Paleo diēta, ir doma, ka tā palīdz notievēt bez badošanās

Paleo diēta.

Kas ir šāda diēta? Citi to sauc par akmens laikmeta diētu. Kāpēc? Šī barības sistēma pēc saviem komponentiem ir maksimāli pietuvināta senāko mednieku-vācēju uzturam.

Paleo diēta un popularitāte.

Tomēr no sākuma rakstam paskaidrošu, kāpēc rakstu par diētu? Tāpēc, ka apnicis no katra stūra dzirdēt par jaunu visaptverošu diētu. Kāpēc to diētu ir tik daudz?

Apsēstie ar diētām ir saskaitījuši, apmēram 380 dažādu diētu. Katra diēta sola, ideāla auguma iegūšanas iespēju nedēļas laikā. Līdz pat fantastiska panākuma īstenošanai.  Piemēram, celulīta izzušana, kā arī negatīvas auras attīrīšanas iespēja un karmas uzlabošana.

Diētām ir prozaiski un pavedinoši nosaukumi. Vidusjūras diēta, Fleksitārieša diēta, Svara vērotāju diēta, MIND diēta, Stokholmas utt. Nu re, tāpēc arī būs raksts par akmens laikmeta diētu! Tajā laikā viņi par auru un karmu nedomāja, bet bija fiziski un domājams arī garīgi veseli.

Paleo diēta, kas un kā!

Rūpīgi padomājot, kļūst acīmredzams, ka produkti, kas tiek piedāvāti saskaņā ar šo diētu, patiešām varēja būt pieejami pat tālajā paleolīta laikmetā. Taču, patiesie ieguvumi no Paleo diētas tiek apspriesti līdz šai dienai!

Kāda ir šīs diētas būtība, kādu labumu tā var dot organismam un vai paleo diēta var kaut ko kaitēt? Kā parādījās paleo diēta, un ko par to domā zinātnieki?

Pazīstamais amerikāņu gastroenterologs Voters Vonlins, kādu dienu nāca klajā ar paziņojumu: “Mūsdienu cilvēku veselības problēmas aizsākās neolīta laikmetā, kad aizsākās lauksaimniecība un tendence apmesties vienā vietā”.

Jau 1975. gadā slavenais ārsts izdeva grāmatu, kurā viņš aprakstīja savu redzējumu par to, kā tieši mūsdienu pilsoņiem ir jāēd.
Izrādās, viņiem ir jāēd tieši tāpat, kā to darīja viņu senie senči paleolīta laikmetā! Galvenie pārtikas avoti tajos tālajos laikos bija vākšana un medības.

Proti, paleolīta perioda cilvēki ēda galvenokārt augļus, riekstus, kā arī medību procesā iegūto gaļu! Gan pats Voters, gan daudzi viņa sekotāji ir pārliecināti, ka pēdējo simtu tūkstošu gadu laikā cilvēka genomā nav notikušas absolūti nekādas izmaiņas.

Tas nozīmē, ka piedāvātā diēta var glābt mūsdienu cilvēkus.

Ne tikai no dažādām problēmām ar cilvēka ķermeņa funkcionēšanu. Arī no tādām ārkārtīgi nepatīkamām kaitēm, kā aptaukošanās vai diabēts!  Līdzīgos viedokļos ir arī amerikāņu uztura speciālists Ozs Garsija, kurš apgalvo: “Pēdējo piecpadsmit tūkstošu gadu laikā cilvēka organismā nav notikušas ne mazākās izmaiņas”.

Tomēr, antropologi šim apgalvojumam kategoriski nepiekrīt!

Runājot par dažādu zinātnieku un uztura speciālistu viedokļiem kopumā, neskatoties uz Paleo diētas daudzajām priekšrocībām, lielākajai daļai ir diezgan kritiska attieksme pret to.

Turklāt, 2015. gadā Lielbritānijas diētiķu asociācija Paleo diētu atzina par sliktāko diētu! Tik zems šīs pārtikas sistēmas vērtējums bija saistīts ar faktu, ka tā ierobežo cilvēkus saņemt milzīgu daudzumu visdažādāko uzturvielu.

