Obsesīvi traucējumi.
Mēs visi bezgalīgi un pat mokoši par kaut ko domājam. Par kādu senu darba projekta prezentāciju, vakardienas strīdu ar otro pusīti, tostu, ko vienojāmies uzrunāt draugu kāzās. Jā, kur vēl ceturkšņa pārskats, kas ir tepat aiz stūra.
Mēs pārdomājam, ko vajadzēja pateikt, vai cenšamies visu izplānot līdz mazākajai detaļai, līdz katram sīkumam. Vairumā gadījumu tas ir samērā droši un nerada lielāku stresu, kā kaitinošas dziesmas iestrēgšana galvā.
Taču ir cilvēki, kuri vienkārši nevar beigt visu pārdomāt. Tas viņu galvā rada vēl lielāku spriedzi.
Obsesīvi traucējumi, kā tikt ar to galā?
Šo neatvairāmo ieradumu visu pārdomāt sauc par garīgu košļāšanu vai zinātniskāk par obesīviem traucējumiem. Atkārtoti pārdzīvojumi, kad cilvēks bezgalīgi atkārto vienu un to pašu situāciju savā galvā, atgādina procesu, kad govis košļā zāli.
Viņi “košļā” savas uzmācīgās domas, tās norij, pēc tam atgremo un atkal košļā. Viņiem tas ir normāls process. Cilvēki,es un tu, pastāvīgi “košļājam” savas nemierīgās domas.
Ja kas, tur nav nekā laba. Tas nedod nekādu labumu, bet tikai zog laiku un enerģiju. Tas ir tik novājinošs, ka padara cilvēku neaizsargātāku pret trauksmi un depresiju, vienlaikus esot šo stāvokļu ļaundabīgs simptoms.
Obesīvi traucējumi, kādu kaitējumu tie nodara?
Ja īsi, tad obsesīvi kompulsīvie traucējumi ir trauksmes stāvoklis, ko pavada uzmācīgas idejas un darbības, kas traucē ikdienas dzīvi.
Simptoms, cilvēks sliecas uz pesimismu it visā.
Parasti šāds cilvēks nedomā par labajām lietām, bet kavējas pie sliktā, nemitīgi to pārdomājot. Jūs negribat atceraties, kā pēdējā brīdī izdevās atrisināt divdomīgu situāciju. Vai gadījās kādu izjokot ar veiksmīgu un smieklīgu joku.
Ir vēl kas!
Obsesīvi traucējumu simptomi izpaužas kā atkārtota un rūpīga roku mazgāšana, apkārtējās vides tīrīšana un kārtošana, vēlēšanās piešķirt katrai lietai savu vietu un panākt simetriju to izkārtošanā.
Var novērot atkārtotu, dažādu priekšmetu (piemēram, aizslēgtu durvju) pārbaudīšanu, apsēstība ar seksuālām, vardarbīgām vai reliģiskām domām, izvairīšanās no atsevišķiem skaitļiem vai kādas darbības noteiktu reižu izpildīšana pirms aiziešanas gulēt.
Jūs virpināt galvā, starp citu ilgu laiku, neveiksmes un visu negatīvo kas ar jums ir atgadījies, vai var atgadīties ja nebūs aizslēgtas durvis. Tā tas notiek ar neapskaužamu atkārtošanos un neatlaidīgi apgriežot savā galvā negatīvo un iespējamo nākotnē un tagadnē.
Šādas domas ir uzmācīgas. Tās pastāvīgi parādās jūsu prātā, un no tām ir ļoti grūti atbrīvoties. It īpaši, ja domāšana par kaut ko patiešām satrauc.
Obesīvi traucējumi, provocēt nopietnu slimību attīstību.
Gajs Vinčs savā grāmatā “Emotional First Aid: Healing Rejection, Guilt, Failure and Other Everyday Hurts” (Emocionālā pirmā palīdzība: atgrūšanas, vainas apziņas, neveiksmju un citu ikdienas sāpju dziedināšana) apgalvo, ka atgriešanās pie satrauktām domām ir kā nemitīga emocionālo brūču ķeršana, neļaujot tās dziedēt.
Starp citu grāmata ir nopērkama “Amazon” putekļainajos plauktos.
Garīgā košļāšana var izraisīt stresu, trauksmi un pat depresiju. Ilgstošs stresa iedarbība uz ķermeni var novest pie nopietnām veselības problēmām, piemēram, sirds slimībām, imunitātes samazināšanos un nogurumu.
Tāpēc ir svarīgi mācīties pārtraukt šo negatīvo domu spirāli un atbrīvoties no garīgās košļāšanas.
Obesīvi traucējumi, kā pārtraukt garīgo košļāšanu?
1. Apzinieties savas domas.
Sāciet ar to, ka apzināties, kad jūs iekļūstat garīgās košļāšanas spirālē. Pievērsiet uzmanību negatīvajām domām un novērojiet, kā tās ietekmē jūsu emocionālo stāvokli.
2. Aizstājiet negatīvas domas ar pozitīvām.
Kad pamanāt negatīvu domu, mēģiniet to aizstāt ar pozitīvu vai konstruktīvu domu. Piemēram, ja jūs sākat par to, kā jūs neveiksmīgi izpildījāt projektu, mēģiniet pārvērst domu par to, kā jūs varētu to uzlabot nākamreiz.
3. Izvēlieties darbību.
Lai novērstu garīgo košļāšanu, nodrošiniet sevi ar kaut kādu darbību. Aktivitāte var novērst jūsu prātu no negatīvajām domām un palīdzēt jums atgriezties uz patiesības ceļa.
4. Mācieties no pagātnes.
Ja jums ir tendence pārdomāt pagātnes situācijas, mēģiniet mācīties no tām un pāriet ar savām domām tālāk. Izmantojiet to kā iespēju attīstīties un augt, nevis kā iemeslu sēdēt un košļāt to pašu vēl un vēl.
5. Apvienojiet “garīgo košļāšanu” ar citām tehnikām.
Dažreiz var būt noderīgi izmantot citus paņēmienus, piemēram, meditāciju, elpošanas vingrinājumus vai fizisko aktivitāti, lai palīdzētu nomierināties un novērstu negatīvās domas.
6. Meklējiet atbalstu.
Ja jūs cīnāties ar “garīgo košļāšanu” un tas ietekmē jūsu ikdienas dzīvi, nekautrējieties meklēt atbalstu. Runājiet ar draugu, ģimenes locekli vai profesionālu speciālistu, kas var palīdzēt jums atrast veidus, kā pārtraukt šo ieradumu un uzlabot jūsu emocionālo labklājību.
Atcerieties, ka obesīvi traucējumi nav nekas neparasts, un daudzi cilvēki, ne tikai jūs, to piedzīvo. Svarīgi ir mācīties pārvaldīt savas domas un atrast veidus, kā atbrīvoties no negatīvajām domām.
Ar laiku un pareizas prakses palīdzību jūs varēsiet mazināt jucekli galvā un jums izdosies veidot pozitīvāku un veselīgāku domāšanas paradumu. Ir taču teiciens, ka visas nelaimes rodas jūsu galvā! Domāsim pozitīvi ar skatu nākotnē!
Labu Dienu!
Pareizi, tā domājot var sajukt prātā, kad patstāvīgi atceros, kā man izkrāpa naudu