Pārdomas par Grafiti, reāli darbi pilsētā vai ielu māksla

Grafiti.

Vārds grafiti nāk no itāļu vārda “graffito”. Grafiti tulkojuma tiešais jēdziens ir uzskrāpēts vai vienkāršojot,  uzraksti uz sienām. Graffito ir plašs jēdziens, kuru labāk raksturo termins  “ielu māksla”.

Ja mums ir jāatbild uz jautājumu, kas grafiti ir, māksla vai vandālisms, tad pareizo un īsto atbildi rast nav viegli. Graffito tiek veidota ar iedomu un krāsu palīdzību, lai iegūtu kādu noteiktu attieksmi.

Tie ir graffito šedevri.

Sastopamas veselas krāsu platformas, labais un ļaunais, vārdu fantāzija, kas bieži apraksta sabiedrību un mākslinieka emocijas. Līdz ar to, uzraksti uz sienām ir sava veida zīmes, kas pauž kādu noteiktu informāciju. Vieniem tas ir liels, krāsains mākslas darbs uz sienas.

Skumji, bet citiem ķēpājums.

Pēdējos gados vērojama tendence popularizēt Latvijā uzrakstus uz sienām. Tiek rīkoti dažādi pasākumi, kur piedalās šā divdomīgā žanra mākslinieki.  Viņu starpā tiek rīkoti konkursi.

Šo konkursu un festivālu nolūks ir parādīt graffito pozitīvo pusi, mainot priekšstatus par zīmējumiem uz sienām, kā vandālisma izpausmi.

Zīmējumi uz sienām ir savdabīga indivīda valoda, iedomas un redze.

Tajā ir tik daudz paslēptu nozīmju. Zīmējumi uz sienām sniedz cilvēkiem gan jauno, gan veco.  Caur mākslas formām kuras, dažreiz , ir nepieņemamas.

Grafiti
grafiti

Tā ir mākslas forma, kurai nav kultūras barjeras, jo daudzas atšķirīgās rases ir vienotas mākslā. Vienīgi, kad rodas vēlme radīt šāda veida mākslas darbu uz sienas, ir vērts padomāt, vai to sauks par vandālismu vai par atļauto mākslu.

Ja ir vēlme dziļāk izprast šo mākslu apmeklē vietni „Graffito māksla”. Piedāvāju plašu zīmējumu uz sienam kolekciju, kas raksturo dažādu valstu neatzīto mākslinieku ideju realizācijas paņēmienus.

Iesākumam piemērs, ko nevarētu saukt par skaistu zīmējumu uz visiem 100%, bet laikam katrs iesācējs neiztiek bez šādiem klekšiem…

Grafiti

Dažādu jūtu un domu realizācija uz sienas no profesionāliem sienu gleznotājiem:

Grafiti

Grafiti

Grafiti

Grafiti

Apkopojot tautiešu domas par sienu zīmējumiem, var teikt:

“Ja to dara saskaņojot ar ēkas īpašnieku, lūdzu uz priekšu. Bet tādus “māksliniekus”, kuri savus gara darbus slepus uzpūš uz visam iespējamām vietām, protams, neatbalstu!”

Tomēr!

Ielas mākslinieku subkultūra Latvijā ir ļoti daudzveidīga.  Tajā ir cilvēki, kuri ir itin respektabli cilvēki.  Iespējams, ka tie ir dizaineri. Varbūt pat banku darbinieki, kas grib papildus izpausties sev tīkamā veidā. Protams arī tie, kas kļuvuši par parastiem narkomāniem.

Ir novērots, ka ielu mākslinieku vidū nav gandrīz neviena cilvēka “gados”.  Tādi kam ir pāri 40, var uz roku pirkstiem saskaitīt.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

4 Atziņas “Pārdomas par Grafiti, reāli darbi pilsētā vai ielu māksla”

  1. glezznotajs saka:

    Es gribu, lai manu zīmējumu redzētu visi.
    Es nokļūšu jebkurā vietā, uzrāpšos pat tad, ja trepju nebūs.

    1. laimisk saka:

      Tikai uzmanīgi, ja nu uzpūš vējš. 🙂

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top