Pusaudzis un azartspēles, vai vecākiem ir pamats uztraukumam

Pusaudzis un azartspēles.

Līdz ar “sīkrīku”, mobilais telefons, planšete un protams dators parādīšanos, azartspēļu atkarības gadījumi pusaudžiem ir kļuvuši biežāki. Tas ir pats maigākais fakta konstatējums, jo ir gadījumi ar pilnīgu atkarības izveidošanos no spēlēm.

Ja kas, lielākajā vairumā tas noved pie garīgiem traucējumiem, personības veidošanās pārkāpumiem un citiem negatīviem faktoriem.
Tātad, ir pamats reālam uztraukumam, ne tikai vecākiem, bet arī sabiedrībai kopumā.

Šāds pusaudzis ar laiku, būdams pieaugušā statusā, var pavadīt savu brīvo laiku spēļu zālēs un tad šāda problēma būs kritiski nopietna. Ja vecāki laikus neveic pasākumus, problēmas sāksies mācībās, attiecībās ar citiem vienaudžiem un iespējams, ka pasliktināsies veselība.

Pusaudzis un azartspēles, kad sākas atkarība?

Ir svarīgi spēt atpazīt atkarību agrīnā stadijā. Par to ir dažas norādes, kuras tad arī apskatīsim.

Pusaudzis un azartspēles

Pats pirmais zvaniņš ir kad bērns sāpīgi sāk uztver lūgumus novērst uzmanību no spēles. Sāk reaģēt neadekvāti pat raudāt un smagākos gadījumos “krīt” histērijā.

Kādas vēl ir azartspēļu atkarības pazīmes bērniem un pusaudžiem?

Kā jau teicu, smagos gadījumos pieprasījums pārtraukt spēli var izvērsties reālā negatīvu vārdu pārmaiņā vai pat skandālā uz visu dienu. Bērni ar ļoti smagiem garīga rakstura traucējumiem var draudēt saviem vecākiem pamest māju vai pārtraukt ar viņiem runāt.

Var novērot, ka bez mīļākās izklaides spēlēt un vēlreiz spēlēt, bērnam ir pilnīgs garīgais tukšums. Viņš absolūti nezina, ko darīt ar sevi, neatrod alternatīvu laika pavadīšanai pie sava iecienītākā datora vai mobilā telefona.  Smagos gadījumos viņa depresija un apātija pret visu pasauli sāk pasliktināties!

Parasti pusaudzis spēlē spēles līdz vēlam vakaram. Šī iemesla dēļ viņam ir nopietnas miega problēmas. Protams, ar miega problēmām viss nebeidzas, tas ir tikai sākums, turpinājumā pusaudzis atbrīvojas no saviem mājsaimniecības pienākumiem, kurus viņš vienmēr iepriekš regulāri veica.

Skolnieks vai pusaudzis sāk izskatīties nevīžīgs. Tas notiek tāpēc, ka nemitīgo spēļu dēļ viņš neievēro elementārus higiēnas noteikumus – viņš pārtrauc mazgāt matus, tīrīt zobus un iet dušā.

Pusaudzis un azartspēles, emocionālā stāvokļa pārkāpšana.

Bērns vai pusaudzis var kļūt ļoti rupjš un nežēlīgs. To raksturo garastāvokļa svārstības, tostarp nekontrolējami dusmu un agresijas uzliesmojumi. Notiek nopietni pārkāpumi sociālajā dzīvē. Pusaudzis kļūst neinteresējošs sazināties ar reāliem cilvēkiem, viņš ir pilnībā iegrimis virtuālajā pasaulē, intereses manāmi sašaurinās.

Viņš nevēlas sazināties ne par vienu tēmu, kam nav nekā kopīga ar viņa iecienītākajām spēlēm. Viņš sāk pastāvīgi prasīt naudu un tērē to dažādiem spēļu papildinājumiem. Viņš kļūst ļoti izklaidīgs un neuzmanīgs. Rezultātā viņa sniegums skolā ir ievērojami samazināts.

Pusaudzis un azartspēles

Ja parādās spēļu atkarības pazīmes, ieteicams pēc iespējas ātrāk ar bērnu apmeklēt psihologu. Protams, ja vecāki paši netiek galā ar šo situāciju.

Pusaudzis un azartspēles, alternatīvas iespējas.

Datorspēlēm ir gan pozitīvas, gan negatīvas ietekmes uz pusaudžiem, konflikti starp vecākiem un bērniem šajā jautājumā var būt diezgan izplatīti. Lai palīdzētu novērst šos konfliktus un ieteikt alternatīvas spēles, kas varētu būt labāka izvēle, došu dažus padomus.

1. Pirmkārt, ir svarīgi saprast, kādēļ jūsu pusaudzis spēlē noteiktas datorspēles un kādas tām varētu būt priekšrocības. Veidojiet atvērtu dialogu, lai uzzinātu viņa interešu iemeslu un centieties izprast, kāpēc viņš izvēlējies konkrētās spēles.

2. Ieteiktu izvēlēties spēles, kas ne tikai piedāvā izklaides elementus, bet arī var attīstīt bērna prasmes vai piedāvāt izglītojošu pieredzi. Piemēram, dažādas stratēģiskās, loģiskās vai mākslas spēles var palīdzēt attīstīt prasmes un kritisko domāšanu.

3. Pusaudžiem var būt interesanti spēlēt kopā ar draugiem vai ģimenes locekļiem. Dažās datorspēlēs ir iespēja kopīgām piedalīšanās iespējām, ko var izmantot kā sociālu aktivitāti un saikni ar citiem.

Pusaudzis un azartspēles, laika ierobežojums.

Nosakiet ierobežojumus, cik ilgi drīkst spēlēt. Tas palīdzēs novērst problēmas, kad spēlēšana pārkļūst par atkarību. Iesaku
piedāvāt pusaudzim plašāku spēļu izvēli, kas ietver dažādus žanrus un tēmas. Tas palīdzēs pusaudzim attīstīt plašāku interešu loku un iespējams izvairīties no pārlieku vienpusējas aizraušanās.

Pusaudzis un azartspēles

Izrādiet interesi par pusaudža spēlēm. Iespējams, ka spēlēm ir daudz dažādu aspektu, kuros jūs varētu piedalīties kopā ievērojot spēles ilguma limitu. Sakiet pieklājīgi un stingri, paspēlējam un tagad pietiek.

Uzmanīgi izvēlieties spēles ar piemērotu vecuma reitingu. Daži spēļu reitingi ir noteikti vecuma grupām, un tas var palīdzēt novērst satura, kas nav piemērots pusaudžiem. Šeit iet runa par azartspēlēm ar reālas naudas ieguldīšanas elementiem.

Lai gan jūs varat ieteikt dažas alternatīvas spēles, ir svarīgi atcerēties, ka galvenais ir izpratnes un dialoga veicināšana. Pusaudžiem ir svarīgi justies dzirdētiem un saprastiem, tāpēc cenšaties rast kompromisus un risināt jebkādas problēmas kopā.

Pusaudzis un azartspēles nav vienīgais “ļaunums”.

Var rasties loģisks jautājums, cik ilgi pusaudzis var lietot mobilo telefonu dažādos “čatos” un sociālajās vietnēs?

Pusaudžu mobilo telefona lietošanas laiks sociālajās vietnēs var ievērojami atšķirties atkarībā no daudziem faktoriem, ieskaitot vecuma, atbildības līmeņa, vecāku un pusaudža vienošanās, mājas noteikumu, izglītības un citiem faktoriem.

Pusaudzis un azartspēles

Jaunākiem pusaudžiem var būt nepieciešama vairāk uzraudzības un ierobežojumu, salīdzinot ar vecākiem pusaudžiem. Vecākiem ir svarīgi novērtēt savu bērnu atbildības līmeni un spēju patstāvīgi vadīt savu laiku tiešsaistē.

Lietošanas laiks var mainīties atkarībā no tā, cik daudz laika pusaudzis veltīs izglītībai, sportam, hobijiem un citām ārpus mācību aktivitātēm.

Pusaudzis un azartspēles, mājas noteikumi.

Ģimene var izstrādāt skaidrus mājas noteikumus par to, cik ilgi un kad pusaudzis var izmantot mobilo telefonu un piedalīties sociālajās vietnēs. Ir svarīgi, lai visi ģimenes locekļi šos noteikumus ievērotu un saprastu to iemeslus.

Lai gan lietošanas laika ierobežošana ir svarīga. Atcerieties, ka kvalitatīvais laiks ar ģimenes locekļiem, draugiem un citām aktivitātēm ir būtisks pusaudža attīstībai un labklājībai.

Vecākiem ir jābūt informētiem par to, kādas vietnes un satura veidi ir piemēroti un izglītojoši. Kopumā nav vienota atbildes uz to, cik ilgi pusaudzis drīkst lietot mobilo telefonu un sociālās vietnes, jo tas ir individuāls jautājums, kas jāpielāgo konkrētajām ģimenes vajadzībām un apstākļiem.

Svarīgi ir saglabāt atklātu un uzticības pilnu dialogu starp vecākiem un pusaudzi, lai kopīgi atrastu piemērotus risinājumus. Tas pats attiecas uz spēlēm, šeit nevar būt izņēmumu vai domas, ka ar laiku viss tāpat pats no sevis izbeigsies. Tā nebūs, ja nokavēsi ar problēmu risināšanu, vēlāk var būt par vēlu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atziņa “Pusaudzis un azartspēles, vai vecākiem ir pamats uztraukumam”

  1. Zigurds saka:

    Jā tā ir problēma. Kā tu sīcenim atņemsi mobilo skolā, tur tad viņš izmanto liegto laiku mājās.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top