Šopaholisms, kā tas izpaužas, kā sevi “normalizēt” veikalā

Šopaholisms.

Pārmērīgo mīlestību pret iepirkšanās centriem saista ar tādām patoloģiskām novirzēm, kā alkoholisms un narkomānija. It sevišķi “Black Friday” akcijās un cenu iespējamajā kritumā. Lai gan tas nav droši, jo veikalnieki ir naski piekopt dažādus trikus šim iepirkšanās neprātam.

Nu redziet, draugi un draudzenes, Maija raksta par veselības jautājumiem, tad nu es pieskaršos ne mazāk svarīgam jautājumam.

Šopaholisms, zinu jo biju saslimusi ar šo sērgu.

Man un citām sievietēm, vienkārši patīk iepirkties un nākt mājās ar neplānotiem pirkumiem. Statistika ir satraucoša, jo 70% no visiem iegādes gadījumiem tiek veikti impulsa stāvoklī “šeit un tagad”. Kur ir bīstamā robeža starp nejaušu pirkumu un naudas izšķērdēšanu, ko sauc par šopaholismu?

Tomēr, kas ir šopaholisms vai pirkšanas trakums?

Pavisam īsi un konkrēti, runa iet par nepārvaramu iepirkšanās kāri.

Lai nesaprastu, vai klasificētu sevi kā iepirkšanās atkarīgo, jums jāzina terminoloģija. Tātad šopaholiķis ir cilvēks, kurš vēlas iegūt īpašumā daudzas lietas, nepievēršot uzmanību to nepieciešamībai un izmaksām.

“Es gribu – un tas arī viss: dzīvības un nāves jautājums!”

Attiecīgi šopaholisms ir fanātiska vēlme pirkt visu pēc kārtas un psihologi to atsauc uz kādu no garīgajiem traucējumiem. Galu galā spontanitāte vai vēlme ar pirkumu uzlabot garastāvokli mums sievietēm.

Tas ir tas, kas mūs atšķir no stiprā dzimuma. Cita lieta, kad vēlme iegūt lietas pārņem prātu un sirdi, nespēja veikt pirkumus izraisa izmisumu un aizkaitināmību. Pēc pirkuma, padarītā apzināšana dzen skumjās un noved pie parādiem.
Šopaholisms

Vai es esmu šopaholiķis vai nē?

Tā kā jebkuras diagnozes noteikšana sākas ar tipisku slimības izpausmju noteikšanu, uzlīmi “Es esmu šopaholiķis” nevar nevienu tā pat apbalvot. Nezinot atkarības galvenās pazīmes: “Pirkt visu, visur un par jebkuru naudu”.

Atbildiet uz zemāk uzdotajiem jautājumiem un uzzināsiet, vai jūs esat atkarīgs no iepirkšanās.

1. Bieži iepērkos, pret iepirkšanos attiecos, kā pret veidu garastāvokļa uzlabošanai.
2. Ļoti daudz laika pavadu tirdzniecības centros vai interneta veikalos.
3. Man nav izdevies noturēties no naudas tērēšanas pirkumiem tā vietā, lai samaksātu rēķinus.
4. Man vajadzēja aizņemties naudu pirkumiem.
5. Diezgan bieži domāju par to, ko es gribu nopirkt.
6. Pastaiga pa veikaliem priekš manis ir ļoti aizraujošs notikums.
7. Man patīk ilgi skatīties uz jaunām lietām, kurus es tikko kā iegādājos.
8. Nereti pēc iztērētas lielas naudas summas es izjūtu sirdsapziņas pārmetumus.

Nu un kā, esi vai neesi?
Ak vēl neesi pārliecināts, tad turpināsim.

Tev ir vairākas bankas kartes no kurām viena ir slepena, kas domāta tikai tev. Dažreiz es slēpju no tuviniekiem savus pirkumus, vai varu samelot par summām, kas tika iztērētas.

Labākais veids, kā atpūsties un uzmundrināt sevi ir nevis kinoteātris, ne kafejnīca, ne pastaiga pa parku vai satikšanās ar draudzeni, bet gan maratons tirdzniecības centros.

Iepirkumu saraksta sastādīšana ir laika un pūļu izšķiešana!  Lai kā tu censtos, tu nekad tajā neiederies.
Nepieciešamie pirkumi tiek aizstāti ar lietām, kas ir tālu no būtiskā. Piemēram, auto apdrošināšanas iegāde “pārvēršas” par augstākās klases kosmētikas iegādi veikalā.

Garīgi un skaļi rājat sevi par nevajadzīgiem pirkumiem, apsolāt tā vairs nedarīt, taču drīz vien atsāksies skriešana apburtajā lokā. Atlaides, akcijas, izpārdošanas – nevis tukši vārdi, bet lolotas jaunas cenu zīmes uz precēm, kas glāsta acis.

Tas nekas, ka lieta nav vajadzīga, jo rokas jau sniedzas pēc maka.

Jums ir kļuvis par labu ieradumu slēpt no vīra, vecākiem un paziņām pirkumu patiesās izmaksas.
Jūs regulāri “iekrītat” parādos, un daži paziņas jau atklāti atsakās “izpalīdzēt līdz algas dienai”.

Jūs neuzskatāt sevi par šopaholiķi, jo nav nekas slikts, iegādāties modernu augsto tehnoloģiju lampu dzīvokļa ērtībām vai citu apjomīgu lietiņu, kas padara jūs par liktenīga dizaina īpašnieku.

Ja atpazīstat sevi kādā aprakstītajā definīcijā, tas ir iemesls padomāt par iespējamām nākotnes “rožainām” perspektīvām.

Tas būtu, ar nevajadzīgām lietām aizsērējušiem skapjiem un dzīvokļa stūriem, naudas parādiem, strīdiem ar draugiem un radiem jūsu pārmērīgās aizraušanās ar veikaliem un zīmoliem dēļ.

Ja uz jums tieši attiecas vairākas īpašības vienlaikus, dodieties uz konsultāciju pie psihologa! Tāpat kā jebkura garīga slimība, šeit ir nepieciešama kompetenta speciālista konsultācija.

Protams, pamats, lai atbrīvotos no atkarības, ir problēmas apzināšanās un skaidrs lēmums no tās atbrīvoties. Terapijas gaitā bieži vien tiek izstrādātas dažādas metodes, kas virzītas lai atteiktos no kaitīgā ieraduma.

Psihologs var piedāvāt šādus veidus.

-Pirkumu saraksta sastādīšana pirms katras došanās uz veikalu un rūpīga to ievērošana, pēc tam saraksta un pirkumu apspriešana nākamajā pieņemšanas reizē;
-Došanās uz veikalu ar konkrētu naudas summu, bez kredītkartēm;
-Došanās pēc lielākiem pirkumiem tikai tuvinieka pavadībā;
-Ierobežota televizora un interneta mājas lapu skatīšanās, lai pastāvīgi neuzdurtos uz jaunu produktu reklāmām;
-Ikdienas plānošanā tā, lai būtu pēc iespējas mazāk laika veikt pirkumus.

Par reklāmas speciālistu izliktajām lamatām, lasi un esi apbruņots lai neiekristu kārdinājumā. Tāpat terapijas ietvaros ārsts var rekomendēt tikt vaļā no šopaholisma laikā iekrātajām mantām. Gudra iepirkšanās palīdzēs!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Šopaholisms, kā tas izpaužas, kā sevi “normalizēt” veikalā”

  1. Aija K saka:

    2023. gadā Melnā piektdiena ir 24. novembris.

    Termins “melnā piektdiena” ir vairāku paaudžu vecs, taču tas ne vienmēr bija saistīts ar brīvdienu mazumtirdzniecības traci, ko mēs zinām šodien. Piemēram, 1869. gada septembra zelta tirgus krahs tika īpaši nodēvēts par Melno piektdienu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top