Putnu dienas, gulbji.

 

 

Laikā, kad mūsu valstī no ziemošanas vietām atgriežas gulbji un  visi pārējie gājputni, putnu draugi visā Latvijā tiek aicināti doties dabā un vērot putnus, kā arī izgatavot putnu būrīšus.

Par būrīšiem un to izgatavošanu vari palasīt rakstā.

Šoreiz parunāšu par gulbjiem.

Liela gulbju kolonija vērojama Liepājas ezerā. Pēc maniem novērojumiem…viņi tur jūtas visnotaļ labi, jo ezers ir bieži aizaudzis ar meldriem un apkārt ir pļavas.

Pēdējos gados Liepājas ezerā ir izveidojusies Gulbju kolonija, kas  ziemā nelido prom. Kāpēc gan nē, ja ezers neaizsalst un visapkārt ir brīvi ūdeņi.

Nesen braucu no Ventspils un pavēroju pielijušajās pļavās majestātiskos gulbjus.

Mans novērojumu objekts bija paugurknābja gulbis, kas ir visplašāk pazīstamā gulbju suga… Latvijā sastopama visu gadu un tā ir arī vispazīstamākā gulbju suga pasaulē, jo viegli vairojas nebrīvē un daudzās valstīs tiek turēta kā parku dīķu putns.

Tā ir vienīgā gulbju suga, kas riesta laikā veido sirsniņas. Ja kāds nezin…gulbju pāris saskaras ar snīpjiem un ar abu gulbju kaklu izliekumiem veido savdabīgu sirsniņu.

Ķermeņa garums ir 125–155 cm, spārna garums – 53–63 cm, svars – 9–12 kg (maksimums līdz 15 kg).
Paugurknābja gulbja svarīga atšķiršanas pazīme izriet no šīs sugas nosaukuma – paugurs. Tas ir melnas krāsas izaugums uz gulbja knābja pamatnes.

Tā izmērs var ļoti atšķirties – jaunajiem putniem tas ir neliels, bet pieaugušajiem tēviņiem var būt vairākus centimetrus augsts. Tēviņiem paugura lielums ir lielāks nekā mātītēm.
Vislabākā šīs sugas atšķiršanas pazīme ir knābja sarkanā krāsa, kas dažādās intensitātēs mainās no rozā līdz tumši sarkanai. Tā ir arī viena no vizuālajām vecuma noteikšanas pazīmēm.

Gulbjus to pirmajā dzīves gadā var viegli atšķirt pēc apspalvojuma – tas ir brūns (variē no viendabīgas krāsas līdz raibam apspalvojumam) un uz knābja tiem gandrīz nav paugura, bet, sākot jau ar otro dzīves vasaru, spalvas kļūst baltas, un reizēm apspalvojumā paliek tikai atsevišķi mazi tumšāku spalvu plankumi.

Paugurknābja gulbji ir klusi gulbji, bet reizēm tie šņāc vai izdod rūcošas skaņas, kuras var sadzirdēt, tikai atrodoties gulbja tuvumā.

Uzņēmu īsu video un pāris foto par godu pavasarim un skaisto putnu grācijai.

gulbji

Kopīgot šo ziņu

PinIt
Nospied "CTRL" un "D" reizē! Kāpēc? Tāpēc, lai vēlāk varētu atgriezties pie raksta!

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saglabājiet manu vārdu, e-pastu un tīmekļa vietni šajā pārlūkprogrammā, kad es nākamreiz komentēšu.
Atgriezties uz augšu