Tomātu audzēšana siltumnīcā, derīgs un atbildīgs pasākums

Tomātu audzēšana ir derīgs un reizē atbildīgs pasākums.

Šogad šo darbiņu jau esmu uzsākusi. Domāju, ka nenāks par ļaunu šo to pastāstīt arī Tev. Sniega neesamība dārzā dod signālus labāk par jebkuru kalendāru.

Atnācis pavasaris ar visiem tam raksturīgajiem dārza darbiem. Neesmu ne agronome, ne arī diža visu zinoša dārza pārzinātāja.

Visu esmu apguvusi un iegaumējusi no mammas stāstītā un redzētā vai precīzāk, kā stādīja tomātus vecāki un vecvecāki.

Tomēr uzreiz piezīmēšu patīkamu faktu manā saimniekošanā…ražas ir labas un viss izaug bez tomātu slimošanas un citādam ķibelēm.

Tomātu audzēšana, kāpēc tieši tomāti?

Visupirms pašu audzēti tomāti ir unikāli ar derīgo un organismam nepieciešamo. Tomātos ir  C, B1, B2, B6, E, K vitamīni, nikotīnskābe, kālijs, magnijs, dzelzis, cinks, kalcijs, nātrijs, hroms, un  arī dabīgus antioksidantus, kas samazina draudus saslimt ar dažādām hroniskām kaitēm.

Kā es izvēlos sēklas.

Sēklu veikalos iegādājamas dažādu tomātu šķirņu sēklas un var gadīties, ka laimējas nopirkt labu veselīgu šķirni un galvenais… GARŠĪGU.

Es sēklas iedalu  divās lielās kategorijās – profesionālās vai veikala un manējās, kuras iegūstu pati no sevišķi labiem atlasītiem tomātiem, kas savākti iepriekšējā gadā.

Tomātu audzēšana, kā es to daru.

Uz šķīvīša no tomāta sēklotnes izdalu sēklas, kurām ļauju siltumā un ēnā izžūt. Tālāk šķiroju un labās ielieku papīra aploksnītē, kur uzrakstu virsū šķirni un kā garšoja, kā arī nogatavošanās laiku attiecībā pret citām šķirnēm

Tālāk sēklas lieku groziņā līdz pavasarim.

sēklas3

sēklas

Pirms tomātu stādīšanas sēklas ir jāpārlasa, jāizņem pārāk sīkas. Labām sēklām ūdenī būtu jāgrimst, tās, kas paliek peldam virspusē, labāk neizmantot.

Tikai jāatceras, ka no sākuma visas peldēs un es vairāk vados pēc to biezuma.  Tomātu audzēšana un sējas laiks atkarīgs no tā, kad plānojat dēstus stādīt siltumnīcā. Jārēķinās, ka tomātu dēsts izaug piecās vai sešās nedēļās.

Tomātu sēklas dīgts 14 – 16 grādu temperatūrā, taču optimālā temperatūra ir 25 – 30 grādi.

Jāatceras, ka tomāti mīl gaismu, tādēļ sēklas ieteicams diedzēt labi apgaismotā vietā un pieskatīt, lai augsne vienmēr būtu mēreni mitra.

Kur es sēju tomātu sēklas?

Tomātus sēklas sēj ne īpaši dziļās kastītēs vai kārbiņās vai arī plastmasas podiņos, kuri būs izmantojami arī citus pavasarus.

Jāiegaumē, ka augsnes slānim jābūt aptuveni 6-7 cm dziļam.

Vispirms sēklas iesēj podiņā, ko noliek uz palodzes. Sēklas sēj podiņā vai kastītē vieglā, izsijātā augsnē, viena-divu centimetru dziļumā.

Es izmantoju zemes maisījumu no veikala, kas paredzēts dēstu audzēšanai. Augsni nepieciešams vispirms samitrināt, pēc tajā iestāda sēklu viena-divu centimetru dziļumā.

Kad sēkla iestādīta, podiņus  novieto siltā un labi apgaismotā vietā. Jo vairāk gaismas jaunie dzinumi saņems, jo labāk tie augs.

Es savus mīluļus izvietoju uz palodzēm, kur tad viņi arī pieņemas spēkā.

Tomātu audzēšana

Tomātu audzēšana

Tomātu audzēšana

Tomātus parasti piķē tad, kad izaugušas un atvērušās divas pirmās dīgļlapas. Piķēšana ir vienkārša procedūra, ko es izdaru šādi…

Blakus stādam ar zīmuli iebakstu bedrīti un tad tur pārvietoju tur stādu, protams, neizraujot, bet gan iemānot, iebīdot izveidotajā bedrītē. Tagad tomāta stāds atradīsies dziļāk zemē un tik stipri nestīdzēs.

Jāatceras, ka stādi ir jālaista. Laistīšanai izmanto mēreni siltu (istabas temperatūras) ūdeni, kas iepriekš nostādināts. Nedrīkst izmantot tikko no krāna tecinātu aukstu ūdeni.

Tomātu audzēšana, pēc piecām vai sešām nedēļām stādi ir jāstāda siltumnīcā.

Zeme siltumnīcā man ir sagatavota iepriekš. Labāk ir izmantot bagātinātas kūdras substrātus, ražotus speciāli tomātiem vai visiem dārzeņiem.

Siltumnīcā stādus izstāda tad, kad beigušās pavasara salnas. Tomēr ja gadās, ka sinoptiķi prognozē kādu salnu vai pat gaisa temperatūru zem nulles, tad es uz stādiem lieku pašizgatavotas papīra tūtas… izgatavoju no vecam avīzēm.

Siltumnīcas ejās var atstāt iedegtas pāris sveces.  

Tomātu audzēšana

Tomātu audzēšana

Labi, turpinu aktuālo tematu…

Tomātu audzēšana!

