Pavisam drīz eiro būs ikdienas sastāvdaļa.

 

 

Cik tad nu vairs palicis līdz brīdim, kad eiro būs ikdienas sastāvdaļa.

Latvija 2014.gada 1.janvārī kļūs par 18.eirozonas valsti.

ECOFIN padomes sanāksmē tika izlemts, ka lata kurss pret eiro paliks nemainīgs, proti, 0,702804 lati = 1 eiro.

Tātad… pāreja uz eiro no nākamā gada 1.janvāra notiks pēc līdzšinējā Latvijas Bankas noteiktā kursa noteiktā lata piesaistes kursa eiro, par katru latu saņemot 1,42 eiro.

Pat nezinu teikt vai esmu priecīgs vai nostalģiski noskumis par latiņu aiziešanu.

Man liekas, ka katram ir radies jautājums… vai mums eiro ir tik vitāli svarīgs ? Valdība šo soli pasniedz , nu, ne visai pārliecinoši.

Apmeram tā :

Atbildīgi saimniekojošām mazajām valstīm finanšu krīzē eiro ir bijis aizvējš gan procentu likmju, gan ECB aizdevuma iespēju ziņā, neskatoties uz to, ka vairākās eirozonas valstīs vēl jārisina parādu izraisītā krīze. Eiro ir vienota valūta 17 ES dalībvalstīs – eirozonā, kur tas kalpo kā instruments vienotā tirgū, lai ES var veiksmīgāk attīstīties.

 Latvijas iedzīvotāju balsojums referendumā par ES bija arī balsojums par pāreju no lata uz eiro.

Būdama eirozonā un ar eiro Latvijas ekonomika attīstītos straujāk un finanšu ieguvumi atsvērtu vienreizējas ieviešanas izmaksas.

Sanāk tā, ka kārtējo reizi esam nolikti  fakta priekšā un tāpēc nekas cits neatliek, kā gatavoties jauno naudu pareizi  iepazīt un gatavoties neērtībām , kas mūs neiztrūkstoši pavadīs tūlīt pēc eiro ieviešanas.

Pēc pārejas uz eiro nākamā gada pirmās divas nedēļas Latvijā būs latu un eiro paralēlās apgrozības periods, kad iedzīvotāji tirdzniecības vietās vēl varēs nerēķināties latos, bet atlikums tiks izdots eiro.

Toties pēc 15.janvāra maksājumus Latvijā varēs veikt tikai eiro. Arī algas, pensijas un pabalstus nākamā gada janvārī visiem izmaksās eiro.

Latvijā tiks lietotas tādas pat eiro banknotes kā visā eirozonā, un tās Latvija aizņemsies no eiro sistēmas, ko veido eirozonas valstu centrālās bankas un Eiropas Centrālā banka.

Eiro monētas tiks kaltas speciāli Latvijai ar valsts simboliem, kas savulaik tika izraudzīti tautas ideju konkursā.

Uz Latvijas viena un divu eiro monētu reversa būs attēlots tautu meitas portrets no pirmskara Latvijas piecu latu monētas, uz 10, 20, 50 centu monētām būs Latvijas lielā ģerboņa attēls, uz viena, divu un piecu centu monētām – Latvijas mazā ģerboņa attēls.

Latvijas eiro monētas taps Vācijā, Bādenes Virtembergas Valsts kaltuvē. 2013. un 2014.gadā būs nepieciešami 400 miljoni dažāda nomināla eiro monētu.

 

MONETAS

Eiro monētu sākuma komplekti būs pieejami iedzīvotājiem un uzņēmumiem jau pirms nākamā gada janvāra.

Pēc Latvijas pievienošanās eirozonai latu banknotes un eiro monētas tiks izņemtas no apgrozības un iznīcinātas.

Eirozonā no 2002.gada ir Austrija, Beļģija, Francija, Grieķija, Īrija, Itālija, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Somija, Spānija, Vācija, no 2007.gada – Slovēnija, no 2008.gada – Kipra un Malta, no 2009.gada – Slovākija, no 2011.gada – Igaunija.

Nu un mēs no 2014.gada !

Parunāsim arī par banknotēm…katram gadījumam !

Katra nomināla banknote ir citā krāsā un atšķiras pēc lieluma (jo lielāks nomināls, jo lielāki banknotes izmēri).

Eiro banknošu dažādais lielums un kontrastējošās krāsas, kā arī reljefa iespiedumi palīdz cilvēkiem, tostarp vājredzīgajiem, atpazīt to nominālu.

Mazākais nomināls ir 5 eiro un lielākais nomināls – 500 eiro. Banknošu nomināli ir: 5, 10, 20, 50, 100, 200 un 500 EUR.

Mazai izziņai…

Eiro ir spēcīga starptautiska valūta, eirozona ir spēcīgs un atvērts tirdzniecības bloks. Eirozonā dzīvo 332,2 miljoni iedzīvotāju, tās IKP ir 7,8 triljoni eiro, un tas ir 14% no visas pasaules IKP (2011.gada dati).

Tas dod vairākas priekšrocības – eirozona ir pievilcīgs galamērķis tām tirdzniecības valstīm, kas grib strādāt vienotā tirgū, jo tad ir zemākas izmaksas un mazāks risks; eiro ir pievilcīga rezerves valūta citām valstīm.

Ņemot vērā eirozonas ietekmi un vietu pasaules tirgū, nav pamata domāt, ka šī ekonomiskā savienība varētu sabrukt.

Nu cerēsim, ka nesanāks čiks…

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

2 Atziņas “Pavisam drīz eiro būs ikdienas sastāvdaļa.”

 1. sana saka:

  Šodien Vācijā, Štutgartē, sākta Latvijas eiro monētu kalšana, savā oficiālajā «Twitter» kontā informē Latvijas Banka.

 2. Aivars Z saka:

  No 2014. gada 1. janvāra latus pret eiro bez komisijas maksas apmainīs pēc Latvijas Bankas līdz šim noteiktā un Eiropas Savienības valstu neatsaucami fiksētā kursa – 0.702804 lati par vienu eiro.

  Vai ir izdevīgi latus pret eiro samainīt jau iepriekš, pirms eiro ieviešanas?

  Tas darāms vien tad, ja ir nepieciešamība pēc skaidras naudas eiro. Jārēķinās, ka pirms eiro ieviešanas bankas un valūtas maiņas punkti ir tiesīgi noteikt citu apmaiņas kursu, kas var būt neizdevīgāks par oficiālo maiņas kursu un pieprasīt komisijas maksu.

  Cik ilgi varēs apmainīt skaidras naudas latus pret eiro?

  Latus pret eiro pēc fiksētā kursa (0.702804 lati par eiro) bez komisijas maksas Latvijas Bankā varēs apmainīt neierobežoti ilgu laiku. Līdz 2014. gada 1.jūlijam tas būs iespējams arī kredītiestādēs, bet līdz 2014.gada 1.aprīlim – Latvijas pasta nodaļās. Arī valūtas maiņas punktiem, kas piedāvās latu maiņu pret eiro, sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas dienas tas būs jādara pēc oficiālā pārejas kursa un bez komisijas maksas.

  Kā naudas nomaiņu padarīt sev vieglāku?

  Ja iespējams, naudu turiet savā bankas kontā, jo bezskaidras naudas latu nomaiņa uz eiro notiks automātiski un bez maksas. Ja skaidrā naudā vienā reizē vēlēsieties apmainīt vairāk nekā 3 000 latu, bankās un Latvijas Pasta nodaļās trīs dienas iepriekš jāpiesaka apmaiņas veikšana. Veicot liela apjoma darījumus ar skaidru naudu, bankas un Latvijas Pasts ir tiesīgi pieprasīt uzrādīt pasi vai personas apliecību.

  Cik ilgi apgrozībā vienlaikus būs lats un eiro?

  Lati un eiro vienlaikus apgrozībā būs divas nedēļas no eiro ieviešanas dienas, tas ir – no 2014. gada 1. janvāra līdz 14. janvārim.

  Cik ilgi cenas veikalos un citur būs norādītas latos un eiro?

  Cenas vienlaicīgi latos un eiro obligāti jānorāda trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas dienas – no 2013. gada 1. oktobra līdz 2014. gada 30. jūnijam.

  Cik ilgi varēs norēķināties ar latiem?

  Iedzīvotāju ērtībām paredzēta 2 nedēļu ilga abu valūtu vienlaicīga lietošana. Iedzīvotāji visus maksājumus šai laikā varēs veikt arī latos, bet atlikumu par veikto darījumu saņems eiro.

  Kādi pasākumi paredzēti, lai novērstu cenu celšanos?

