Siers, iecienīts piena produkts, ko iesaku visiem lietot

Siers.

Nevar jau visu lielīt, jābūt objektīvam jau pašā raksta sākumā. Pat brīnišķīgiem siera izstrādājumiem ir savi trūkumi. Viens no galvenajiem ir augsts kaloriju saturs. Pēc tauku daudzuma sieri iedalās šādās grupās.

Grupas.

  • sieri ar augstu tauku saturu sausnā – virs 60 %;
  • treknie sieri – tauku saturs sausnā no 45 līdz 60 %;
  • vidēji treknie sieri ar pazeminātu tauku saturu – no 25 līdz 45 %;
  • sieri ar zemu tauku saturu – no 10 līdz 25 % un liesie sieri – tauku saturs sausnā zemāks par 10 %.

Veikalā uz katra siera gabaliņa jābūt norādītam gan tauku daudzumam sausnā, gan tauku daudzumam 100 g produkta. Kurš skaitlis ir svarīgs pircējam? Protams, ka tauku daudzums 100 g siera, jo, ja cilvēks rūpējas par savu svaru, viņš vēlas zināt, cik daudz tauku apēd.

Zināma praksē pārbaudīta likumsakarība – jo treknāks siers, jo tas garšīgāks. Kāpēc? Treknajiem sieriem ir maigāka konsistence, spēcīgāks aromāts un izteiktāka garša.

Neskatoties uz to, ka siers var ietekmēt svara pieaugumu, to vajadzētu lietot pat diētas laikā. Šis produkts satur kalciju, kura lietošana pareizā daudzumā būs noderīgi un nepieciešams cilvēkiem, kuri pat samazina ikdienas kaloriju daudzumu.

Siers

Ir arī vērts atzīmēt, ka šis piena produkts satur arī augstu sāls saturu, kura ļaunprātīga izmantošana var izraisīt nieru darbības traucējumus un pietūkumu.

Vienlaikus tas ir viens no retajiem pārtikas produktiem, kas satur D vitamīnu un reto vitamīnu B12, kas ir iesaistīts sarkano asinsķermenīšu veidošanā un nervu sistēmas stabilizācijā. Siers labi ietekmē arī zarnu mikrobioloģisko sastāvu, kas savukārt uzlabo vielmaiņu.

Siers, Ikdienas patēriņš.

Bieža šāda piena produkts ēšana var izraisīt asinsrites sistēmas slimību attīstību. Mērens patēriņš ir īpaši labvēlīgs cilvēka ķermenim, jo ​​sierā esošais kalcijs ietekmē matu un nagu veselību.

Tāpēc nevajadzētu izņemt savu iecienīto produktu no ikdienas raciona. Vislabāk no rīta ēst jebkāda veida sieru, tas palīdz novērst strauju svara pieaugumu un vēdera uzpūšanos.

Sliktāk lietot vakarā, jo šajā laikā ēdiens jau ir sliktāk sagremots, un tas var izraisīt gremošanas traucējumus.

Veseli kauli un zobi.

Sistemātiska cieto sieru izmantošana nodrošina kaulu un zobu veselību. Kalcija un dažu citu ārstniecisko vitamīnu saturs sierā īpaši veicina veselīgu kaulu veidošanos jauniešiem.

Kalcijam ir būtiska loma zobu veidošanā, un šis produkts ir lielisks tā avots. Siera ēšana var būt noderīga arī zobu stāvokļa uzlabošanai. Turklāt siers var vēl vairāk paaugstināt zobu aplikuma pH līmeni.

Siers, alerģiskas reakcijas.

Paaugstināta jutība pret šo pārtiku tiek novērota aptuveni 13% cilvēku ar pārtikas alerģijām. Pati reakciju parasti izraisa sastāvā esošās olbaltumvielas un piedevas. Visizplatītākais alergēns ir kazeīna proteīns. Simptomi var būt no niezes līdz vemšanai un caurejai.

Pilnīgi jebkurā diētā ieteicams uzturēt mērenu un ierobežotu uzņemšanu, kas palīdzēs uzturēt tauku, olbaltumvielu un ogļhidrātu līdzsvaru.

Kādi sieri nopērkami Latvijā?

Svaigie sieri (Mālpils siers, Mozarella, Jāņu siers, Līgo siers, Jaunpils Fetiņa, Ķimeņu siers, Kazdangas siers, „Baltais biezpiena siers”, „Mare”, „Taizelis”, „Suluguni” u.c.).

Tos tirdzniecībā nogādā dažu dienu laikā pēc izgatavošanas. Šiem sieriem garša un aromāts nav tik bagāti kā nogatavinātajiem sieriem. Tā kā svaigie sieri ātri jārealizē, tos maz eksportē.

Svaigos sierus ražo ar dažādām piedevām, piemēram, ar zaļumiem, kariju, burkāniem, tomātiem, baziliku, papriku, rozīnēm, riekstiem u.c.

Nogatavinātie sieri.

Tie ir noteiktu laiku noteiktos apstākļos izturēti sieri uz plauktiem telpās, un pie šiem sieriem pieder lielākā daļa saldpiena sieru („Grande Duro”, „Olimps”, „Jaunpils Zelta”, Čedaras, Krievijas, Holandes, Rīgas, Ugličas, Talsu rituļi, „Talsu Deviņkalnu siers”, „Smiltenes MAAZDAMER” u.c.

Sieri, kuru nogatavināšanas procesā bez pienskābām baktērijām piedalās speciāli pelējumi: tie ir sieri, uz kuru virsmas attīstās baltais pelējums. (Kamambēras siers, „Brie”) vai sārtais (Bakšteinas siers, Latvijas siers), kā arī tie sieri, kuriem pelējums attīstās masā (zilie sieri).

Sālījumā nogatavinātie.

Senāk sālījuma sieri bija izplatīti dienvidu zemēs, bet jau daudzus gadus pēc tiem ir pieprasījums arī Latvijā. Šos piena produkta izstrādājumus noteiktu laiku iztur sālījuma šķīdumā, līdz ar to tajos ir lielāks sāls daudzums nekā citu grupu sieros. AS „Jaunpils pienotava”, SIA „Mālpils piensaimnieks”, SIA „EDAKS” un PKPKS „Dundaga” ražo brinzu.

Brinzu var uzskatīt par bulgāru un rumāņu nacionālo produktu, taču brinza garšo arī mums. Arī „Suluguni” ir sālījuma pārpilns.

Siers, tuvojas Jāņu diena.

Jāņusiers ir tradicionāls svētku cienasts. Ar to cienā jāņabērnus, un tas ir gards un piemērots ciemkukulis visiem, kas sanākuši uz Jāņu dienas svinēšanu. Ja jums nav savas Jāņu siera receptes, izmēģiniet šo. Tā ir vienkārša, pagatavot varēs pat iesācēji; jums noteikti siers sanāks.

Siers ar klasisku nosaukumu, Jāņu siers.

Nepieciešams: 3 l piena, 1 kg biezpiena, 3 olas, 100 g sviesta, sāls, ķimenes

Siers, gatavošana.

Pienu uzkarsē (nedrīkst uzvārīt!) līdz 80 grādiem. Karstā pienā pamazām ieliek biezpienu. Lēni maisot, uz lēnas uguns karsē, līdz piens “pārslojas” un atdalās sūkalas.

Marli samitrina ūdenī (lai biezpiens nepielīp pie marles) un ieklāj caurdurī. Kad sūkalas atdalījušās, visu masu lej caurdurī, notecina sūkalas, marli aiz stūriem turot un biezpienu kustinot. Kad sūkalas notecinātas, karsto biezpienu liek atpakaļ katlā.

Olas, sakultas ar ķimenēm un sāli, pielej karstajam biezpienam. Pieliek sviestu un maisot karsē, līdz biezpiens atlec no katla malām. Gatavo sieru liek bļodiņās, kas izskalotas ar aukstu ūdeni, tad siers nepielips pie trauka, to būs viegli izņemt.

Klasiskam Jāņu sieram klāt liek ķimenes, tāpēc bieži to arī sauc par ķimeņu sieru, bet var pielikt sasmalcinātas dilles, grauzdētas kaņepju sēklas, magones, sasmalcinātus ķiplokus – kā kurai saimniecei labāk garšo.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

2 Atziņas “Siers, iecienīts piena produkts, ko iesaku visiem lietot”

  1. Varis saka:

    Man garšo Holandes siers, reizēm lietoju Krievijas sieru, nosaukums gan nepatīk.

  2. Maruta saka:

    Nezinu ko darīt pūšas vēders un nu ziniet iet purkšķi, sgtrādajot ofisā atturos no siera.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top