Skudras, vai esi padomājis cik viņu ir uz planētas Zeme

Skudras.

Pasaules zinātnieki ir snieguši stingri pamatotu aplēsi par skudrām. Ja domā, ka runa būs par sugu daudzveidību, tad šoreiz nē. Runa būs uz mūsu planētas dzīvojošo skudru skaitu un masu.

Skudras pārsteidz ar astronomisku daudzumu.

Ja sākam apskatīt skudras, tad atgādināšu, ka cilvēku uzmanību vienmēr piesaista lielas un iespaidīgas radības. Piemēram vaļi un tīģeri, haizivis un sen izmirušie dinozauri.

Tomēr, veselu ekosistēmu un visas Zemes biosfēras mērogā daudz svarīgāka loma ir sīkajām radībām.
Piemēram, sēnēm, tārpiem , kukaiņiem un planktonam.

Mēs reti pamanām skudras, kas pastāvīgi atrodas zem mūsu kājām. Ja nu vienīgi dārzā, kad iezogas doma ar viņām cīnīties. Skudras ( Formicidae ) lielākoties nes neapšaubāmu labumu.

Skudras

Tās iznīcina daudz kaitīgu kukaiņu. Tomēr, ir arī sliktums. Melnās dārza skudras audzē laputis, kuras izmanto, kā sava veida “slaucamās govis”.

Daudzi dārzkopji nevar sadzīvot ar šiem kukaiņiem. Es, personīgi domāju ka skudras nav tas labākais variants dārzā. Tomēr, vai vajag ar skudrām intensīvi cīnīties? Varbūt ir iespēja viņas saudzēt?

Skudras mūsu dzīvē.

Viņas izirdina augsni, lai to aerētu, palīdz izplatīt augu sēklas, pārstrādā atmirušās organiskās vielas un sadala koksni. Ja kas, tad apkaro kaitēkļus un dara daudzas citas noderīgas lietas.

Lai precīzi izprastu skudru ieguldījumu bioloģiskajos procesos, ir vismaz jāzina to skaits. Šādus aprēķinus sniedza gan pagātnes dabaszinātnieki, gan mūsdienu biologi.

Taču tikai aptuveni, “pēc acs”, bez stingras zinātniskas pieejas. Pirmo šādu darbu zinātnieki veikuši tikai tagad. Rezultāti pārsteidza, tie bija patiesi astronomiski.

Skudras un to skaits.

Mūsdienās ir zināmi gandrīz 16 tūkstoši skudru sugu, tās dzīvo visos kontinentos, izņemot Antarktīdu, un gandrīz jebkurā sauszemes ekosistēmā.

Lai novērtētu kopējo īpatņu skaitu, Patriks Šultheiss un viņa kolēģi Honkongas Universitātē savāca aptuveni 12 000 pētījumu par skudru populācijām dažādos pasaules reģionos. No tiem tika atlasīti 489 darbi, kuros bija precīza, pareizi iegūta informācija.

Ekstrapolējot šos datus uz visu planētu, zinātnieki ir pierādījuši, ka uz planētas dzīvo vismaz 20 kvadriljoni skudru.

Tas būtu 20 miljoni miljardu kukaiņu – daudzkārt vairāk nekā tika lēsts iepriekš.  Oglekļa izteiksmē to kopējā masa sasniedz 12 miljonus tonnu. Tas ir vairāk nekā visu savvaļas zīdītāju un putnu biomasa kopā.

Starp citu, aptuveni 20 procenti no cilvēku biomasas. Ir vērts atzīmēt, ka ogleklis veido apmēram pusi no vidējā skudras sausā svara. Turklāt pētījuma autori ņēma vērā skudru skaitu, kas apdzīvo dažādas Zemes ekosistēmas.

Kā jau varēja gaidīt, visvairāk to ir karstā klimatā, piemēram tropos. Atšķirībā ar aukstajiem reģioniem starpība var būt līdz pat sešām reizēm.

Turklāt skudras ir īpaši plaši pārstāvētas mežos un sausos līdzenumos , bet mākslīgajās ainavās to skaits ir salīdzinoši neliels. Tas norāda uz to, cik svarīgi ir saglabāt dabisko vidi, lai uzturētu normālu stāvokli un šo labvēlīgo kukaiņu pārpilnību.

Ja šo kukaiņu pārpilnība ir par daudz.

Par skudru iznīcināšanu vai ierobežošanu jādomā, ja tās traucē ikdienai un atpūtai, kā arī dārza darbiem. Tāpat jādomā arī par sarkanajām skudrām. Bieži vien valda uzskats, ka skudras ir tās, kas pavairo dārzā laputis.

Skudrām garšo šķidrums, kuru izdala laputis, tāpēc skudras laputis izmanto savā labā un sargā no dabīgiem ienaidniekiem. Tad kad laputīm vairs nav ko “ēst”, skudras var pārnest savu pamata maltīti – laputis uz veseliem augiem. Ja tiek uzveikta cīņa ar laputīm, no kurām barojas skudras, arī skudru daudzums dārzā samazināsies.

Kā ierobežot skudras dārzā un siltumnīcā?

Tautas metodes.

· Pārvietot skudru pūzni uz citu vietu
· Vērmeļu uzlējums – 300g svaigu vērmeļu aplej ar 10l karsta ūdens un ļauj raudzēties 2 nedēļas. Gatavo šķīdumu smidzina uz skudru takām vai uzmanīgi lej pūznī
· Raugs. Raugu sajauc ar ko saldu- piemēram, medu vai ievārījumu un uzliek uz skudru takām.
· Biškrēsliņa audzēšana vai biškrēsliņa uzlējuma smidzināšana uz augiem.
· Etiķis, piparmētru eļļa, kanēlis, melnie pipari, kajēnas pipari, krustnagliņas un lauru lapas ir jebkurā virtuvē esošas garšvielas, kas skudrām noteikti nepatīk…Sasmalciniet un kaisiet skudru migrācijas vietās.

Līdzekļi pret skudrām.

· Koku un krūmu aptīšana ar līmpapīru vai līmjoslas radīšana uz augu stumbra. Skudras, lienot par stumbru, tās pielips pie lipīgās virsmas. Līmpapīru noņem un sadedzina, kad uz tā ir sakrājušās gana daudz skudras.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Skudras, vai esi padomājis cik viņu ir uz planētas Zeme”

  1. Sarmīte saka:

    Patika raksts – uzzinoši!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top