  Paredzēti vairāki pasākumi, lai novērstu un mazinātu iespēju tirgus dalībniekiem izmantot naudas maiņu par aizsegu cenu paaugstināšanai – preču un pakalpojumu cenu monitorēšana visā Latvijā vienu gadu pirms eiro ieviešanas un gadu pēc tās. 2013. gada jūlijā uzsākta akcija „Godīgs eiro ieviesējs” un turpināsies līdz 2014.gada vidum. Akcijas mērķis ir aizsargāt patērētāja intereses un aicināt uzņēmējus rūpēties par pareizu cenu pārrēķināšanu. Akcijas dalībnieki saņem īpašas uzlīmes ar akcijas simbolu, izvietošanai tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, lai klienti varētu atpazīt godīgus uzņēmumus. Arī iedzīvotāji tiek aicināti aktīvi sekot cenu izmaiņām un par negodprātīgiem uzņēmējiem informēt PTAC.

  Kā pret eiro tiks samainīti tie lati, kas atrodas banku kontos?

  2014. gada 1. janvāra naktī banku kontos latu nomaiņa ar eiro notiks automātiski pēc fiksētā kursa – 0.702804 lati par vienu eiro. Bezskaidrā nauda jeb nauda iedzīvotāju un uzņēmumu banku kontos tiks apmainīta automātiski bez maksas un bez jebkādiem ierobežojumiem.

  Kas notiks ar manu latu norēķinu/maksājumu kontu bankā?

  Klienta konta numurs saglabāsies nemainīgs un kontā esošie lati tiks automātiski konvertēti uz eiro. Ja bankas klientam ir, piemēram, divi konti – viens latos un otrs eiro, tad pēc eiro ieviešanas abi būs eiro konti. Divu mēnešu laikā (līdz 2014. gada 28. februārim) klients varēs viena konta atlikumu pārskaitīt uz otru kontu un slēgt tukšo kontu bez bankas komisijas maksas par šo pakalpojumu.

  Kas notiks ar manu maksājumu karti?

  Maksājumu karte turpinās darboties bez jebkādām izmaiņām līdz tās termiņa beigām – maksājumu kartes eiro dēļ nav jāmaina. No 2014. gada 1. janvāra, izmantojot karti bankomātā, varēs saņemt tikai eiro un arī iemaksāt varēs tikai eiro.

  Kādu naudu varēs saņemt bankomātos laikā, kad vienlaikus būs apgrozībā lati un eiro?

  Līdz ar eiro ieviešanu latus bankomātos vairs nevarēs saņemt. Lielākā daļa bankomātu izsniegs eiro no pirmās eiro ieviešanas dienas. Daļa – vecākās paaudzes – bankomātu kādu brīdi varētu būt atslēgti, lai tos sagatavotu eiro izsniegšanai.

  Kas notiks ar kredītu un noguldījumu līgumiem, kas izteikti latos?

  Banku kreditēšanas un citiem līgumiem tiks izmantots līgumu nepārtrauktības princips. Tas nozīmē, ka spēkā esošos līgumus nevajadzēs grozīt vai aizstāt ar jauniem. Summas tiks automātiski pārrēķinātas eiro pēc pārejas kursa. Tas pats attiecas uz visiem citiem līgumiem, kas noslēgti starp privātpersonām vai uzņēmumiem.

  Vai eiro banknotes visās eiro zonas valstīs ir vienādas?

  Jā, eiro banknotēm ir vienots dizains visās eiro zonas valstīs. Atšķirīgas ir tikai eiro monētas. Visām monētām kopīga ir viena – Eiropas puse, otra puse katrā valstī ir savādāka. Monētu valsts pusē katra valsts kaļ pašas izraudzītu simboliku.

  Vai ar Latvijas eiro monētām varēs norēķināties ārpus Latvijas?

  Jā, visu eiro zonas valstu izdotās eiro monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis citās eiro zonas valstīs. Tas nozīmē, ka ar Latvijas eiro monētām varēs norēķināties Portugālē, Vācijā, Itālijā un visās citās eiro zonas valstis, kā arī otrādi – ar šo valstu monētām – Latvijā.

  Kur ir pieejama informācija par pārejas norisi?

  Vispilnīgāko informāciju par pāreju uz eiro uzzināsiet interneta vietnē http://www.eiro.lv vai zvanot uz Finanšu ministrijas izveidoto informācijas tālruni 80003000. Informāciju par eiro banknotēm un monētām, kā arī eiro ieviešanas ekonomisko ietekmi varat atrast http://www.bank.lv sadaļā “ES un eiro”.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top