Sīpols, par derīgām īpašībām un ļoti interesanti fakti

Sīpols.

Sīpols spēj pārveidot ēdienu, domāju, ka piekritīsi šādam apgalvojumam. Sīpoli var izcelt un labvēlīgi papildināt ēdiena garšu. Šeit arī nav ko piebilst, jo vienkārši tas tā ir.

Par sīpolu sīkāk.

Latīniskais nosaukums- Allium cepa. Vissvarīgākais ir tas, ka sīpoli ir viens no veselīgākajiem dārzeņiem. Tāpēc tā klātbūtne uzturā ir gandrīz obligāta.

Sīpoli ir daudzgadīgs augs, ko audzē visā pasaulē. Pārtikai izmanto gan augu zaļo daļu, gan dzelteno auga daļu- sīpolu. Mūsdienās ir daudz sīpolu šķirņu, kas atšķiras pēc garšas, krāsas, formas un izmēra.

Vidēji sīpols sasniedz 180–200 gramu svaru un aptuveni 7–9 cm diametrā.

Sīpols

Pieminot sīpolu derīgās īpašības, jāņem vērā, ka noderīgs un ēdams ir ne tikai sakņu dārzenis. Ļoti labvēlīgas ir arī auga zaļās lapas vai loki.

Tos ēd tikai svaigus, tie nav pakļauti ilgstošai uzglabāšanai. Jaunie dzinumi satur ievērojamu daudzumu barības vielu. Loki atšķiras ar maigāku garšu, tām nav izteikta rūgtuma, kas raksturīga pašam auglim.

Sīpolu priekšrocības ir saistītas ar to bagātīgo sastāvu. Barības vielu un savienojumu pārpilnība padara dārzeni labu veselībai. Turklāt elementu būtiskos ieguvumus veselībai neiznīcina pat termiskā apstrāde.

Sīpols, ķīmiskais sastāvs.

Ir pavisam vienkārši atbildēt uz jautājumu, kādus vitamīnus satur sīpoli. Sīpoli satur lielu daudzumu C vitamīna un visas B grupas. Sīpoli patiesībā tiek uzskatīti par unikālu pēc sastāva – nevienā citā produktā nav šāda daudzuma savienojumu. Tāpēc sīpoli ir noderīgi visam organismam – tie var pozitīvi ietekmēt jebkuras sistēmas stāvokli.

Sīpols, interesanti fakti.

Sīpoli tiek uzskatīti par visizplatītāko dārzeni pasaulē. To audzē visos pasaules valstu nostūros, bez izņēmuma.  Visinteresantāko faktu izlase par Allium cepa.

  • Uz Tuta kapa sienām tika atrasti sīpolu attēli – tas pierāda, ka senie ēģiptieši cienīja arī rūgto dārzeni;
  • Mezopotāmijā bez parastajiem sīpoliem uzturā lietoja arī  puravus;
  • Sīpolu savos rakstos piemin Hērodots – viņš rakstīja, ka vergiem, kas cēla piramīdas, sīpolus pirka milzīgos daudzumos (kopā ar ķiplokiem). Tas nozīmē, ka sīpolu labvēlīgās īpašības jau tajā laikā bija zināmas un novērtētas;
  • Neskatoties uz rūgtumu, sīpoli satur vairāk cukura nekā bumbieri vai āboli;
  • Mūsdienās ir tādas sīpolu šķirnes, kurām ir salda garša un kas neizraisa asarošanu;
  • Visvairāk no visiem pasaulē sīpolus ēd Lībijā – vidēji valsts iedzīvotājs gadā apēd ap 30 kg šo dārzeņu;
  • Lielākais cilvēka audzētais “Allium cepa” svēra 8,3 kg.

Sīpolu derīgās īpašības cilvēkiem ir zināmas vairākus tūkstošus gadu. Sīpoli tiek uzskatīti par dabisku antibiotiku – tā lietošana (vēlams neapstrādāta) palīdz viegli tikt galā ar pat ļoti nopietnām slimībām.

Sīpols

Pats galvenais, šis produkts ir viegli pieejams un lietojams. Tirgotāji un zemnieki regulāri ēda neapstrādātus sīpolus. Tie deva spēku, stiprināja imūnsistēmu, palīdzēja tikt galā ar sezonālām slimībām.

Allium cepa, stimulē gremošanu.

Šī sīpola īpašība nav pazīstama visiem. Tomēr ir grūti pārvērtēt sīpolu efektivitāti kuņģa-zarnu trakta problēmu gadījumā. Līdz 10 pilieniem sīpolu sulas pirms ēšanas palīdz uzlabot zarnu motoriku. Un, pateicoties oligofruktozei (dabiskajam polisaharīdam), sīpoli palīdz atjaunot normālu zarnu mikrofloru.

Allium cepa, stiprina imūnsistēmu.

Šo sīpolu īpašību nevar pārspēt neviens dārzenis vai auglis. Bagātīgais sastāvs palīdz stiprināt imūnsistēmu.  Tie, kas regulāri patērē sīpolus, ir mazāk uzņēmīgi pret sezonālām saaukstēšanās slimībām.

Sīpoliem piemīt baktericīdas īpašības, tie samazina oksidatīvo procesu ātrumu asinīs.  Palēnina histamīna veidošanos organismā. Tas ir ārkārtīgi svarīgi alerģiskiem cilvēkiem.

Allium cepa, bagātina organismu ar vitamīniem.

Sīpolu bagātīgais sastāvs ļauj pilnībā atjaunot organismā vitamīnus C, H, PP, grupu B. Šie vitamīni ir ārkārtīgi svarīgi ne tikai veselībai, bet arī skaistuma un pievilcības saglabāšanai un normālam miegam.

Protams, lai no ēdiena iegūtu maksimālu labumu, vislabāk to ēst neapstrādātu. Tie, kam nepatīk sīpolu rūgta garša un asā smarža, var izvēlēties saldākas šķirnes, vai arī izmantot lokus.

Sīpols, ieguvumi kauliem un locītavām.

Pateicoties bagātīgajam minerālu sastāvam, kā arī fitoncīdiem, sīpoliem ir labvēlīga ietekme uz muskuļu un skeleta sistēmu. Proti tas attiecināms uz kaulu blīvumu.

Pētījumi liecina, ka tiem, kas katru dienu ēd sīpolus, kaulu blīvums ir par 20% lielāks nekā tiem, kuri no šī dārzeņa ir atteikušies vai ēd reti.

Šī sīpolu īpašība būs īpaši noderīga gados vecākiem cilvēkiem, kuriem ir ar vecumu saistīts kaulu trauslums, kas ir biežāku lūzumu cēlonis.

Sīpolu priekšrocības locītavām slēpjas flavonoīdos. Pateicoties viņiem, ievērojami samazinās artrīta attīstības risks.

Tiem, kuri jau cieš no šīs kaites, noteikti savā uzturā ir jāiekļauj sīpoli. Tas palīdzēs mazināt iekaisuma procesu locītavā, palīdzēs mazināt tūsku.

 Samazina holesterīna līmeni.

Sulfīdi ir svarīgs savienojums, kas palīdz sīpoliem efektīvi tikt galā ar augstu holesterīna līmeni asinīs.

Tas labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu. Dārzeņi palīdz stiprināt asinsvadu sieniņas, palielina to elastību, novērš holesterīna plāksnīšu veidošanos.

Sīpolos esošie flavonoīdi palīdz stiprināt sirds un asinsvadu sistēmu, novērš koronāro artēriju slimības attīstību.

Pateicoties vielām ar fibrinolītisko aktivitāti, samazinās asins recēšanas ātrums.  Tas savukārt samazina asins recekļu veidošanās iespējamību. Turklāt sīpoli palīdz pazemināt asinsspiedienu.

Sīpols palīdz cīnīties ar stresu.

