Strāvas pagarinātājs, vai mākam izvēlēties pareizo

Strāvas pagarinātājs.

Ir novērots, ka ierindas pircējs strāvas pagarinātāju izvēlas pēc vada garuma un cenas. Vēl iespējama izvēle pēc krāsas un pieslēgumu daudzuma.

Tā izvēlēties pagarinātāju nav pareizi, jo tu nedomā par tā darbības drošību. Savukārt pieredzējuši elektriķi skatās uz pavisam citiem raksturlielumiem.

Strāvas pagarinātājs, kā pareizi izvēlēties?

Izvēlei jābūt atbildīgai, pavisam vienkāršu iemeslu dēļ, lai vēlāk nenodegtu māja. Vēl var rasties jautājums, kāpēc ārēji identisku pagarinātāju cena atšķiras vairākas reizes. Par to tad arī uzzināsi šajā rakstā.

Strāvas pagarinātājsVissvarīgākais pagarinātāja parametrs ir stieples izmērs kabelī. Kabeļa šķērsgriezuma laukums tiek mērīts kvadrātmilimetros. Jo vairāk pagarinātājā pieslēgumu izvadu, jo lielākam šķērsgriezumam jābūt.

Tas tāpēc, lai katrai kontaktligzdai varētu pieslēgt jaudīgu ierīci, kuras tavā mājsaimniecībā noteikti ir. It sevišķi tagad, ziemas apstākļos, kad gribas sildīties pie elektriskā radiatora utt.

Protams, pieslēdzot mazjaudas ierīces, piemēram, telefonu lādētājus, ar maza šķērsgriezuma kabeli problēmu nebūs, taču pieslēdzot vairākas tējkannas vai sildītājus būs bīstami.

Pagarinātāji parasti ir aprīkoti ar vadiem ar šķērsgriezumu 0,5 mm², 0,75 mm², 1 mm², 1,5 mm², 2,5 mm².

Strāvas pagarinātājs
Šķērsgriezums ir norādīts uz kabeļa marķējuma. Labs pagarinātājs ar 2,5 mm² kabeli var maksāt vairākas reizes vairāk nekā līdzīgs ar 0,5 mm² kabeli, jo tā galvenais elements varš ir dārgs.

Vadu marķēšana.

Dažreiz ražotāji mēģina krāpties un izgatavot biezu izolāciju, lai tieviem vara vadiem nodrošinātu vizuālu “uzticamību”. Parasti to var novērot Ķīnā tapušiem ražojumiem. Marķējums norāda uz normālu šķērsgriezumu, bet patiesībā tā tas nav.

Reālo patiesību aizdomīgam pagarinātājam var redzēt, izjaucot kontaktligzdas bloku. Tajā pašā laikā iespējams pārbaudīt lodēšanas kvalitāti. Jūs uzreiz redzēsit sliktus kontaktus.

Protams, tas nenozīmē, ka “svaigi” nopirkts pagarinātājs ir jājauc ārā. Par to vari domāt ja rodas aizdomas, taču par to stāstīšu tālāk rakstā.

Strāvas pagarinātājs un problēmas.

Bieži naudas taupīšanas nolūkā lodēšanas materiālu, kam būtu jābūt no alvas aizstāj ar “atšķaidītu” lodēšanas alvu, pievienojot svinu, kurā alvas saturs ir divas reizes mazāks.

Šādai lodēšanas vietai ir sliktākas ekspluatācijas īpašības. To var atpazīt pēc netīri pelēkas virsmas, nevis sudraba spoguļa, kā parasti ir lodējumam ar alvu. Atceries, ka pagarinātājs ar šādu lodēšanas metodi ir bīstams un to nedrīkst atstāt bez uzraudzības.

Masveida ražošanā zemo tehnoloģiju lodēšana bieži tiek aizstāta ar metināšanu. Taču šāds metināts (vads pie kontaktiem) pagarinātājs neizcelsies ar ilgu kalpošanas ilgumu.

Strāvas pagarinātājs un jauda.

Izvēlieties iekšējā vada izmēru atbilstoši darba slodzei. Šķērsgriezumu atkarībā no elektroierīču jaudas:
1380 W – vismaz 0,75 mm²;
2300 W – vismaz 1 mm²;
3680 W — vismaz 1,5 mm².

Pagarinātājus, kuru kabelis ir mazāks par 1,5 mm², labāk nepirkt, jo cilvēki nezinot tā iespēju tajā var ieslēgt jaudīgu sildītāju un var izcelsies ugunsgrēks.

