Saules aptumsums, tas notiks 25.oktobrī, redzams Latvijā

Saules aptumsums.

Rets notikums, 25.oktobrī, dienas vidū visā Latvijā būs iespēja novērot daļēju Saules aptumsumu, par to informēja Latvijas Astronomijas biedrībā.

Biedrībā skaidro, ka to var uzskatīt par vidēja izmēra aptumsumu, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta nedaudz vairāk nekā puse Saules diametra.

Saules aptumsums, kad un cikos?

Aptumsuma sākums Rīgā būs pulksten 12.12, savukārt maksimālā fāze, kad Mēness aizklās 59% Saules diametra, būs pulksten 13.23, bet tas noslēgsies pulksten 14.33.

Citās Latvijas vietās nedaudz atšķirsies gan norises laiki, gan maksimālā fāze. Liepājā viss notiks dažas minūtes agrāk, un fāze būs nedaudz mazāka nekā Rīgā, bet Alūksnē viss notiks dažas minūtes vēlāk, bet maksimālā fāze būs 63%.

Līdzīga fāze būs pārējā Latvijas ziemeļaustrumu daļā. Šis aptumsums nekur uz Zemes nebūs novērojams kā pilns aptumsums.

Saules aptumsums

Aptumsums, vēsture.

Latvijā daļējie Saules aptumsumi ir novērojami reizi divos līdz sešos gados. Iepriekšējais daļējais  aptumsums Latvijā bija novērojams 2021.gada 10.jūnijā, bet nākamais ir gaidāms 2025.gada 29.martā, kad Mēness aizsegs vien piekto daļu Saules diametra.

Savukārt pilns aptumsums katrā konkrētā ģeogrāfiskā vietā ir reta parādība. Iepriekšējo reizi Latvijā pilns Saules aptumsums bija novērojams 1954.gadā, bet nākamais būs novērojams tikai 2142.gadā.

Tikmēr tā saucamais gredzenveida aptumsums Latvijā būs novērojams 2039.gada 21.jūnijā.

Saules aptumsums notiek tad, kad Mēness pilnībā vai daļēji aizsedz mūsu spīdekļa disku. Pilnīgas aizsegšanas gadījumā uz vairākām minūtēm iestājas tumsa, bet daļējas aizsegšanas gadījumā atkarībā no aptumsuma fāzes Saule vizuāli atgādina apli ar robu.

LAB atgādina, ka uz Sauli nedrīkst skatīties ar neapbruņotu aci un nekādā gadījumā caur binokli, tālskati vai teleskopu bez speciāla filtra.

Tas var izraisīt neatgriezeniskus redzes bojājumus!

Novērojumiem jāizmanto īpaši blīvs filtra materiāls. Šim nolūkam neder parastās saulesbrilles, kompaktdiska vai disketes materiāls. Visdrošākā metode ir Saules attēla projicēšana uz ekrāna.

Labu vērošanu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 
Noklikšķiniet, lai novērtētu šo ziņu!
[Kopējais: 0 Vidējais: 0]

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top