Septiņu brāļu diena, ticējums un laika prognoze

Septiņu brāļu diena.

Ir zināms, ja ielīst 7 brāļu dienā (10. jūlijs), līs 7 nedēļas! Parunāsim sīkāk par šo dienu Liepājā 2023.g 10.jūlijā. Starp citu ir brīvdiena, kaut arī tā ir pirmdiena. Nu zinām kāpēc, jo bijām nodancojušies vispārējos latviešu Dziesmu un Deju svētkos.

Septiņu brāļu diena, ticējums.

Pēc senas tradīcijas 10. jūlijs tiek dēvēts par Septiņu brāļu dienu un tiek uzskatīts, ka lietus 10. jūlijā nozīmē to, ka līs arī turpmākās septiņas nedēļas.

Savukārt, ja 10. jūlijs būs saulains, tad arī turpmākās nedēļas būs Saules apspīdētas.

Tomēr, ne vienmēr tautas ticējumiem var ticēt, jo bijuši gadi, kad laika apstākļi bija gluži pretēji tautas ticējumiem.
Lai tur vai kā, cilvēki ik gadu 10. jūlijā īpaši vēro debesis un prāto, kāds laiks varētu būt nākamajās nedēļās.

Meteorologu prognozes arī nav viennozīmīgi traktējamas. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra speciālisti savā prognozē apgalvo, ka Liepājā 10. jūlijā būs bez lietus mākoņiem

Septiņu brāļu diena

Tā kā vien katram pašam jāizlemj, ticēt vai ne tautas ticējumiem.

Laika vērotāji uzsver, ka tautas ticējumu piepildīšanās ir ne vairāk kā 50%.

Ir bijuši gadi, kad Septiņu brāļu dienas laika apstākļi bija pavisam atšķirīgi nekā nākamajās septiņas nedēļās. Par to sevišķi uzskatāmi varējām pārliecināties pagājušā gadsimta deviņdesmitajos gados.

Piemēram, 1997. gada 10. jūlija bija pērkona negaiss, bet turpmākajās nedēļās valdīja sauss un saulains laiks. Savukārt 1998. gada 10. jūlijā bija saulains laiks, bet viss augusts bija lietains.

Septiņu brāļu diena, leģenda.

Leģenda par septiņiem brāļiem parādījās Efesā 5. gadsimtā. Romas ķeizara “Decija” kristiešu vajāšanu laikā. Septiņi brāļi vai svētie jaunieši, noslēpušies kādā alā, kurā arī iemūrēti.

Taču ķeizara “Teodosija” valdīšanas laikā pēc 195 gadiem nejauši atrasti 10. jūlijā un uz laiku atmodušies no sava nāves miega.

Agrāk brāļu piemiņas diena 10. jūlijā bija katoļu baznīcas kalendārā, taču nu tā vairs nav. Senlatviešu kalendārā šī diena speciāli svinēta netika, taču ticējums ir jau no pirms kristietības laika.

Kristietības periodā šai dienai dots Septiņu brāļu vārds. Līdzīgi ticējumi par laika apstākļiem 10. jūlijā sastopami arī vācu, krievu, poļu, baltkrievu, zviedru un franču folklorā.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Septiņu brāļu diena, ticējums un laika prognoze”

 1. prognoze saka:

  Diennakts gaišās stundas gan pirmdien, gan otrdien aizritēs bez būtiskiem nokrišņiem. Pūtīs lēns līdz mērens ziemeļu puses vējš.

  Naktī gaisa temperatūra būs +10, +16 grādu robežās, tikai naktī uz otrdienu daudzviet nebūs siltāks par +8, +10 grādiem. Dienās gaiss iesils līdz +19, +24 grādiem.

  Nedēļas vidū saule mīsies ar mākoņiem un pūtīs lēns līdz mērens vējš – trešdien no austrumu puses, bet ceturtdien tas iegriezīsies no rietumiem. Trešdienas vakarā Latviju no rietumiem sasniegs nokrišņu zonu, kas ceturtdien gan nakts, gan dienas stundās nesīs lietu.

  Laiks joprojām saglabāsies silts, termometra stabiņam dienās vietām pakāpjoties līdz +25 grādu atzīmei un naktīs nenoslīdot zem +11, +17 grādiem.

  Nedēļas izskaņā sauli palaikam aizklās kāds lietus mākonis, taču kopumā laiks tiek prognozēts silts un mierīgs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top