Pagarinātāji var būt ar divu un trīs vadu dzīslām. Trešais vads tiek izmantots iezemēšanai. Pat ja mājās nav iezemējuma iespējas, labāk iegādāties trīs vadu pagarinātāju. Marķējumā ir norādīts serdeņu skaits, piemēram, 2×1,00 vai 3×1,31.

Strāvas pagarinātājs
Strāvas pagarinātājs, garums.

Nākamais svarīgais parametrs ir kabeļa garums. Lai sazarotu kontaktligzdu, ņemiet īsus pagarinātājus ar 0,5-2 metru kabeli. Remontam, celtniecībai vai uz laukiem bieži vien ir nepieciešami gari pagarinātāji, kuru garums ir 50 metri pat vairāk.

Pagarinātāja lietošanas laikā kabelis var sasilt.

Jo mazāks šķērsgriezums, jo vairāk kabelis uzsilst. Saskaņā ar normatīviem kabelis maksimāli var sasilt līdz +65 grādiem. Ja vads ir pārāk silts – šķērsgriezums vadam nav pietiekams izvēlētai slodzei, labāk no kabeļa sasilšanas izvairīties.

Ja kabelis ir satīts spolē, siltums netiek labi noņemts un izolācija var izkust. Tā rezultātā radīsies īssavienojums. Tāpēc, pievienojot jaudīgas ierīces, jūs nevarat atstāt vadu satītu. Vēlams to iztīt no spoles lai tas varētu atdot lieko siltumu apkārtējai videi.

Kontaktligzdas saplīst ātrāk nekā kabeļi.

Kvalitatīvs kabelis var kalpot 10 gadus, protams, ja izolācija kabelim nav bojāta. Kontaktligzdu bloks ar aktīvu lietošanu sabojājas 2-3 gadu laikā.

Ja pamanāt kušanas, kvēpu, karsēšanas vai svešādu skaņu, kad veidojat pieslēgumu (sprakšķi), ir pienācis laiks nomainīt kontaktligzdas bloku.

Izolācija.

Darbam aukstos vai karstos apstākļos parastā PVC izolācija vadiem nav piemērota. Salā tā var saplaisāt, jo paliek cieta, bet karstumā tā kļūst ļoti mīksta. Šādiem gadījumiem tiek ražoti pagarinātāji ar gumijas izolāciju. Tas, protams, maksās krietni vairāk, toties būs drošāk.

Mitruma aizsardzība.

Strādājot remonta, būvniecības apstākļos, laukos, noder pagarinātājs ar mitruma aizsardzību. Pārsegi uz pagarinātāja kontaktiem aizsargā kontaktligzdas no nelielām nejaušām šļakatām.

Strāvas pagarinātājs
Vadības pogas un īssavienojuma aizsardzība.

Ērtības labad ražotāji ligzdas blokam pievieno slēdzi. Jūs varat atstāt un izslēgt visas ierīces ar vienu pogu. Ja neplānojat to izmantot, labāk ir iegādāties pagarinātāju bez slēdža. Tas ir papildu vājais posms, kas bieži iziet no ierindas.

Slikta lodēšana un izkusis slēdzis.

Ražotāji var iemontēt pagarinātājā drošinātāju, kas izslēdzas, ja tiek pārsniegta pielietotās strāvas jauda. Parasti šī aizsardzība ir izgatavota no bimetāla sloksnes un darbojas diezgan lēni.

Īssavienojuma gadījumā iekārtas elektriskajā panelī (drošinātāju bloks visai mājai) darbosies ātrāk.  Ja pagarinātāja vada šķērsgriezums ir salīdzināms ar elektrības vadu šķērsgriezumu dzīvoklī, pietiek ar kopējo drošinātāju bloku.

Tīkla filtri.

Pārsprieguma aizsargs ir pagarinātājs, kura ligzdas blokā ir uzstādīts mezgls, ko var saukt par filtru.
Gandrīz katram komutācijas barošanas blokam ir šāds filtrs, tāpēc pilsētniekiem nav nepieciešams iegādāties pārsprieguma aizsargu. Tas var noderēt tikai uz laukiem vai individuālā mājas variantā.

Adapteri.

Spraudņi bieži neatbilst uzstādītajām rozetēm, un ierīces tiek savienotas, izmantojot lētus ķīniešu adapterus. Parasti tiem ir sliktas kvalitātes kontakti, tie uzkarst un kūst.

Strāvas pagarinātājs
Īpaši bīstami ir caur adapteri savienot jaudīgas ierīces: tējkannas, sildītājus, mikroviļņu krāsnis. Ja jums ir ierīce ar nestandarta spraudni, nomainiet to uz parasto.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Strāvas pagarinātājs, vai mākam izvēlēties pareizo”

  1. Aina saka:

    Paldies , sapratu kāpēc man sit kurķuys

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top