Trombs, asins receklis var izraisīt dažādus sarežģījumus

Trombs.

Ja pavisam vienkārši, tad tas ir asins receklis, kas no šķidruma ir pārvērties želejveidīgā vai puscietā stāvoklī. Starp citu, asins sarecēšana ir nepieciešams process.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Trombs ir ģenētiski ieprogrammēts.

Ja ir kādas brūces vai traumatiski procesi, tad aizsargsistēma veicina asiņu sarecēšanu, lai cilvēks nenoasiņotu.  Piemēram, ar brūcēm – ja nejauši iegriežam, tad asinis no sākuma tek, bet ar laiku tā asiņošana apstājas.

Tajā brīdī, kad asiņošana sākas, ieslēdzas aizsargsistēma, kas veicina trombu veidošanos, lai asinis sarecētu, asiņošana apstātos un brūce sāktu dzīt. Tas tā ir jau tūkstošiem gadu iestrādāts, lai mēs varētu izdzīvot.

Tomēr, trombs var arī kaitēt.

Kad vienā no vēnām veidojas trombs, tas ne vienmēr izšķīst pats no sevis. Tā var būt ļoti dzīvībai bīstama situācija. Nekustīgs asins receklis parasti jums nekaitēs, taču pastāv iespēja, ka tas izkustēsies un kļūs bīstams.

Ja trombs atdalās un pa vēnām nonāk sirdī un plaušās, tas var iestrēgt un traucēt asinsriti. Šis nosacījums prasa steidzamu medicīnisko palīdzību.

Trombs

Ja domājat, ka Jums varētu būt asins receklis, nekavējoties sazinieties ar savu ārstu. Speciālists varēs pārskatīt jūsu simptomus un slimības vēsturi un ieteikt veicamos pasākumus.

Trombs, asins recekļu veidi.

Jūsu asinsrites sistēma sastāv no asinsvadiem, ko sauc par vēnām un artērijām, kas pārvadā asinis visā ķermenī. Asins recekļi var veidoties vēnās vai artērijās.

Arteriālais trombs nekavējoties izraisa simptomus un prasa neatliekamo palīdzību. Arteriāla tromba simptomi ir stipras sāpes vai ķermeņa daļu paralīze vai abi kopā.

Tas var izraisīt sirdslēkmi vai insultu. Asins receklis, kas veidojas vēnā, laika gaitā var veidoties lēnāk, taču tas joprojām var būt dzīvībai bīstams. Visnopietnākais vēnu trombu veids ir dziļo vēnu tromboze.

Dziļo vēnu tromboze.

Dziļo vēnu tromboze ir stāvoklis, kad vienā no galvenajām vēnām dziļi ķermeņa iekšienē veidojas trombs. Visbiežāk tas notiek vienā no apakšējām ekstremitātēm, bet var rasties arī rokās, iegurnī, plaušās vai pat smadzenēs.

Bez konsultēšanās ar ārstu nav iespējams apstiprināt tā klātbūtni. Ja zināt biežāk sastopamos simptomus un riska faktorus, varat zināt, kad vērsties pie speciālista.

Iespējams asins receklis bez acīmredzamiem simptomiem. Kad parādās simptomi, daži no tiem pārklājas ar citu slimību simptomiem. Tālāk ir sniegtas pirmās asins recekļa pazīmes un simptomi kājā vai rokā, sirdī, vēderā, smadzenēs un plaušās.

Trombs, kājā vai rokā.

Visbiežāk asins receklis veidojas apakšstilbā. Asins receklim kājā vai rokā var būt dažādi simptomi, tostarp: pietūkums, sāpes, vājums, silta sajūta, sarkanīga krāsa.

Simptomi būs atkarīgi no tromba lieluma. Tāpēc var nebūt nekādu pazīmju vai arī jums var būt tikai neliels pietūkums bez lielām sāpēm.

Ja trombs ir liels, visa kāja var uzbriest un progresēs smagas sāpes. Asins recekļi uz abām kājām vai rokām ir reti. Jūsu trombu iespējamība palielinās, ja simptomi skar tikai vienu kāju vai vienu roku.

Trombs sirdī.

Asins receklis sirdī izraisa sirdslēkmi. Sirds ir retāk sastopama vieta, kur veidojas asins receklis, taču tas joprojām var notikt. Asins receklis sirdī var izraisīt sāpes vai smaguma sajūtu krūtīs. Citi iespējamie simptomi ir reibonis un elpas trūkums.

