Saules uzliesmojums, šodien galējs intensitātes lielums

Saules uzliesmojums.

Saules aktivitātes izsekošanas zinātnieki ziņoja par spēcīgāko saules uzliesmojumu pēdējo sešu gadu laikā. Notikuma video iemūžināja NASA Solar Dynamics Observatory zonde.

Notikuma intensitāte bija X2,8, kas atbilst galējam intensitātes līmenim. Saskaņā ar netiešajiem datiem uzliesmojumu pavadīja koronārās masas izgrūšana. Saules plazmas mākonim vajadzētu pārklāt Zemi no sestdienas līdz svētdienai.

Saules uzliesmojums, vēsture.

Saskaņā ar Saules aktivitātes monitoringa vēsturi pēdējo reizi šāda stipruma uzliesmojums tika reģistrēts 2017. gadā. Šī gada sākumā X-klases uzliesmojums notika februārī, bet bija nedaudz vājāks X2.2.

Mazāk intensīvi uzliesmojumi tiek apzīmēti ar burtiem A, B, C un M. Pārejot uz katru no tiem, jauda palielinās par 10, sākot ar notikumu A0.0 ar jaudu 10 nW/m2< a i=2>.

Katram burtam, izņemot X, tiek piešķirti 10 punkti, savukārt notikumam X ir bez dimensijas – cik ir, tik tiks piešķirti. Ja kas, tad X klases uzliesmojumi ir visspēcīgākie no saules uzliesmojumiem. Tiem ir raksturīgs ārkārtējs spilgtums, kas noteiktos viļņu garumos bieži pārsniedz saules parasto spožumu.

Šie uzliesmojumi var atbrīvot tikpat daudz enerģijas kā miljards ūdeņraža bumbu. Galvenais X klases uzliesmojumu cēlonis ir saules magnētiskā lauka līniju sarežģītā mijiedarbība. Šīs līnijas var savērpties un “sapīties”, notiek pēkšņa pārkārtošanās, kas atbrīvo milzīgu enerģijas daudzumu.

Visspēcīgākais notikums kopš to reģistrācijas sākuma (kopš 1976. gada) notika 2003. gada februārī un bija vienāds ar X28. Tiek runāts par mērījumiem rentgena diapazonā.

Saules uzliesmojums, NASA Solar Dynamics Observatory zondes video.

via GIPHY

Dažreiz uzliesmojumus pavada koronālās masas izmešana – plazmas mākonis elektronu un ūdeņraža jonu veidā. Dažādos apstākļos plazmas mākonis var krustoties ar Zemi, kas planētas jonosfērā radīs masīvas un spilgtas polārblāzmas.

Saskaņā ar radara datiem X2.8 uzliesmojums, kas fiksēts ceturtdien naktī, pavada koronālās masas izmešana, kas virzās Zemes virzienā.
Tas nozīmē, ka šodien 16.decembrī plazmas mākonis sasniegs mūsu planētu. Jau ir novēroti radiosakaru traucējumi, kas rodas, Zemes atmosfērā nonākot jonizējošajam starojumam.

Saules uzliesmojums, nākotnes prognoze.

Nākamo divu gadu laikā šādu notikumu intensitāte un biežums palielināsies, tuvojoties 11 gadu Saules aktivitātes maksimumam.
Teorētiski tam vajadzētu notikt tuvāk 2025. gada vasarai, taču novērotie dati liecina, ka maksimums šoreiz var iestāties agrāk – 2024. gada otrajā pusē.

Saules uzliesmojums, cik tas ir bīstams?

Saules uzliesmojumi ar koronārās masas izmešanu (CME) var radīt dažādas ietekmes uz Zemi, taču tie parasti nav tieši bīstami cilvēkiem. Tomēr tie var izraisīt vairākas sekas uz tehnoloģijām un elektronisko iekārtu darbību.

Kad CME sasniedz Zemi, saules vēja iedarbībā var palielināties magnētisko vētru skaits. Tas var izraisīt skaļās auroras jeb ziemeļblāzmas parādīšanos, kas ir redzamas polārajās zonās. Tas ir skaists dabas parādību skats, bet tas var ietekmēt arī radio un satelītu sakaru kvalitāti.

saules uzliesmojums

Vēl viena iespējamā ietekme ir elektroenerģijas sistēmu bojājumi, it īpaši augstsprieguma pārneses līnijās un transformatoros.
Elektroenerģijas uzņēmumi un citi saistītie uzņēmumi pastāvīgi seko saules aktivitātei un veic pasākumus, lai samazinātu iespējamos riskus.

Tomēr, lai gan saules uzliesmojumi ar CME var radīt tehnoloģiskas problēmas, tie nesatur tiešu bīstamību cilvēkiem.

Mūsdienu tehnoloģijas ļauj agrīnā posmā prognozēt saules aktivitāti un veikt pasākumus, lai mazinātu negatīvās sekas uz elektronisko aprīkojumu un elektroenerģijas sistēmām.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

5 Atziņas “Saules uzliesmojums, šodien galējs intensitātes lielums”

 1. Haris U saka:

  Hi ha, man suns sāka gaudot, laikam trāpija starojuma deva 🙂

  1. Ingrīda saka:

   Hari nelien laukā citādi tu arī sāksi gaudot kopā ar suni ;););)

   1. iVANS saka:

    Abi esat talu no realitātes. ES GAN ESMU GUDRS UN ZINU, KA zEME IR PLAKANA UN BALSTĀS UZ VAĻIM, vot!

 2. INGUS saka:

  Satelīta antenai var sabojāties konventors.

  1. piter aspekti saka:

   Diez vai, jo šķīvis nav fokusā pret sauli, bet gan uz satelītiem.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top