Tomēr, pēc speciālistu domām, lai sāktu ēst kā alu cilvēkiem, ir radikāli jāmaina ne tikai uzturs, bet arī dzīvesveids, ko mūsu progresīvajā dzīves veidā ir ļoti problemātiski izdarīt!

Šobrīd ir ļoti maz pierādījumu tam, ka Paleo diēta patiešām var lepoties ar spēju uzlabot veselību vai kļūt par uzticamas aizsardzības garantu pret visdažādākajām slimībām.

Paleo diēta, pretinieku argumenti.

Evolūcijas bioloģijas, kā arī cilvēka mikrobioloģijas un antropoloģijas jomas ekspertiem ir daudz pierādījumu tam, ka daudzu gadsimtu un gadu tūkstošu laikā cilvēki ir ģenētiski attīstījušies!

Piemēram, līdz ar neolīta sākumu, kas iezīmējās ar strauju lauksaimniecības attīstību, cilvēki attīstīja amilāzes enzīmu, kas pielāgots labības kultūru pareizai uztverei.

Tieši šis enzīms ļauj mūsdienu cilvēkiem bez negatīvām sekām uz veselību, lietot uzturā graudaugus no miežiem, griķiem, kā arī prosu. Arī auzas un virkni citu graudaugu, kas veicina dažādu mikroelementu un vitamīnu līdzsvara atjaunošanu cilvēka organismā.

Ja cilvēks sāk ēst tikai proteīnu pārtiku, viņa ķermenis saņems mazāk šo elementu pienācīgā daudzumā! Tādā pašā veidā savulaik parādījās ferments, kas ļauj patērēt proteīna produktus.  Proti, tagad mūsdienu cilvēki var droši ēst visus paleo diētas aizliegto pārtikas produktu sarakstā iekļautos produktus bez izņēmuma!

Turklāt daži pētnieki uzskata, ka Paleo diēta ir īsts nepietiekama uztura piemērs! Kam īsti ticēt šajā gadījumā – katrs izlemj pats!

Kāda ir Paleo diētas jēga?

Paleo piekritēji apgalvo, ka mūsdienu cilvēkiem, lai justos labi, būtu jāēd tieši tāpat, kā to darīja viņu attālie senči akmens laikmetā. Atšķirībā no veģetāriešiem, paleo piekritēji ir pārliecināti, ka tieši olbaltumvielu diēta ir apveltīta ar spēju manāmi paātrināt vielmaiņu!

Ātro ogļhidrātu klātbūtne pārtikas produktos ievērojami palielina cukura līmeni asinīs, kas, protams, neko labu pats par sevi nedod. Principā viņiem zināmā mērā ir taisnība – sistemātiska proteīna pārtikas lietošana, kam raksturīgs zems glikēmiskais indekss, faktiski ļauj normalizēt glikozes līmeni asinīs.

Turklāt paleo piekritēji gandrīz vienbalsīgi piekrīt, ka šāda diēta palīdz notievēt ātri un droši!

Paleo diēta

Paleo diētas laikā ir atļauti šādi ēdieni.

Sēnes– Ir atļauts ēst jebkuras ēdamās sēnes.
Olas– tās var ēst jebkurā formā.

Liesa gaļa un mājputni.
Svarīgi ņemt vērā, ka gan putni, gan dzīvnieki šajā gadījumā jāaudzē nevis uz barības maisījuma ar graudiem, bet gan tikai uz siena ar garšaugiem!

Sēklas un rieksti.
Tajos ietilpst lazdu rieksti, mandeles, valrieksti u.c. Protams, gan riekstiem, gan sēklām jābūt neapstrādātiem, un noteikti ne ceptiem!

Savvaļas zivis un dažādas jūras veltes ir apsveicama izvēle.

Tas var būt gan lasis, gan mīdijas, gan vēži, garneles, un citi jūru iemītnieki. Tajā pašā laikā paleo diētas ietvaros ir atļautas tikai tikko nozvejotas un nesaldētas ​​jūras “dzīvas radības”!

Medījums.

Attiecas uz irbju un savvaļas pīļu, paipalu, zaķu, stirnu, kā arī citu cilvēku nepieradinātu putnu vai dzīvnieku gaļu.
Dārzeņi. Ir atļauts izmantot tikai tādus dārzeņus, kas nesatur cieti! Augļi, ogas, garšaugi un dažādi garšaugi. Īpaši gaidīti ir visa veida garšaugi, ko izmanto garšvielu veidā.

Dārzeņu eļļa. Vispiemērotākās ir olīvu, kokosriekstu un linsēklu eļļas, kā arī valriekstu un avokado eļļas.

Kas attiecas uz aizliegumiem.

Paleo diētas ietvaros nedrīkst ēst pākšaugus, dažādus cieti saturošus dārzeņus, graudaugus un visu veidu graudaugu produktus, sāli, cukuru, kā arī pienu un jebkādus piena produktus!

Paleo diētas piekritēji ne bez prieka atzīmē, ka olbaltumvielu produktu lietošana kopā ar plašu veselīgu augļu un dārzeņu klāstu lieliski palīdz cīņā ar lieko svaru un stiprina imūnsistēmu, kā arī ļauj saglabāt jaunību un iegūt ilgmūžību!

Galvenās priekšrocības.

Paleo diētai tās ir vismaz trīs, un tās ir tikai galvenās priekšrocības, taču ir arī sekundāras! Tātad, galvenās Paleo diētas priekšrocības.

1. Pārāk smagu kaloriju ierobežojumu trūkums. Šajā gadījumā visa diēta tiek sastādīta neatkarīgi, vissvarīgākais ir stingri ievērot tikai atļauto produktu lietošanas noteikumu!

2. Ļoti ilgstoša sāta sajūta. Tas patiešām ilgst ļoti ilgu laiku, un izsalkuma sajūta ātri pazūd! Sakarā ar to, ka proteīns tiek apstrādāts ļoti ilgu laiku, glikozes līmenis asinīs turpina saglabāties stabils.

3. Jā, un apetīte ar paleo diētu ir manāmi samazināta! Spēja ātri atbrīvoties no liekajiem kilogramiem.

Absolūta ar ogļhidrātiem bagātinātu pārtikas produktu noraidīšana un sekojoša to aizstāšana ar visdažādākajiem proteīna pārtikas produktiem. Tie organiski apvienoti ar šķiedrvielām, ļauj atbrīvoties no dažām papildu mārciņām nedēļas vai divu laikā!

Patiesībā Paleo diēta balstās.

Uz pastāvīgu pārtikas lietošanu, kam raksturīgs zems glikēmiskais indekss. Starp citu, zema ogļhidrātu diētas pamatprincips cilvēkiem ar aptaukošanos vai diabēta slimniekiem izskatās tieši tāds pats!

Tas ir saistīts ar to, ka šāda diēta ļauj organismā uzsākt īpašu procesu, ko sauc par ketozi – tieši viņš stimulē tauku dedzināšanu! Paleo diēta var būt īsts svētījums sievietēm, kurām pēc iespējas ātrāk jāatgriežas normālā svara stāvoklī!

GALVENAIS!

Lai zaudētu svaru vēl ātrāk, ir jēga apvienot paleo diētu ar regulāriem treniņiem! Tā domā šādas diētas piekritēji.

Tomēr sievišķīgi secinu, ka nevajag sev aizliegt to, kas Jums garšo. Sekojiet līdzi tam cik daudz kaloriju dienas laikā uzņemiet un nepārsniedziet nepieciešamo kcal daudzumu.

Apgrūtinoši! Jā, bet ar kaut ko taču jāsāk. Var arī tā, ja vēlaties samazināt savu svaru, ievērojiet 10-15% kaloriju deficītu. Jūs tievināsiet augumu pakāpeniski, bet stabili. Badošanās bija bieža parādība arī akmens laikmetā! Tātad pieņemama arī mūsdienās, protams ar mēru.

Kā tu domā? Vai esi pārliecināts vai pārliecināta, ka šāda diēta palīdzēs ātri nomest liekos kilogramus?

Labu Dienu, resnules un resnuļi!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *