Protons, par to ko nezināja, kas tajā svarīgs

Protons.

Protons kopā ar neitronu un elektronu ir viena no stabilajām daļiņām, kas veido parasto vielu mūsu Visumā. Vēl nesen tika uzskatīts , ka zinātne ir izveidojusi stabilu izpratni par protona uzbūvi.

Tieši Tev piemeklēta reklāma! Ja neredzi izslēdz reklāmu bloķētāju! Interesanti kas tur ir?

Tomēr, protons izrādījās ne tik vienkāršs.

Jauni eksperimenti ir parādījuši , ka šīs elementārdaļiņas īpašībās ir zinātnei neizskaidrojama anomālija, kas mūsu izpratnē liek apšaubīt Visuma pamatu uzticamību.

Pašreizējā teorija saka, ka protonu veido subatomiskās daļiņas, piemēram, kvarki un gluoni. Spēcīgās mijiedarbības dēļ kvarku bars ir tik spēcīga struktūra, ka to var iznīcināt tikai ar ļoti, ļoti lielu enerģiju palīdzību.

Vēl salīdzinoši nesen teorija un eksperimenti parādīja, ka elektronu-fotonu iedarbības līkne uz protoniem ir nepārtraukti gluda.

Palielinoties staru kūļa enerģijai, protons polarizējas (iegūst lādiņu) un pēc noteiktas jaudas sadalās kvarkos. Eksperimentu sērijā CEBAF akseleratorā Džefersona Nacionālās paātrinātāja laboratorijā (JLab).

Izrādījās, ka noteiktā posmā grafikā parādās smaile, it kā protons sāk pretoties triecienam. Pēc tālākas protonu apstarošanas jaudas palielināšanas grafiks atkal atgriežas normālā stāvoklī, un protonu polarizācija turpina pieaugt.

Interesanti, ka zinātnieki nevar izskaidrot, kas izraisīja atklāto anomāliju.

https://phys.org/news/2022-10-physicists-hitch-proton.html

Pastāv aizdomas, ka spēcīgajai mijiedarbībai protonā, kas tiek uzskatīta par bezmasas daļiņas gluona nesējiem, ir noteiktas īpašības, kuras zemes zinātne vēl neapzinās.

Šo īpašību atklāšana ir ārkārtīgi svarīga, lai izprastu absolūti visus procesus, kas notiek mūsu Visumā. Maz ko zināt par to pamatu īpašībām, uz kuriem būvēta mūsu kopējā māja, ir vismaz tuvredzīgi, ja ne bīstami.

Fiziķi izsakās, ka nākamais solis ir turpināt noskaidrot šīs anomālijas detaļas un veikt precīzus zondējumus, lai pārbaudītu citus novirzes punktus un sniegtu vairāk informācijas par anomālijas avotu.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *