Negaiss.
Tas ir nopietni, tāpēc raksts par zibeni un Tavu rīcību negaisa laikā.
Domāju, ka iespējamiem negaisiem ir pavisam nopietns iemesls… anomālais karstums.
Parasti pēc šādiem karstuma viļņiem seko negaiss ar zibeņošanu un vareniem pērkona dārdiem.
Vai Tu zini, kas ir negaiss?
Negaiss ir dabas parādība, kas spēj nodarīt lielus postījumus ne tikai apkārtējai videi, bet arī cilvēka veselībai un dzīvībai. Ikvienam ir jārēķinās ar zibeni, jo tā ir viena no bīstamākajām dabas parādībām, kas var izvērsties lielā nelaimē.
Vikipēdija dod jau konkrētāku raksturojumu:
Negaiss (arī pērkona negaiss) ir dabas parādība, kad spēcīgas gaisa strāvas izraisa mākonī lietus lāšu un krusas graudu sadursmes, radot elektriskos lādiņus. Starp lādiņiem uzzibsnī milzīga dzirkstele — zibens, kas lielākoties nesasniedz zemi.
Lūk tā! Konkrēti un ceru, ka saprotami. Parunāsim par to, kā uzvesties negaisa laikā , kā novērtēt briesmu iespējamo pakāpi. Parasti pirms negaisa strauji pieaug vēja ātrums. Tālumā ir saskatāmi zibens uzliesmojumi.
Rodas loģiska jautājums, cik tālu ir negaiss?
Lai aprēķinātu zibens izlādes vietas attālumu, var skaitīt sekundes no zibšņa līdz pērkona grāviena sākumam. Aptuveni trīs sekundes ir līdzvērtīgas vienam kilometram.
Ja attālums līdz negaisam ir 5 - 8 km, jāmeklē droša patvēruma vieta. Zibens var veidoties arī vairākus kilometrus ārpus negaisa mākoņu un lietus skartā rajona vai arī izlādēties no nelieliem mākoņiem, kas seko lielajai negaisa frontei.
Tāpēc, ieteicams pēc pērkona negaisa vismaz pusstundu nogaidīt drošā vietā.
Pat tad, ja zibens trieciens nav tiešs, elektriskās strāvas izlāde var skart plašu apkārtni (ūdens, mitra augsne) un traumēt tuvumā (līdz pat 50 m) esošos cilvēkus.
Tāpēc būs vien jāizlasa atgādinājumi:
- Negaisa laikā centieties bez īpašas nepieciešamības neiet ārpus telpām. Aizveriet logus, durvis, dūmvadu aizvērtņus.
- Parūpējieties, lai telpās nebūtu caurvēja, ar to telpā var iekļūt lodveida zibens.
- Neuzturieties pie elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem.
- Atvienojiet radio un televizoru no elektriskā tīkla. Neizmantojiet sadzīves elektrotehniku un tālruni.
- Neizmantojiet mobilo telefonu.
- Negaisa laikā pārliecinieties, ka neesat kontaktā ar metāla priekšmetiem. Nedrīkst palikt atklātās augstienēs, blakus metāla vai metāla stiepļu žogam un zibensnovedējam.
- Ja klajā laukā nav kur patverties, tad nogulieties zemē. Ja iespējams, izvēlieties sausu, smilšainu grunti, pēc iespējas tālāk no ūdenskrātuvēm.
-Nedrīkst slēpties zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem – ozoliem, priedēm, liepām, it sevišķi ja to stumbru jau bojājis zibens.
Pastāv risks, ka zibens var trāpīt kokā vēlreiz.
- Pērkona negaisa laikā nedrīkst atrasties uz ezera vai citas ūdenskrātuves, peldēties, vizināties ar laivu, makšķerēt zivis.
Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves drošā attālumā, jo ūdens labi vada elektrību.
-Pērkona negaisa laikā atklātā laukā nenodarbojies ar sportu, neskrien. Tiek uzskatīts, ka ātras kustības “pievelk” zibeni.
- Ja pērkona negaiss Tevi pārsteidz braucot ar velosipēdu vai motociklu, apstājies un nogaidi negaisa beigas ne tuvāk kā 30 metru attālumā no transporta līdzekļa.
- Sastopoties ar lodveida zibeni, saglabā mieru un nekusties. Nevajag izrādīt pret to agresivitāti, mēģināt tam tuvoties vai pieskarties ar kaut ko. Tas var izraisīt eksploziju.
-No lodveida zibens nedrīkst bēgt, gaisa plūsma var to aizvilkt Tev līdz.
Ja cilvēkam iespēris zibens.
Nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Pēc zibens spēriena cilvēkam var parādīties sirds ritma traucējumi, sirds var apstāties. Var rasties gan miesas, gan iekšējo orgānu apdegumi.
Ja cilvēks ir bezsamaņā un nav pulsa, jāsāk sirds masāža, tā jāturpina, kamēr ierodas mediķi. Ja pēc zibens spēriena cilvēkam nav redzami vai jūtami kādi veselības traucējumi, tik un tā jāizsauc ātrā palīdzība.
Dabas radīto elektrību nevar novadīt citam cilvēkam, līdz ar to palīdzības sniedzējs nav apdraudēts.
Par lietu nopietnību Tev atgādinās pat populārā dziesma:
Nakts ir tumša un asa, rasa zālē kājas nāvē,
Negaisa laikā nedrīkst pie loga stāvēt.
Nakts ir tumša un asa, bailes biezas, logi ciet.
Negaisa laikā nedrīkst pie loga stāvēt, jā.
Piedz. Negaisa laikā nedrīkst dziedāt
Un zem ozoliem stāvēt.
Negaisa laikā nedrīkst dziedāt,
Bet kā lai negaisu nāvē?
Nakts ir tumša un asa, zibens rīkste visu drīkst.
Negaisa laikā nedrīkst pie loga stāvēt.
Nakts ir tumša un asa, bailes biezas, logi ciet.
Negaisa laikā nedrīkst pie loga stāvēt, jā
Vari to dungot, negaisa laikā, būs jautrāk! 😉
Nobeigumā visu aptverošs lakonisks ieteikums:
Saskaroties ar tādu neprognozējamu risku kā zibens ir jāievēro stingrākā piesardzība, lai šī dabas parādība nekļūtu par draudu dzīvībai.
Labu Dienu!