Tiek dibināts dabasgāzes OPEC.

OPEC.

21.oktobrī Irāna, Krievija un Katara apspriedē Teherānā vienojušās izveidot līdzīgu karteli, kāda ir naftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC).

Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:  

Taču šo triju valstu organizācija būtu orientēta uz sadarbības veicināšanu dabasgāzes jomā. Krievijas uzņēmums “Gazprom” norādījis, ka visas puses vienojušās veidot “lielo gāzes trijnieku” un ka sanāksmēm starp šīm valstīm jākļūst pastāvīgām.

Nianses OPEC lietā.

Pretēji Irānas naftas nozares ministram Golemam Nozari “Gazprom” vadītājs Aleksejs Millers nav uzsvēris, ka valstis vēlas veidot tieši OPEC līdzīgu karteli, jo šāda iespējamība “nav īstenojama”.

Taču apspriede joprojām uzskatāma par ļoti nopietnu soli pretī dabasgāzes karteļa izveidei, norāda ziņu aģentūra “Associated Press” (AP). Bez Millera un Nozari sarunās piedalījies arī Kataras enerģētikas ministrs Abdulahs al Atijahs.

Pret dabasgāzes karteļa veidošanu stingri iebilst Eiropa un ASV, kuras norāda, ka šāda organizācija būtu drauds globālajai enerģētikas drošībai un pavērtu iespēju manipulācijām ar gāzes cenām, raksta ziņu aģentūra “Reuters”.

Krievijas, Irānas un Kataras pārstāvju kopīgajā paziņojumā teikts, ka “gāzes trijniekam” ir kopīgi mērķi, kuri “jāīsteno pastāvīgā organizācijā, cik ātri vien iespējams”.

Pēc ASV valdības statistikas datiem, Krievija, Irāna un Katara ieņem pirmās trīs vietas starp valstīm ar lielākajām dabasgāzes rezervēm un kopā veido vairāk nekā pusi no visas pasaules gāzes rezervēm. Tiesa, Irāna ASV uzlikto sankciju dēļ joprojām ir samērā maza dabasgāzes eksportētāja.

Nozīmīgākās Eiropas kompānijas.

Atlikušas vai pilnībā likvidējušas sadarbību daudzu miljardu dolāru apmērā ar šo islāma republiku. Nozares eksperti spriež, ka dabasgāzes karteļa izveidošanai nebūtu tāda ietekme, kāda ir OPEC attieksmē uz naftas cenām.

“Vienmēr šo puišu tikšanās reizēs ir uztraukums, ka tiktu mēģināts kopēt OPEC, bet tas nav izdarāms,” intervijā AP skaidrojis Vašingtonas Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra vecākais padomnieks Roberts Ebels.

“Viņi var censties aizvien vairāk kontrolēt dabasgāzes plūsmu, bet ne izveidot kaut ko līdzīgu OPEC, jo gāze pretēji naftai tiek tirgota, balstoties uz ilga laika posma kontraktiem.”Ko te teik,t Krievi grib iegūt kontroli pār pasaules gāzes cenām un diktēt savus nosaukumus pasaulei.

gas cartel
ap gas carte185

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *