Saules aktivitāte, prognozes un realitāte liek uztraukties

Saules aktivitāte.

Pašreizējais Saules aktivitātes 11 gadu cikls dod visus iemeslus to uzskatīt par īpašu. Saskaņā ar prognozēm tā maksimums būs 2025. gada jūlijā. Mēs varam tikai minēt, ko viņš mums atnesīs. Taču prognozes nav iepriecinošas.

Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:

Var pat rasties pamatota doma, ka ne tikai saule dumpojas, bet arī laika apstāļi pasaulē ir sagājuši cilvēkam nelabvēlīgā fāzē. Karstums pāri +40, mežu ugunsgrēki un Latvija ar postošo vēju kopā ar lielu graudu krusu.

Saules aktivitāte, augusts 2023.gads.

Ja kas, ir pagājusi tikai augusta pirmā nedēļa, bet uz Saules notikuši divi ārkārtīgas intensitātes uzplaiksnījumi, no kuriem viens skāra Zemi ar koronālās masas stūrīti, lai gan “stūrītis” ir gana pieklājīgi draudīgs.

Taču otrs uzliesmojums pārtrauca radiosakarus ziemeļu apgabalos. Ja konkrētāk, tad Amerikā un virs Klusā okeāna.
Uzliesmojums ar intensitāti X1,63 notika 5. augustā, bet uzliesmojums ar X1,5 intensitāti reģistrēts 7. augustā.

Saules aktivitāte, kas ir X klases uzliesmojums?

Saules uzliesmojumi ir masveida lādētu daļiņu izmešana tiem ir dažāda intensitāte. Mazākie ir A un C uzliesmojumi, kas ir salīdzinoši nelieli notikumi, savukārt spēcīgāki M uzliesmojumi var veidot polārblāzmas, ko mēs redzam uz Zemes.

Taču X klase ir spēcīgākais saules uzliesmojuma veids. Visjaudīgākais X klases uzliesmojums, kāds jebkad tika reģistrēts, notika 2003. gadā un bija X28 klases lieluma.

2023. gada piektajā augustā X klases uzliesmojuma laikā no Saules tika atbrīvota koronālā masa, kas mērāma triljoniem tonnu vielas.

Kā jau pieminēju, notika divas izgrūšanas, kas izraisīja “kanibālu” efekta izpausmi - pirmā straume palēninājās, bet otrā to panāca un absorbēja. Rezultātā radās trieciena procesi, kas izraisīja spēcīgāko gamma starojumu, plazmas plūsmu paātrinājumu un spēcīgus elektromagnētiskos viļņus.

Šī izmešana bija Saules vienā malā, taču tā bija vērsta pret Zemi un pieskārās tās atmosfērai pa tangenciālu trajektoriju, tāpēc šoreiz nebija neatgriezenisku seku, kādas varētu rasties.

Pats “veiksmīgākais” variants būtu ģeomagnētiskās vētras, bez tālākiem elektronikas bojājumiem uz Zemes. Taisnības labad jāpiebilst, ka šis notikums tika reģistrēts, kā spēcīgākais Saules aktivitātes gamma starojums novērojumu vēsturē. Tas ir ļoti slikti, jo var ietekmēt jūsu veselību.

Saules aktivitāte, HF radio izslēgšanas zona 7. augusts.

Septītā augusta uzliesmojums, lai gan tas bija nedaudz vājāks, bet tā sekas ietekmēja augstfrekvences radiosakarus visā Ziemeļamerikā un virs Klusā okeāna.

Parastam cilvēkam Saules uzliesmojums parasti paiet nemanot, bet pakalpojumiem, kā satelītu darbība, radio un televīzijai, tas var būt pilns ar starpgadījumiem.

Spriežot pēc novērojumiem pēdējo 18 mēnešu laikā, tas notiks arvien biežāk.

Saules aktivitāte, kas mūs sargā?

Ja īsi un konkrēti, tad mūs sargā Zemes magnētiskais lauks. Patiesībā, magnētiskais lauks veic diezgan labu darbu, aizsargājot Zemi no Saules starojumiem.

Ja kas, maz ticams, ka jūs savā ikdienā daudz ko pamanīsiet. Protams, izņēmums ir ziemeļblāzma, kas noteikti būs vērojama daudzos Zemes apgabalos.

Saules aktivitāte, kā tā var ietekmēt veselību

Saules uzliesmojumi un Ziemeļblāzma ir divas dabas parādības, kas saistītas ar Saules aktivitāti un Zemes magnetosfēru. Šie parādību veidojumi var mazliet ietekmēt cilvēku veselību un elektrotehnisko iekārtu darbību.

Radiācijas ietekme.

Saules uzliesmojumi izstaro dažāda veida starojumu, tostarp ultravioleto (UV) starojumu un rentgenstarojumu.
Pārmērīga UV starojuma iedarbība var izraisīt ādas apdegumus un palielināt ādas vēža risku. Rentgenstarojums var būt kaitīgs cilvēkiem, ja tas ir pietiekami intensīvs un notiek tuvu Zemes orbītai.

Saules aktivitāte, elektromagnētiskās ietekme.

Saules aktivitāte var izraisīt magnētiskos vētras un elektromagnētiskos svārstības Zemes magnetosfērā. Tas var ietekmēt elektriskos un elektroniskos ierīces, piemēram, satelītus, mobilos tālruņus un elektroenerģijas pārraides sistēmas.

Kā ar Ziemeļblāzmu?

Tā ir skaista dabas parādība, kura ir redzama tuvās polārajās teritorijās. Lai gan tās nav tieši kaitīgas cilvēku veselībai, tās var radīt emocionālas un estētiskas sajūtas, kas var pozitīvi vai negatīvi ietekmēt garastāvokli.

Lai aizsargātu sevi no Saules uzliesmojumu ietekmes, ir svarīgi ievērot noteiktus pasākumus. Lietojot saules aizsarglīdzekļus ar pietiekamu UV aizsardzības faktoru, kas var ievērojami samazināt ādas apdegumu risku.

Izvairīties no pārmērīgas saules apdegumu riska laikā, piemēram pusdienlaiks, kad UV starojums ir spēcīgākais. Ja godīgi, tad īpašas briesmas šie dabas fenomeni nerada.

Tie var radīt aizraujošus un mācīšanos vērtus dabas parādību novērojumus, taču, lai nodrošinātu savu veselību un drošību, ir jāievēro atbilstoši drošības pasākumi un ieteikumi.

Ja tas viss tevi interesē ir “Kosmosa laikapstākļu prognozēšanas centrs”

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *