Sudrabs un pieclatnieks, vēstures dati un nostalģiskas piezīmes

Apskatīsim interesantu tēmu, sudrabs.

Visi taču zinām, ka dāmas un bieži arī vīri, puiši un puišeļi rotājas ar sudraba juvelierizstrādājumiem. Taču, bija laiki, kad bija sastopama sudraba nauda.

Der iegaumēt, ka sudrabs ir  metāls ar vislielāko elektrisko vadītspēju un siltumvadītspēju no kā varam secināt, ka rūpniecībā to izmanto vēl plašāk nekā dāmu kulonos un monētās.

Tātad, kas ir sudrabs?

Sudrabs  ir ķīmiskais elements ar simbolu “Ag” un atom skaitli 47. Dabā sudrabs ir sastopams brīvā veidā lielos atradeņos, bet par nožēlu diezgan reti.

Parasti sudrabu iegūst no sudraba saturošas rūdas, ko tālāk pārstrādā lai iegūtu šo visnotaļ derīgo metālu.

Kā  cēlies sudraba nosaukums?

Krievi to dēvē par „серебро, poļi „ srebro”, bulgāri „сребро”. Lietuvieši to dēvē par „ sidabras“… mēs to saucam visskaistāk un man liekas visskanīgāk… sudrabs.

Visos šajos nosaukumos ir sastopams senatnīga vārda atvasinājums- spīdīgs. Latīņu nosaukums sudrabam ir „argentum“, kura saknes no pagātnes vairāk ir saistītas ar vārdiem- balts, spīguļojošs.

sudrabs

Sudraba rūda…

Par pašiem interesantākajiem faktiem par sudrabu:

Pats lielākas tīr atradenis sudraba ir atrasts Čīlē un tas svēra 1420 kilogramus.
* Dārglietas no sudraba tika izgatavotas jau 6000 gadus atpakaļ senajā Ēģiptē.
* Pieņemts sudrabu svērt Trojas uncē, kas atbilst 31,1034768 gramiem.
* Sudrabam, kā arī citiem dārgmetāliem tiek izmantota tāda vienība, kā prove, kas norāda cik  uz 1000 sakausējuma daļām ir sudraba. Tā piemēram , ja uz sudraba izstrādājuma ir 925 prove, tad tas nozīmē, ka uz 1000 daļām sakausējuma ir 925 daļas sudraba.
* Visvairāk sudraba rotaslietu ir Indijā. Tiek vērtēts, ka šajā valstī iedzīvotājiem ir 3 miljardi Trojas unču sudraba.
* Sudrabam ir antiseptiskas īpašības, kas tika izmantotas jau senatnē. Ūdens traukos tika likts sudrabs, lai tas nebojātos. Karavīri uz atklātām brūcēm lika plānas sudraba plāksnītes un ievainojumi ātri sadzija.
* Kosmosa stacijās izmanto tikai ar sudrabu apstrādātu ūdeni.
* Sudrabu izmanto dažādos filtros…arī gaisa attīrīšanai.

Varētu  ilgi turpināt par pasaules pieredzi sudraba izmantošanā, bet vēl paliek ļoti nozīmīga vieta vēsturē, kas saistīta ar sudrabu un naudu. Lai būtu interesantāk, pieminēšu tikai Latvijas pieredzi sudraba naudas izmantošanā.

Tātad, mūsu mīļie sudraba lati.

Latvijas Republikā 1924. gada 18. Februārī tika laista apgrozībā 1 lata monētu, kas izgatavota Anglijas naudas kaltuvē (“Royal Mint”) pēc profesora Jāņa Roberta Tilberga zīmējuma. Bija atļauts izgatavot 10 miljonus sudraba viena lata monētu.

Monētas saturēja 835 daļas sudraba un 165 daļas vara, tās svars bija 5,0 g, diametrs – 23,0 mm. 1925. gada 30. martā sāka kalt tādas pašas raudzes sudraba 2 latu monētas, to svars bija 10,0 gramu.

Piecu  latu monētu izlaida tikai 1929. gada 12. martā pēc profesora Riharda Zariņa meta, attēlojot monētas vienā pusē latviešu jaunavas portretu (tautā saucamā MILDA), kurai kā prototips bija Vērtspapīru spiestuves vecākā korektore Zelma Brauere.

Monētas svars bija 25,0 g., diametrs – 37,0 mm.

sudrabs

Pieclatniekus izlaida arī 1931 un 1932.gadā. Zelma Brauere ir prototips arī 1933-1934. gadā izlaisto 10 latu un 1935.-1936. gadā izlaisto 20 latu valsts kases zīmēs attēlotajai latvju jaunavai.

Tāda lūk ir īsa sudraba vēsture.

Jā starp citu, gudri baņķieri iesaka krīzes laikā uzkrāt sudrabu, nevis zeltu, kā vairums  domā. Tam ir vairāki ļoti nopietni iemesli, ja pajautāsi komentāros kādi, paskaidrošu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top