Asins receklis vēderā.

Smagas sāpes vēderā un pietūkums var būt asins recekļa simptomi kaut kur vēderā. Tie var būt līdzīgi pārtikas saindēšanās simptomiem.

Asins receklis smadzenēs vai insults.

Asins receklis smadzenēs ir pazīstams arī kā insults. Asins receklis smadzenēs var izraisīt pēkšņas un stipras galvassāpes, kā arī dažus citus simptomus. Tostarp pēkšņas runas vai redzes grūtības.

Asins receklis plaušās vai plaušu embolija

Kad asins receklis nonāk plaušās, stāvokli sauc par plaušu emboliju (PE). PE simptomi var ietvert: pēkšņs elpas trūkums, ko nav izraisījis fiziskas slodze. Kā arī sāpes krūtīs un elpošanas problēmas.

Kādi ir riska faktori?

Daži riska faktori palielina asins recekļu iespējamību. Nesenā uzturēšanās slimnīcā, īpaši ilgstoša vai ar lielu operāciju saistīta, palielina asins recekļu veidošanās risku. Bieži sastopami faktori, kas var radīt mērenu asins recekļu risku, ir šādi.

*vecums, īpaši, ja esat vecāks par 65 gadiem
*ilgi braucieni, īpaši tie, kuros bija jāsēž vairāk nekā četras stundas vienlaikus,
*gultas režīms vai ilgstošs mazkustīgs dzīvesveids
*aptaukošanās
*asins recekļu ģimenes anamnēzē
*smēķēšana
*vēzis

Kad vērsties pie ārsta?

Ir ļoti grūti diagnosticēt trombu tikai pēc simptomiem. Gandrīz 50 procentiem cilvēku ar trombu, nav simptomu. Tāpēc vislabāk ir piezvanīt savam ārstam, ja domājat, ka jums ir asins receklis.

Īpaši vērts uztraukties par simptomiem, kas parādās nez no kurienes. Nekavējoties zvaniet un izsauciet ārstu vai ātro palīdzību.

Ja ir kāda no šīm sūdzībām.

Pēkšņs elpas trūkums, spiediens krūtīs, grūtības elpot, kā arī pasliktinās redze un grūtības runāt.

Kā novērst trombu veidošanos?

Cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts trombu veidošanās risks vai trombozes vēsture, var būt nepieciešams veikt pasākumus, lai novērstu trombu veidošanos.

Fiziskā aktivitāte.

Regulāra fiziskā aktivitāte palīdz uzturēt asinsrites sistēmu veselu un var samazināt trombu veidošanās risku. Vingrošana, pastaigas, skriešana un citas fiziskās aktivitātes var uzlabot asins plūsmu un veicināt asins nepiesātinātību vai pareizāk teikt biezumu.

Trombs un uzturs.

Veselīgs uzturs, kas ietver daudz dārzeņu, augļu, veselīgu tauku un šķiedru, var uzlabot asinsvadu veselību un samazināt trombu veidošanās risku.

Tāpat ir jāierobežo pārtikas produkti, kas var palielināt asins recēšanu, piemēram, pārtikas produkti ar augstu sāļuma saturu un piesātinātajiem taukiem.

Ir svarīgi dzert pietiekami daudz ūdens. Personām ar paaugstinātu trombozes risku var būt nepieciešama vairogdziedzera slimības ārstēšana, jo vairogdziedzera darbības traucējumi var ietekmēt asins recēšanu.

Asins retinātāji.

Ārsti var izrakstīt zāles, kas palīdz novērst trombu veidošanos. Šīs zāles pazemina asins recēšanu, un tās jālieto tikai pēc ārsta norādēm. Ja jums ir paaugstināts trombozes risks vai jums ir bijusi tromboze, svarīgi konsultēties ar ārstu.

Ārsts var noteikt piemērotus preventīvos pasākumus un ārstēšanas iespējas, lai samazinātu trombu veidošanās risku un uzraudzītu jūsu veselību.

Trombu veidošanās un novēršana, kā arī ārstēšana ir individuāla un var atkarīga no katras personas veselības stāvokļa un riska faktoriem. Tāpēc svarīgi konsultēties ar ārstu, lai noteiktu vispiemērotāko pasākumu kopumu jūsu konkrētajā gadījumā.

Jūsu ārsts var noteikt, vai ir pamats bažām, un nosūtīs jūs uz papildu pārbaudēm, lai noteiktu precīzu cēloni.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *