Tavs e-pasts, kas tavā pastā ir vērtīgs, lai to uzlauztu
Tavs e-pasts.
Vai esat domājis par to, vai jūsu e-pasta kastīte ir droši aizsargāta un kādus piesardzības pasākumus veicat. Vienkārši un saprotami teikšu: “Lai tā paliktu tikai Jūsu”!
Rodas jautājums, kam varētu būt nepieciešama pieeja manai e-pasta kastītei un kas tajā tik vērtīgs? Mēģināsim par to parunāt šī raksta ietveros.
Kāpēc e-pasts tiek uzlauzts?
Jebkuras nelikumīgas darbības IT tehnoloģiju jomā galvenais mērķis ir gūt finansiālu labumu. Un pasts ir labs līdzeklis šajā jautājumā. Daži iemesli, lai uzlauztu pastu.
Tavs e-pasts un piekļuve citiem pakalpojumiem.
Pēc piekļuves jūsu pastam uzbrucējs vispirms apskata tā saturu. Parasti tajā var būt informācija par piekļuvi citiem pakalpojumiem.
Piemēram, veidojot kontu sociālajā tīklā, uz pastu atnāk vēstule ar pieteikšanās paroli no jauna konta.
Atcerieties, cik daudz jūsu interneta kontu ir saistīti ar jūsu pastu. Piemēram, tiešsaistes iepirkšanās vietnes, ziņojumu dēļi, sociālie tīkli, bankas, valdības vietnes, spēles, forumi utt.
Ja nav šo pakalpojumu paroles, uzbrucējs var pieprasīt to atkopšanu pa e-pastu. Piekrītu, šādu darbību radītais kaitējums var būt ļoti nopietns.
Tavs e-pasts un surogātpasta sūtīšana.
Sludinājums ir tirdzniecības dzinējspēks. Taču ļoti bieži reklāmas aģenti ķeras pie netīrām shēmām. Viņi nesmādē izmantot svešu pastkastīti surogātpasta ziņojumu sūtīšanai.
Jūsu vārdā vēstules par stilīgiem tālruņiem, zīmolu pulksteņiem, interneta vietnēm, kazino un citiem atkritumiem lidos pa visu jūsu adrešu grāmatu.
Šantāža.
Ja kādai personai ir slepena sarakste ar kādu vai apmaiņa ar fotogrāfijām, tad to var izmantot kā šantāžu.
Politiska vai komerciāla konkurence.
Šajā gadījumā uzlaušanas mērķis nav nejauši lietotāji un tas jau tiek darīts profesionālāk. Svarīgas informācijas noplūdes gadījumā kaitējums var būt ļoti liels.
Tavs e-pasts un nelabvēļu atriebība.
Tas notiek regulāri. Jūs kādu nokaitinājāt, un jūsu pasts tiek uzlauzts. Rezultātā jūsu vārdā tika rakstītas sliktas vēstules, kā arī tiks mainīta parole. Kā redzat, ir daudz iemeslu, kas nozīmē, ka ir vērts veikt preventīvus pasākumus drošībai.
Kā aizsargāt savu e-pastu?
Es ierosinu izmantot dažus vienkāršus noteikumus. Domāju, ka izmantosi. Sāksim ar vienkāršo, bet ļoti svarīgo. Izvēlieties drošības paroli.
Neizmantojiet savu dzimšanas dienu, vārdu vai vienkāršas kombinācijas kā paroli. Vairāk par to, kā izveidot spēcīgu paroli, tika apspriests šajā rakstā.
Izmantojiet dažādas paroles dažādiem pakalpojumiem. Pretējā gadījumā jūs riskējat tikt uzlauzts vairākos pakalpojumos vienlaikus. Es saprotu, ka atcerēties daudzas paroles nav īpaši ērti, bet lietot vienu visur ir ļoti riskanti.
Nāciet klajā ar pielāgotu drošības jautājumu un atbildi. Ja reģistrācijas laikā lietojat slepenus vārdus, tad iesaku arī tam pievērst īpašu uzmanību un likt lietā iztēli.
Neiekļaujiet mātes uzvārdu, suņa vārdu un citu informāciju, kas atrodama sociālo tīklu lapās.
Izmantojiet SMS apstiprinājumu.
Lai nodrošinātu maksimālu pastkastes drošību, izmantojiet divu faktoru autentifikāciju. Turklāt katrai pirmajai pieteikšanās reizē no jaunas ierīces tiks nosūtīts vienreizējs kods, kas nosūtīts ar SMS.
Pašlaik gandrīz visiem lielākajiem pasta pakalpojumiem ir šī iespēja. To var pieslēgt ne tikai jauni veidotā lodziņā, bet arī esošajā, izmantojot iestatījumu pakalpojumu.
Strādājiet pie datora ar labu antivīrusu.
Tas ir svarīgi, jo paroles bieži tiek nopludinātas vīrusu, Trojas zirgu un citu ļaunprātīgu kodu dēļ, kas atrodas sistēmā. Izmantojiet augstas kvalitātes antivīrusus un ugunsmūrus.
Uzticama pārlūkprogramma vai e-pasta programma. Ieteicams izmantot jaunākās pārlūkprogrammu versijas, kurās ir novērstas drošības ievainojamības. Tāpat esiet piesardzīgs ar apšaubāmiem pārlūkprogrammas spraudņiem — tie var būt arī nedroši.
Neļaujiet citiem piekļūt jūsu datiem.
Atcerieties!
Jūsu pasts ir JŪSU pasts. Ja piekļuve nepieciešama vairākām personām, tad labāk izmantot atsevišķu e-pasta kastīti. Nospiediet pogu Izrakstīties, kad atstājat datoru.
Nesaglabājiet paroli datorā, it īpaši, ja šis dators nav jūsu. Ievadot pieteikšanās paroli, atzīmējiet izvēles rūtiņu “Kāda cita dators”.
Noņemiet atzīmi no izvēles rūtiņas “atcerēties” un nepiekrītiet paroles saglabāšanai pārlūkprogrammā. Pretējā gadījumā tiks izveidots datu sīkfails, kuru var arī nozagt uzbrucējs.
Labu Dienu!