Pilsētas kaija, kā mēs sadzīvojam ar šīs sugas putniem

Pilsētas kaija.

Liepājnieki par rīta putnu uzskata kaiju. Kāpēc šie putni ir iecienījuši pilsētu. Lūkojot informāciju par kaijām, var lasīt, ka kaijas un vārnas labprāt izmanto brīvi pieejamas barotnes.

Lielākoties tie ir neaizvērti atkritumu konteineri vai pārtikas atkritumi, ko cilvēki izber. Putni ķērc, kad pamana ienaidnieku vai atrod barību.

Pilsētas kaija, ko es novēroju.

Nebūs viegli pieejama ēdamā, samazināsies putnu skaits ap dzīvojamām mājām. Ja kaijas augušas uz jumta, tad tās skatīsies pēc tādas pašas vides un vietas savam miteklim nākotnē.

Cilvēku attieksme pret putniem ir divējāda.  Ir cilvēki, kam kaiju kliegšana liekas traucējoša, citiem tā patīk vai arī tam nepievērš uzmanību

Pilsētas kaija, paradumi.

  1. Kaijas no visiem jūras putniem ir vismazāk prasīgās pret barību, tās pamatā barojas ar jebko, ko var atrast, tai skaitā arī no atkritumiem.
  2. Kopumā sugas atkarībā no ligzdošanas ieradumiem var iedalīt trīs atšķirīgās grupās: jūras tuvumā ligzdojošās, saldūdens tilpņu tuvumā ligzdojošās un iekšzemē ligzdojošās.
  3. Putni ķērc, kad pamana ienaidnieku vai atrod barību.
  4. Vietu bara hierarhijā nosaka īpatņa lielums, agresivitāte un fiziskais spēks. Pieaugušie tēviņi parasti dominē pār mātītēm un jaunajiem putniem barošanās vietās, bet mātīte dominē, izvēloties ligzdošanas vietu.

Kaijām vislabāk patīkot apmesties un nakšņot uz plakaniem jumtiem.

Tomēr ir izņēmumi.

Novēroju, ka kaimiņu mājas jumts kaijai ir tīri iepaticies. Tas nav plakans, bet gan stipri slīps. Kaija tur iedomājās un kā redzat realizēja savu ligzdošanas plānu.

Pilsētas kaija

Ligzdu izveidojot uz slīpa jumta, kā atbalstu slīpumam izmantojot skursteni.

  1. Mātīte olas izdēj (dējumā ir 2—4 olas, visbiežāk trīs) tieši uz zemes kādā iedobē vai citā piemērotā vietā. Olas ir olīvzaļā krāsā, bagātīgi raibumotas ar tumšiem pleķīšiem.
  2. Inkubācijas periods ilgst 28 — 30 dienas.
  3. Kad jaunie putni sasniedz 35 — 40 dienu vecumu, tie sāk lidot.
  4. Vecāki par jaunajiem putniem parasti rūpējas līdz tie sasniedz 11-12 nedēļu vecumu, bet reizēm tie turpina rūpēties par tiem līdz 6 mēnešu vecumam.
  5. Sudrabkaija var sasniegt cienījamu vecumu un vecākais zināmais īpatnis ir sasniedzis 49 gadu vecumu.

Nojaucot ligzdas, var tikt galā no nelūgtajiem kaimiņiem. Turklāt, kad izperēti putnēni, vecie putni mēdz uzbrukt cilvēkiem, ja saskata viņos draudu.

Starp citu, kaijas nepārnēsā cilvēkiem bīstamas slimības.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *