Cīņa ar dzērājšoferiem, nianses.

 

 

It kā jau cīnāmies ar dzērājšoferiem, bet pagaidām īpaši panākumi, pat lielākā laika periodā, nav vērojami.

Pavisam drīz sagaidīsim 2014.gada Jāņus un ticiet, būs kārtējās nepatikšanas ar dzērājšoferiem.

Kādas tad nianses ir bijušas ilgstošajā cīņā iereibušajiem šoferiem.

Kā jau zinām, kopš 2005.gada rudens, par transportlīdzekļu vadīšanu kunga prātā personai draudēja bargas sankcijas – ne tikai tiesību atņemšana uz laiku, bet arī naudassods, kas bija vairāki simti latu, un administratīvais arests.

Diemžēl pieredze rādīja, ka vairāku simtu latu  sods nelīdz – dzērājšoferi joprojām nerimstas.

Bija arī diezgan kuriozi, pat teiktu drakoniski priekšlikumi. Bijušais satiksmes ministrs Ainārs Šlesers ieteica desmitkāršot sodus par braukšanu dzērumā.

A.Šleseris gribēja palielināt sodu līdz 5000 latu, jo uzskatīja, ka līdzšinējie sodi, kuri nepārsniedz 500 latu, nebiedē autovadītājus. “Lidinājās gaisā” ideja par tiesību atņemšanu uz visu atlikušo mūžu un iespējamu auto konfiskāciju.dzērājšoferiem

Nepiepildījās kosmiskie Šlesera sapņi un tagad viņš ir tur kur ir… bez varas un ietekmes.

 

Skatoties no 2014.gada skatu punkta.

Likums paredz, ka par braukšanu reibumā atkarībā no promiļu lieluma var sodīt ar naudas sodu, administratīvo arestu un tiesību atņemšanu uz vairākiem gadiem.

Likums dubulto naudas sodu šoferiem, kuru organismā konstatēts vairāk par vienu promili alkohola. Autovadītājam, kurš brauc 1 līdz 1,5 promiļu reibumā, tiks piemērots naudas sodu no 600 līdz 800 latiem, administratīvais arests no piecām līdz desmit diennaktīm, kā arī uz diviem gadiem atņemtas vadīšanas tiesības.

Visbargākais sods noteikts par transportlīdzekļa vadīšanu, ja alkohola koncentrācija organismā pārsniedz 1,5 promiles.

Par to paredzēts naudas sods no 800 līdz 1000 latiem, administratīvais arests no 10 līdz 15 diennaktīm, kā arī tiesību atņemšana uz četriem gadiem. Tāds pats sods būs par bēgšanu no policijas.

Ja izelpā vai asinīs konstatētā alkohola koncentrācija ir no 0,5 līdz 1 promilei, likums paredz naudas sodu no 300 līdz 450 latiem un tiesību atņemšana uz vienu gadu.

Autovadītājiem, kuru stāžs ir mazāks par diviem gadiem, par braukšanu 0,2 – 0,5 promiļu reibumā paredzēts naudas sods no 150 līdz 300 latiem, kā arī tiesību atņemšana uz sešiem mēnešiem

Interesanti, kā būs!

Drīzumā dzērājšoferiem vairs nevajadzēs pavadīt kādu laiku ieslodzījumā.  Tā vietā ilgos un dārgos kursos būs jākoriģē sava sociālā uzvedība.

Personas, kuras 10 vai 15 diennaktis pavada izolatorā un pēc tam nāk ārā, un tas ir tikai viņa paša ziņā, vai ir ko pārdomājis, ko izdarījis un cik bīstams bija šis pārkāpums, vai arī nē. Tāpēc cilvēku turēšana ar brīvības ierobežošanu saistītā soda veidā neatmaksājas.

(skaidro Anda Smiltēna no Tieslietu ministrijas)

Par braukšanu dzērumā naudas sodu lielumus un tiesību atņemšanas termiņus neplāno mainīt. No 2017. gada plāno atcelt 5-15 diennakšu sēdēšanu aiz restēm.

Satiksmes ministrijas virzītajā piedāvājumā bija punkts, ka par stūrēšanu smagā reibumā spēkratu var konfiscēt. Tomēr šīsdienas apakškomisijas sēdē Saeimā šis punkts netika atbalstīts.

Tagad iznāk, ka grozītajā likumā sods dzērājšoferiem kļūs pat maigāks.

 

****Toties vairs nevarēs joņot pa ceļiem uz pilnu klapi.****

Likuma grozījumi paredz noteikt atsevišķu sodu par ātruma pārkāpšanu līdz 10 kilometriem stundā (km/h), kā vienīgo sankciju vieglajiem automobiļiem nosakot brīdinājumu, savukārt kravas auto varēs izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu 10 eiro apmērā.

Sods par ātruma pārsniegšanu no 11 līdz 20 km/h vieglajiem automobiļiem ārpus apdzīvotām vietām paredzēts brīdinājums vai 15 eiro, bet apdzīvotās vietās brīdinājums vai 30 eiro.

Savukārt smago automobiļu vadītājiem par šādu pārkāpumu būs jārēķinās ar attiecīgi brīdinājumu vai 30 eiro sodu ārpus apdzīvotām vietām un 40 eiro sodu apdzīvotās vietās.

speed

Par būtiskiem ātruma pārkāpumiem iespējamo naudas sodu plānots pat dubultot. Ja patlaban vieglajiem automobiļiem par ātruma pārsniegšanu no 51 līdz 60 km/h sods ir no 120 līdz 140 eiro, pēc likuma spēkā stāšanās sods paredzēts robežās no 240 līdz 280 eiro.

Savukārt par ātruma pārsniegšanu virs 60 km/h sods plānots robežās no 350 līdz 650 eiro līdzšinējo 210 – 430 eiro vietā. Par pārkāpumiem apdzīvotās vietās un ar kravas auto paredzēti attiecīgi bargāki sodi.

Likumprojekts arī nosaka, ka sodu varēs piemērot par ātruma pārkāpšanu ar mopēdu.

Lūk Tā… ievērosim ceļu satiksmes noteikumus un alkoholu pie stūres nē un nē!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top