Pirms stādīšanas vēlams stādus atbrīvot no apakšējām lapām. Iesaka tomātu stādījumus siltumnīcās nesabiezināt un uz kvadrātmetru stādīt  divus  līdz trīs tomātu stādus, stādot 45  cm attālumā vienu no otra.

Tomātus stāda līdz pirmajam lapu pārim. Ja augi pastīdzējuši, jāstāda slīpi. Apmēram 10 dienas pēc stādīšanas var sākt augus mēslot.

Tomātu audzēšana

Tomātu stādus laista mēreni katru dienu ar remdenu ūdeni. Augsnes mēslošanai izmanto gatavus kompleksus maisījumus, kas pieejami specializētajās tirdzniecības vietās.

Tā kā es tomātus audzēju sev un savai ģimenei tad es viņus ar ķīmiju nemēsloju!

Mēslojumu taisu elementāri un vienkārši. Ar zāles pļāvēju nopļauju pirmo zāli un sasmalcinātā  veidā lieku mucā. Visu pārleju ar ūdeni, tad vāku virsū un pēc dažām nedēļām būs gatavs mēslojums.

Pēc kāda laika tomāti būs izauguši tik tālu, kad iestādītos tomātus vajadzēs uzsiet. Katrā siltumnīcā uzsiešana tiks veikta atbilstoši iespējām.

Tomātu audzēšana

Tomātu audzēšana

Visbiežāk caur siltumnīcu novelk metāla stieples un pie tām ar auklām piesien tomātus.

Vēlams katru gadu izmantot citas auklas, jo iepriekšējā gada auklās saglabājas slimību pārnēsātāji un tas var veicināt tomātu ātrāku saslimšanu ar mums jau pazīstamajām slimībām – brūno augļu puvi un brūno lapu pelējumu.

Pie tomātu tālākās veidošanās vai augšanas  jāatceras, ka regulāri  jāturpina mēslošana un  pazarīšu izlaušana. Tomātu stādi mēdz pastiprināti sazaroties. Vēlams daļu pazarītes izkniebt, jo citādi tomātu augļi ienāksies lēni.

Tomātus mēsloju ar savu pašizgatavoto mēslojumu  līdz pat augusta beigām.  Ja audzējam mazāk intensīvas šķirnes, mēslošanu var pārtraukt augusta sākumā.
Siltumnīca jāuztur  tīra un nezālēm tur nav vietas!

Tomātu augļi nenogatavojas visi reizē, bet ienākas pamazām, aptuveni pusotra mēneša garumā – katru dienu galdā varēsiet likt svaigus tomātus.

Tomātu audzēšana

Rudens pusē jānoņem visi augļi, arī zaļie, kas jānogatavina istabā labi apgaismotā vietā.

Tomātu audzēšana

Tas tad arī īsumā viss! Labu ražu!

Tomātu audzēšana, papildinu.

Paskaties, kā auga pagājušā gada raža…tie ir tie paši maziņie stādiņi no podiņa:

tomātu audzēšana

tomātu audzēšana

tomātu audzēšana

Tomātu audzēšana, aug raženi, bilde no pagājušā gada.

Tomātu audzēšana

Ja raža novākta tiek iesēti rudzi, lai uzlabotu augsni. Kad viņi paaugušies, tad visu kultivē (aprok).

Metode no seniem laikiem!

Tomātu audzēšana

PAPILDINU ar video:

LABU RAŽU!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

6 Atziņas “Tomātu audzēšana siltumnīcā, derīgs un atbildīgs pasākums”

  1. o saka:

    Jānomazgā stikli, no iekšpuses!

  2. Maija saka:

    ZINĀŠANAI, Tas nav šīferis, bet polimēra materiāls.

    Starp citu! Zināšanai, šīferi ir dažādi, ir pilnīgi nekaitīgi bez azbesta šķiedru pievienošanas.

  3. Ivars saka:

    Nu nesabaidāties tik ļoti no tā azbesta šīfera – tā kaitīgums ir 1000-kārt pārspīlēts!!!

  4. laimisk saka:

    BAILES! Radio vecis, BRICIS, mani sabaidīja ar salnu un iespējamajiem mīnusa grādiem! Ko darīt? Jāglābj tomātiņu raža un siltumnīca sāk zaigot, ka baznīca Ziemassvētkos. HA! Liepājā, tie mīnusi tomēr bija.

  5. Aņuta saka:

    Ja, stādot stādus, katrā bedrē ieliek sauju rudzu krekeru (zemes) un nedaudz koksnes pelnu, tad tomāti būs spēcīgi, lieli, ražīgi.

    2-3 dienas pirms tomātu stādu stādīšanas zemē no stādiem nogriež 2-3 apakšējās lapas.

    Pirmās apmēram 2 nedēļas pēc stādīšanas zemē vēlams nelaistīt – kamēr sakņu sistēma attīstīsies zemē un augi mazāk cietīs no sausuma periodiem.

    Optimālais laiks pabērnu noņemšanai no tomāta ir tad, kad tie izaug līdz 5 cm.

    Labākai augļu veidošanai tomātiem ziedēšanas laikā apsmidziniet ar borskābi – 5 grami uz 10 litriem ūdens.

    Lai piestas stigma uz tomātu ziediem karstumā neizžūtu, blakus novietojiet trauku ar ūdeni

    Lai atbaidītu baltmušu no tomātiem, starp krūmiem lietderīgi stādīt nasturcijas šķirnes Alaska.

    Jūs varat paātrināt augļu nogatavošanos, ja tos apsmidzināt ar vāju joda šķīdumu (30–40 pilieni spirta šķīduma uz 10 litriem ūdens). Divu dienu laikā tomāti kļūst sarkani.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top