Pelēkā vārna, pavisam nejauša tikšanās ar vārnas bērnu

 

 

Pelēkā vārna Latvijā ir bieži sastopama.

Liepāja nav nekāds izņēmums.

Daudziem ir aizspriedumi par vārnu tuvošanos cilvēku mitekļiem. Nu jā, man arī ir daudzi iebildumi par ķērcošajiem kaimiņiem.

Pelēkā vārna, neteikšu ka stipri noliedzoši izturos pret viņu klātbūtni, turpat netālu, vai pāri ielai. Kāpēc vispār tapis šis raksts? Vienkārši, man notika negaidīta tikšanas ar Pelēkās vārnas bērneli, kas tā pa īstam nemācēja lidot.

Kā tas notika?

No rīta, izejot savā dārzā, turpat pie namdurvīm mani sagaidīja pelēkā vārna. Neteikšu, ka viņa bija maziņa, bet uz pieaugušas vārnas statusu nepretendēja- nu nemaz.

Paskatījos uz viņas mierīgo izturēšanos un atgriezos pēc video tehnikas. Viņa vai viņš turpināja mierīgi sēdēt starp puķēm un nemaz no manis nebaidījās.

Saprotams, ka padomāju par tālāko rīcību. Vienīgais ko varēju izdomāt pamudināt vārnēnu doties tuvāk saviem ciltsbrāļiem. Sāku ar mudinājumiem ( kišs, kišs) un roku vicināšanu virzīt vārnēnu uz vārtiem, kas iziet uz taisnāko ceļu pie ciltsbrāļiem (vārnām).

Nez no kurienes atlidoja divas lielas vārnas ar skaļu ķērkšanu un naidīgiem skatieniem uz manu pusi. Mani, no naidīgas vārnu rīcības, izglāba tas, ka jau biju atvēris vārtus.

Mans video:

Vārnēns lepni izgāja pa vārtiem, jā izgāja un tikai tad neveikli pārlidoja pāri ielai. Lidoja ļoti zemu, tomēr, pietika lai tiktu tuvāk savējo apmešanās vietām.

Šis atgadījums mani ierosināja painteresēties vairāk par vārnām. Ar to arī dalīšos!

Pelēkā vārna.

Izlasīju, ka tā ir nometnieku suga, kas labprāt apmetas cilvēka tuvumā. Vārna dižojas ar melnu galvu, pakakli, spārniem un asti. Pārējais apspalvojums ir pelnu pelēks.

Melnajām spalvām ir raksturīgs metālisks spīdums. Knābis un kājas ir melnas, acis tumši brūnas. Jaunie putni ir tumšāki kā vecākie, to apspalvojumam arī trūkst spīduma. To acis ir pelēkas vai zilas.

Rudenī pelēkā vārna maina apspalvojumu. Aste ir taisna ar noapaļotu formu.

Tēviņi ir lielāki nekā mātītes, bet to apspalvojums ir vienāds. Ķermenis vārnai ir drukns un spēcīgs, tā garums 48—54 cm, spārnu plētums 84—100 cm, bet svars apmēram 396—602 g.

Vizuāli pelēko vārnu nevar sajaukt ne arvienu citu vārnu ģints sugu, bet tās ķērkšana nav atšķirama no melnās vārnas ķērkšanas

Pelēkā vārna lido lēni un smagnēji, domāju, ka katrs to ir redzējis.

Ja agrāk vārnas cilvēku vai automašīnu nepielaida sev tuvāk par 3–4 metriem, tad tagad viņas jūtas situācijas noteicējas. Pilsētās viņām praktiski nav ienaidnieku, jo šeit ir daudz patvērumu un neierobežotas pārtikas rezerves.

Starp citu, tas, ka vārnas prot “runāt”, nav fantastika, bet zinātniski pierādīts fakts. Vārnas precīzi zina, kas izjauc viņu ligzdas, kas organizē izšaušanu, atpazīst municipālos darbiniekus, zina, kādā uniformā viņi ir apģērbti.

Tikko šāds darbinieks parādās uz ielas, tiek dots signāls, un visas apriņķa vārnas dodas uzbrukumā.

Situācijas, kad vārnas uzbrūk cilvēkiem, tiešām nav retums. Tikai vajadzētu pievērst uzmanību tam, ka visi šie gadījumi ir fiksēti pavasara mēnešos, lielākoties – maijā.

Taču, vārna nekad neuzbruks cilvēkam bez nopietna iemesla.

Parasti viņa vienkārši cenšas aizdzīt cilvēkus no teritorijas, kurā atrodas tās mazuļi. Putnēni bieži vien izlec no ligzdām ātrāk, nekā tas paredzēts, un sēž kaut kur uz koka zemākajiem zariem vai zemes.

Laikam, tas arī bija mans gadījums!

Neredzot šos putnēnus, cilvēks pieiet viņiem ļoti tuvu klāt. Šajā brīdī vārna, aizstāvot mazuli, ieņem draudošu pozu, sāk skaļi ķērkt, knābt zarus, lido virsū cilvēkam.

Sākumā mēģina viņu tikai iebiedēt, bet, ja tas nelīdz, metas viņam virsū (visbiežāk no mugurpuses) un triec ar knābi galvā.

No šādas vārnu rīcības man palaimējās izvairīties!

Ir zināms, ka vārnas ir gudrākas par daudziem citiem putniem – to atzīst zinātnieki. Zināms ne mazums gadījumu, kad vārnas demonstrējušas pārsteidzošu intelekta un attapības līmeni.

Starp citu, proporcijas starp smadzenēm un ķermeni vārnai ir tādas pašas kā cilvēkam un delfīnam. Smadzenes šim putnam ir piecas reizes lielākas nekā balodim un ļauj vārnām izdomāt visviltīgāko veidu, kā iegūt barību.

Tiek uzskatīts, ka vārnas nekad nepakļūst zem automašīnas, no kā absolūti nav pasargāti daudzi citi dzīvnieki. Daudziem dzīvniekiem automašīna, kas tuvojoties kļūst arvien lielāka, nekādā mērā nesaistās ar kustību vai draudiem.

Savukārt vārna ir spējīga pat paredzēt, pēc cik ilga laika braucošā automašīna šķērsos viņas ceļu.

Apmēram tā par pelēko vārnu un viņu mazuli. Pelēkā vārna nav vienkāršs putns, tā ir gudra un viltīga pilsētu pieskatītāja.

Labu Dienu!

 

laimisk

Šeit ir savākti materiāli, kas man liekas interesanti, tā ir ērti! Glabāt visu šeit un dalīties visā ar draugiem. Ja, Jums mani raksti liekas interesanti, esmu priecīgs! Domāju, ka kllproject.lv auditorijā pārsvarā ir gudri, tehniski izglītoti un par sevi pārliecināti cilvēki.

Viens komentārs par “Pelēkā vārna, pavisam nejauša tikšanās ar vārnas bērnu

Ieraksti komentāru

Tava e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *