Turcijā ir pieņemts, ka konkrētu preču tirgotāji pulcējas viens otram blakus noteiktās tirdzniecības vietās vai rajonos. Piemēram, lielākā daļa paklāju veikalu atradīsies viens otram blakus uz kādas konkrētas ielas.

Тirgū visi čību pārdevēji būs sakoncentrējušies vienkopus utt. Pircējiem tas ir ļoti ērti un veicina tirgotāju savstarpējo konkurenci. Tādēļ labākos piedāvājumus iespējams saņemt tieši šādās vietās, jo arī pārdevēji saprot vienkāršo patiesību.

Ja pircēju neapmierina piedāvātā cena, viņš var doties pie nākamā tirgotāja turpat blakus.

Iepērcies agrā priekšpusdienā

Lielākā daļa tirgotāju nav pašu bodīšu īpašnieki, bet gan algoti pārdevēji, kam ir noteikti tirdzniecības mērķi. Parasti īpašnieki nosaka minimālo darījumu skaitu dienā, kas pārdevējam jāsasniedz, lai saņemtu algu.

Savukārt alga tiek rēķināta kā procents no pārdotās preču kopsummas. Līdz ar to dienas sākumā pārdevēji ir ieinteresēti vienkārši pārdot pietiekami daudz mantu un ir pielaidīgāki ar to cenu. Vislabākais laiks veikalu un tirgus apmeklējumam ir ap plkst. 11.00-13.00.

  Neizpaud savu ieinteresētību

Kad esi veikalā vai kādā preču stendā, nedodies uzreiz pie preces, kas tevi interesē visvairāk. Radi pārdevējam sajūtu, ka vēlies tikai apskatīt viņa piedāvājumu un nemeklē ko konkrētu. Tikai tad, kad esi kādu brīdi aplūkojis dažādas preces, jautā, cik maksā tas, ko esi iekārojis.

Liec tirgotājam izteikt cenas piedāvājumu

Lai arī tradicionāli tiek uzskatīts, ka ieguvējs ir tas, kas pirmais nosauc cenu, šis likums galīgi nedarbojas Turcijā. Lielākoties tirgotāji mēģinās no tevis izvilināt cenu, ko esi gatavs maksāt. Klasiski tiek jautāts, cik vērta tavuprāt ir konkrētā prece.

Tikko būsi pateicis savu cenu, vairs nevarēsi cerēt preci iegādāties lētāk par nosaukto cenu. Tādēļ esi pacietīgs un liec sākuma cenu nosaukt pašam tirgonim. Tikko tas izdarīts, mierīgi noliec preci atpakaļ un pagriezies, lai dotos prom. Ja tirgotājs ir ieinteresēts preci pārdot, viņš nekavējoties izteiks tev jaunu cenas piedāvājumu un jūs varēsiet sākt kaulēties.

  Neatsaki piedāvājumam iedzert tēju.

Ne reti tirgotājs pēc kaulēšanās rituāla uzsākšanas aicinās tevi klusākā veikala stūrīti iedzert tēju. Viens no iemesliem šādai rīcībai ir tas, ka pārdevējs nevēlas, lai jūsu sarunu un kaulēšanos dzirdētu citi pircēji.

Otrs iemesls – viņš centīsies tevi iežēlināt ar kādu personīgu stāstu par to, kādēļ nauda viņam ir ļoti nepieciešama. Noklausies stāstu, taču nepiekāpies un gaidi zemākas cenas piedāvājumus.

Esi laipns un cieņpilns

Dusmas, sašutums un lamāšanās nav laba kaulēšanās stratēģija. Esi laipns, cieņpilns un smaidīgs. Tas motivēs pārdevēju būt tieši tādam pašam.

Neuztver kaulēšanos personīgi. Atceries, ka tā ir tikai spēle un miers ir tavs labākais sabiedrotais! Labāk ir laicīgi aiziet no nepatīkama pārdevēja un palikt tukšām rokām, nekā nopirkt mantu, kas vēlāk allaž asociēsies ar nepatīkamu kaulēšanās pieredzi.

Paņem līdzi sabiedroto.

Visbeidzot, ja iespējams, dodies iepirkties ar kādu pārī – tad jūs varēsiet piekopt “labais policists un sliktais policists” stratēģiju.

Proti, tu varēsi atklāti izrādīt savu interesi par kādu preci, kamēr tavs sabiedrotais pārspīlēti tevi no tās atrunās. Šī stratēģija liks pārdevējam sacensties ar tavu biedru un kaulēšanās virzīsies uz priekšu raitāk.

Izmantojot šos likumus, ārzemnieki Turcijā parasti var cerēt nokaulēt ap 30-50% no tirgotāja sākotnēji nosauktās cenas!!!

Labu Dienu Turcijā!


Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Turcijas tirgus, ieradumi un tirgotāji, tirgošanās procesa īpatnības”

  1. Leonīds saka:

    Saprotami un rosinoši ceļot un pirkt suvenīrus palicējiem covid pārņemtajā ES

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top