Pirmais dators, atcerēsimies par godu programmētāju dienai

Pirmais dators.

Šoreiz runāsim par ENIAC datoru. Par ENIAC esamību kļuva zināms 1946.gada februārī. Konstrukcija svēra 27 tonnas, rēķinot šodienas naudā, ENIAC maksāja 7,2 miljonus ASV dolāru.

Kāpēc stāstīšu par pirmo datoru?

Tāpēc, ka pirmais dators ir cieši saistīts ar programmētājiem. Programmētāju diena ir profesijas svētki, ko atzīst daudzi tehnoloģiju un programmēšanas uzņēmumi visā pasaulē. Latvijas Programmētāju dienas tradīcija aizsākās 1986. gadā. To atzīmē 13. septembrī, kāpēc 13- nezinu.

Labi, turpināsim par pirmo datoru.

Sākumā dators bija paredzēts militārām vajadzībām. Par to pat nevarēja būt šaubu, visjaunākais militāristiem. Ko tad armija veica ar ENIAC datoru? ENIAC tika izmantots, lai ātri aprēķinātu ballistisko raķešu un cita veida lādiņu trajektoriju.

Tomēr, ja nepieciešams, to varēja konfigurēt citu problēmu risināšanai. Kā jau mūsdienas to izdarīja programmētāji.
Darbs ar ENIAC datoru prasīja īpašas prasmes. No mūsdienu programmētāju viedokļa tas izskatījās ļoti dīvaini.

Varēja vērot šādu ainu.

Programmētāji staigāja pa istabu, pārslēdzot vadus, pagriežot vadības ierīces. Varētu teikt, ka viņu darbs bija vairāk mehānisku darbību kopums.

Uzzināsim mazliet vairāk par šo datoru.

ENIAC datora izstrāde sākās 1942. gadā Mūra elektrotehnikas skolā, Pensilvānijā. Paredzēja, ka operatoriem būs manuāli jāaprēķina ballistisko raķešu un citu lādiņu lidojuma trajektorija.

Viņiem bija jāņem vērā šaujamieroča stāvoklis, vēja stiprums, gaisa temperatūra, lādiņa ātrums un daudzi citi parametri.
Militārpersonām bija jāzina apmēram 3000 šāviņu lidojuma trajektorijas. Lai aprēķinātu katru trajektoriju, bija jāveic aptuveni 1000 operācijas.

Katram operatoram tas prasīja apmēram 16 dienas. Šo aprēķinu rezultātā tika sastādītas tā dēvētās šaušanas tabulas. Ar kuru palīdzību militāristi varēja precīzi trāpīt ienaidnieka mērķiem.

Pirmais dators Aprēķinu tabula šautenei ar 24 collu stobru, ar 148 gramu lodi 7,62 mm.

Laikam , ka Jums tagad ir skaidrs, ka ENIAC dators tika paredzēts ātrai tabulēšanai. Lai izskaidrotu šīs ierīces darbības principus, jums ir jāizlasa milzīga grāmata.

Vai to vispār vajag?

Domāju, ka nē!

Tāpēc mēs tajā neiedziļināsimies un vienkārši skatāmies, kā izskatījās ENIAC. Precīzāk, pirmais dators pasaulē!
Konstrukcija bija U veida, tās garums bija 24 metri, un viss dators aizņem 167 kvadrātmetrus.

Tehniskajā aprīkojumā bija 17 468 lampas, 7 200 silīcija diodes, 10 000 kondensatoru un tūkstošiem citu komponentu. Augšpusē bija ventilācijas sistēma siltuma noņemšanai. Kopumā tas bija milzīgs skapis ar simtiem kvēlojošu spuldžu.

Pirmais dators

Jaudas ziņā tas bija vājāks nekā mūsdienu kalkulatori. Tajos gados, kas bija ļoti sen atpakaļ, viņa spējas bija pārsteidzošas.

Pirms tās izveidošanas cilvēki paši manipulēja ar skaitļiem, un tas prasīja daudz laika. Bet ENIAC dators varēja veikt 357 reizinājumus vai 5000 operāciju sekundē.

Dizains, domāju tehniskais izpildījums, bija ļoti sarežģīts, tāpēc dators bieži avarēja. Sākumā tie notika divas reizes dienā, bet pēc tam izstrādātāji uzstādīja uzticamākus komponentus.

Pirmais dators, kļūmes.

Kā jau varēja paredzēt, kļūmju skaits tika samazināts līdz vienreiz divās dienās. ENIAC datorā nebija iespējams instalēt programmas, tā kā pašreizējos klēpjdatoros un citās ierīcēs.

Tāpēc, lai veiktu dažādus uzdevumus, tas bija jāpārkonfigurē. Lai to izdarītu, operatoriem bija jāvelk vadi pie dažādiem savienotājiem.

Pirmais dators

Ar svarīguma izjūtu jāpagriež pogas un jāveic daudzas citas darbības. Tajos laikos šim darbam nebija pat oficiāla nosaukuma.

Patiesībā ENIAC operatori bija pirmie programmētāji vēsturē. Programmēšanai bija nepieciešamas nedēļas, kas notika pavisam citādi nekā tagad.

Video ieskats…

ENIAC datora esamība kādu laiku tika turēta slepenībā. Pirmo reizi viņi rakstīja par viņu laikrakstos 1946. gada februārī. Tas notika tikai tāpēc, ka ierīce ilgu laiku netika izmantota.

Beigas pienāca 1955. gadā! ENIAC projekts tika atcelts, jo pasaulē parādījās jaudīgāki datori. Šī raksta varonis, pirmais dators, tiek uzskatīts par to laiku modernu datoru, jo to varēja konfigurēt dažādu problēmu risināšanai.

Programmētāju diena svētki daudziem jo daudziem cilvēkiem!

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top