Nazis, dažādu konstrukciju pielietojums un mazliet vēstures

Nazis.

Kurš gan nezina priekš kam tas radīts. Protams, virtuves neatņemama sastāvdaļa, kā arī labs biedrs medniekam. Par nažiem var stāstīt gari un plaši, šoreiz par vienu no visvairāk lietotajiem nažiem.

Saliekamais nazis.

Nažu paveids, kur asmeni var ieliekt rokturī. Tā pasausi un tomēr lakoniski, to var izlasīt par saliekamo nazi Vikipēdijā.

Saliekamie naži ir dažādi un arī to pielietojums ir stipri orientēts uz lietotāja vajadzībām. Ir pilsētas naži, pārgājienu, armijas un mednieku. Atsevišķi izdalītu virtuves nažus.

Pieminēšanas vērts ir saliekamais nazis no Šveices.

Vēl jāpiemin, ka saliekamie naži ir ērti to mazo izmēru dēļ. Pats populārākais ārzemēs ir Šveices armijas nazis. Šajā nazī ir ievietoti visdažādākie asmeņi, skrūvgrieži, korķu viļķi un pat mazs zāģītis.

Nestrādājošā pozīcijā visi asmeņi un citas palīgierīces atrodas rokturī. Rokturis ir izdaiļots ar Šveices karoga emblēmu un ir neatņemama brenda sastāvdaļa.

Parasti rokturis ir sarkanā krāsā, bet ir arī tumšo toņu izpildījums, kā šis skaistulis:

nazis

Apskati video par nažiem.

Tas varētu būt minimums, kas katram vīrietim būtu jāzina par nažiem:

Pats dīvainākais fakts ir tas, ka saliekamos nažus ir lietojuši jau Romas kareivji. Senā pagātnē, 200-300 gadus pirms mūsu ēras.

Nazis, paraugi no tālās senatnes.

nazis
nazis

Ja jau rakstu par nažiem tad pieklājība prasa nodemonstrēt savu “ceļa biedru” pārgājienos un zvejas izbraucienos ar makšķeri. Ir pabijis gan jūrā, gan pie upes, kur pildījis godam savus pienākumus.

nazis

Kā Tev mans nazis, derēs vai jāmeklē labāks?

Daži citi punkti ko būtu jāievēro darbā ar nazi:

  • Nazim jāatrodas makstī, ja ar to nestrādā;
  • Nazis nav rotaļlieta, esi uzmanīgs ar to;
  • Pēc lietošanas nazis notīrīt ar slapju lupatu un noslaucīt ar sausu lupatu;
  • Nazim ir jābūt asam, ieteicams asināt pareizi konsultējoties ar internetu;
  • No naža nav jēgas, ja nazis nav ass.
  • Nekad negriez ar nazi pret savu ķermeni vai tā ekstremitātēm;
  • Nav vajadzība pēc naža garāka par 9 cm.

Ja nu tomēr nazis ir sācis rūsēt!

Iet runa ja rūsa ir virspusēja, tad to var noņemt, apļveida kustībām pulējot ar ļoti smalku smilšpapīru (raupjums 1500, 2000 gritu).

Pēc tam nazi noskalo, nosusina un ieeļļo. Ja rūsa ieēdusies mazliet dziļāk, nazi uz dažām stundām iemērc kolā. Tās sastāvā esošā fosforskābe neitralizēs rūsu.

Pēc kolas peldes nazi mazgā, pulē un ieeļļo. Ja vien nazi nav paredzēts novietot goda vietā, kur tiešām iederēsies nazis no skaistā Damaskas tērauda, labāk izvēlēties nazi no nerūsējošā tērauda.

Ja jau par nažiem, tad mazliet par likumiem.

Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likuma 1. panta 4. punkts noteic, ka aukstais ierocis ir priekšmets, kam piemīt ieroča pazīmes un kas paredzēts bojājumu nodarīšanai, izmantojot cilvēka muskuļu spēku vai speciālus mehānismus.

Naži, durkļi iekļauti auksto ieroču kategorijā, kuru iegādei un glabāšanai nav nepieciešama Valsts policijas atļauja.

Likuma 9. panta pirmās daļas 3.

Apakšpunkts nosaka aizliegumu nēsāt tādus aukstos ieročus, kas īpaši paredzēti miesas bojājumu nodarīšanai, izņemot medniekiem, zvejniekiem un makšķerniekiem paredzētos aukstos ieročus – medībās, zvejā un makšķerēšanā –, sportistiem attiecīgajam sporta veidam paredzētos aukstos ieročus – sacensībās vai treniņos – un aukstos ieročus, ko izmanto kultūras pasākumu dalībnieki izrādēs, parādēs un citos oficiālos kultūras pasākumos.

Savukārt minētā likuma 16. panta otrās daļas 1.

Apakšpunkts nosaka, ka fiziskajai personai, kas sasniegusi 18 gadu vecumu, ir tiesības iegādāties, glabāt un pārvadāt aukstos ieročus, mazas enerģijas pneimatiskos ieročus un to munīciju un izmantot šos ieročus treniņos un sporta sacensībās.

Turklāt minētā likuma 34. panta trešā daļa noteic, ka šaujamieročus, lielas enerģijas pneimatiskos ieročus, kā arī aukstos ieročus (lokus, kuru bultām ir medību uzgaļi, un arbaletus) atļauts izmantot treniņšaušanā un šaušanas sporta sacensībās tikai atbilstošas kategorijas šautuvēs (šaušanas stendos).

Ieroču un speciālo līdzekļu aprites likuma 7. pantā ir uzskaitīti pašaizsardzībai paredzētie ieroči, munīcija un speciālie līdzekļi, savukārt aukstais ierocis nav pieminēts, līdz ar to nazi nevar izmantot pašaizsardzības nolūkos.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top