Kāds teiks, ka maz ticams, ka sīpolus var izmantot kā antidepresantu. Taču tā sastāvā esošais antioksidants kvercetīns patiesībā uzlabo garastāvokli un mazina nervu spriedzi.

Turklāt sīpoli lieliski palīdz tikt galā ar bezmiegu. Pietiek tikai vairākas reizes ieelpot sīpola aromātu. Ja kas, tas atslābina un nomierina nervu sistēmu. Otrs veids, kā ātrāk aizmigt, ir izdzert tējkaroti sīpolu sulas, pievienojot tai dažus pilienus medus.

Nav ieteicams ēst neapstrādātus sīpolus tiem, kas cieš no gastrīta vai kuņģa-zarnu trakta čūlas. Sīpoli palielina skābumu,  tas var izraisīt smagu kuņģa gļotādas kairinājumu.

Sīpolus nav vēlams lietot tiem, kas cieš no nieru un aknu slimībām, sirds slimībām, bronhiālās astmas.

Jebkuras hroniskas slimības klātbūtnē ir svarīgi savlaicīgi konsultēties ar speciālistu par to, kādus dārzeņus (un kādā veidā) vajadzētu pievienot uzturam un kādus no tiem izslēgt.

Sīpolu izmantošana medicīnā.

Sīpolu milzīgo labumu cilvēkiem dod tas, ka tie ir neaizstājami daudzu slimību attīstības un ārstēšanas profilaksei.

Dārzeņos esošie antioksidanti un fitoelementi efektīvi cīnās pret un novērš dažādas kaites. Pētījumi liecina, ka sīpoli bez izņēmuma ietekmē visas ķermeņa sistēmas.

Vēzis un sīpols.

Kvercetīns ir vissvarīgākais sīpolos atrodamais savienojums, kas nodrošina nepieciešamo atbalstu cīņā pret vēzi.

Pētnieki šo vielu sauc par dabisko ķīmijterapiju – tai ir destruktīva ietekme uz vēža šūnām. Regulāra neapstrādātu sīpolu lietošana palīdz samazināt vēža audzēja ietekmi, novērš metastāžu parādīšanos.

Pētījumi liecina, ka kvercetīns izraisa pakāpenisku vēža šūnu pašiznīcināšanās procesu. Protams, nav iespējams izārstēt vēzi tikai ar sīpoliem, taču jūs varat panākt ievērojamu pacienta stāvokļa uzlabošanos.

Sīpoli diabēta ārstēšanai.

Ar katru gadu strauji pieaug cukura diabēta pacientu skaits. Parasto sīpolu lietošana, ko mēs tik daudz pazīstam no bērnības, var pasargāt no šīs kaites.

Zinātniskie pētījumi ir parādījuši, ka regulāra sīpolu lietošana var palīdzēt ātri samazināt cukura daudzumu asinīs.

Tas ir iespējams, pateicoties sastāvā esošajam alicīnam, kam ir spēcīga hipoglikēmiska iedarbība.

Sīpolu ietekme uz sirds un asinsvadu sistēmu.

Sīpolos ir daudz dzelzs, kas efektīvi cīnās ar anēmiju.  Pateicoties sulfīdiem, uzlabojas arī asiņu kvalitatīvais sastāvs.  Šīs vielas palīdz attīrīt asinis, stiprina asinsvadu sieniņas. Tāpat dārzenis būtiski ietekmē sirds muskuļa stāvokli. Allium cepa sastāvā esošās aktīvās sastāvdaļas to stiprina un paaugstina efektivitāti.

Ilgtermiņa pētījumi liecina, ka sīpolu ēšana var novērst dažas asinsvadu problēmas, jo īpaši trombozes attīstību.

Sīpolu izmantošana ēdiena gatavošanā.

Sīpolu labvēlīgās īpašības kopā ar dārzeņa sākotnējo garšu padara to par daudzu ēdienu neatņemamu sastāvdaļu. Piemēram – ne viens vien gaļas ēdiens neiztiek bez sīpoliem.

Nu ko, ejam baudīt sīpolus!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top