Naudas nomināls, liels vai maziņš vienmēr gaidīts maciņā

Naudas nomināls.

Visiem zināms, ka tas ir skaitliski norādīts uz vērtspapīra, papīra naudas zīmes vai monētas. Var ilgi rakstīt un apjūsmot vērtību esamību naudas nomināla izskatā.

Naudas nomināls mēdz būt dažāds, pat tāds, ko nevar aptaustīt un iebāzt kabatā. Liepājā ir pabijis “Naudas koks”, ASV ir bijusi naudas iela, kas atradās “5-Avenue un Avenue of the America”.

Ja tu tur nonāktu daudzus gadus atpakaļ, tad ieraudzītu lielu jo lielu laukumu, kas nobērts ar viena centa monētām. Starp citu to kopējā vērtība bija viens miljons dolāru. Tas nekas, ka tas notika 2011 gadā, Taču notika!

Naudas nomināls, dažāds un noslēpumains.

Mūsu dzīvē ir trīs noslēpumi, mīlestība, nauda un parādi. Par mīlestību raksta grāmatās un rāda neskaitāmu reižu filmās. Es pat teiktu, ka daži no mums par mīlestību kaut ko arī zina, bet kā izveidojusies nauda diezin vai.

Ja par parādu, tad ir trāpīgs secinājums. Katru reizi, kad banka dod kredītu, izveidojas jauna parāda prasība, jauns bankas rēķins, tātad jauna nauda. ( Graham F.Towers)

Taču, mēs taču runāsim par naudas nominālu, vai vienkāršāk sakot par čaukstošo un vilinošo naudas zīmi.
Naudas nomināls vai vienkārši nauda.

Nauda…

Mēs par to dzirdam, runājam un domājam, protams, arī par finansēm. Tas notiek gandrīz katrā tavas dzīves dienā. Patiešām, visas šīs banknotes, monētas un dažādas valūtas jau sen ir kļuvušas par katra mūsdienu cilvēka dzīves neatņemamu sastāvdaļu.

Ja tā padomā, ko mēs par naudu īsti zinām? Pastāstīšu interesantus faktus par naudu, daudzus faktus tu nezināji un pat nenojauti.

Naudas nomināls

Labākā nauda.

Visu laiku visizplatītākais naudas veids bija liellopi. Pārsteidzoši, vai ne tā! Neatkarīgi no ekonomiskās situācijas dažādos laikmetos, tieši govis, kazas, buļļi, auni un citi dzīvnieki tika uzskatīti par visvērtīgākajiem. Bagātnieks bija tas, kuram piederēja lielākais ganāmpulks.

Naudas nomināls, banknošu izskats.

Vai jūs zināt, kad pasaulē parādījās pirmā papīra nauda? Tas patiesībā notika 812. gadā pirms mūsu ēras Ķīnā. Interesanti, ka lielākoties visa šī nauda tika izmantota rituālai dedzināšanai uz sārta mirušo apbedīšanas laikā. Tika uzskatīts, ka tādā veidā viņi saņems šo naudu jaunajā pasaulē un varēs tur laimīgi dzīvot.

Starp citu, tieši Ķīnā tika nopelnīta vispraktiskākā un uzticamākā nauda pasaulē. Turklāt tās nebija monētas no zelta vai sudraba, bet gan daudz funkcionālākas lietas – instrumenti, interjera priekšmeti, galda piederumi.

Visi šie priekšmeti tika izgatavoti no bronzas un uz tiem tika uzlikti attiecīgie zīmogi. Šī sākotnējā nauda tika izmantota otrajā tūkstošgadē pirms mūsu ēras.

Mūžīgie parādnieki.

Ja mēs runājam par neparastajām pasaules naudas tradīcijām, ķeltiem bija interesantas paraža. Šie cilvēki diezgan viegli varēja aizņemties naudu no saviem cilts biedriem, apsolot, ka viņi to atdos pēc nāves citā pasaulē.

Žēl, ka šī tradīcija nav saglabājusies līdz mūsu dienām. Esmu pārliecināts, ka daudzi šādu iespēju izmantotu. Iedomājies aizej uz banku un paņem miljonu eiro un noslēdz līgumu, ka atmaksāsi viņā saulē. 🙂

Naudas nomināls, vēlamā banknote.

Mēs visi esam pieraduši pie standarta dolāru banknotēm 1, 10 vai 100 dolāru vērtībā. Tomēr tikai daži cilvēki zina, ka 1934. gadā tika izdotas 100 000 dolāru banknotes.

Šīs banknotes sākotnēji tika izmantotas starp bankām, un tagad tās ir ārkārtīgi populāras turīgo kolekcionāru vidū. Šeit der pieminēt, ka pirmais šāds rēķins ar 100 000 USD nominālvērtību ASV budžetam izmaksāja iespaidīgus 30 000 USD.

Zīmīgi, ka 2004. gadā Amerika nopietni apsvēra likumprojektu, kas atļautu reklamēt dolāru banknotes. Par laimi, šī ideja neguva lielu atbalstu.

Naudas nomināls, Eiro.

Kura, jūsuprāt, mūsdienās ir vispopulārākā banknote visā pasaulē? Ja jūs domājat, ka šī ir 100 ASV dolāru banknote, jūs ļoti maldāties.
Faktiski mūsdienās populārākā banknote ir 500 eiro banknote.

Svērsim, 10 kilogrami.

Ja izdosies savākt miljonu 100 dolāru banknotēs, tad sverot, visa šī naudas masa būs aptuveni 10 kg. Ja jums izdosies uzkrāt 1 miljonu dolāru viena centa monētās un vēlaties tās nosvērt, jums būs rekordliels svars – 246 tonnas.

Naudas nomināls, laba ideja.

Protams, jūs esat pievērsuši uzmanību to cilvēku portretiem, kuri attēloti uz mūsdienu banknotēm. Pirmais valdnieks pasaulē, kurš lika kalt savu profilu uz naudas, bija slavenais karotājs Aleksandrs Lielais.

Dabiski, ka šo ideju pārņēma daudzi citi pasaules valdnieki, dodot līdzīgus norādījumus savām naudas kaltuvēm. Piekrīti, ka tas ir ļoti interesants fakts par naudu.

Tehnoloģiju noslēpums.

Vai jūs zināt, no kā patiesībā sastāv nauda? Faktiski tas nav parasts papīrs, bet īpašs materiāls, kas izgatavots no kokvilnas (75%) un lina (25%). Tomēr ne visa nauda mūsdienās ir tāda. Piemēram, Austrālijā bieži izmanto plastmasas naudu.

Nabadzības slieksnis.

Tas ir skumji, bet patiesi – vairāk nekā trešā daļa mūsu planētas iedzīvotāju iztiek ar 1-2 dolāriem dienā, tas ir, 30-60 dolāriem mēnesī. Tas galvenokārt attiecas uz nabadzīgo valstu iedzīvotājiem ar neattīstītu ekonomiku.

Šeit der arī pieminēt, ka pēc statistikas datiem bagātākie cilvēki pasaulē dzīvo vidēji 60 gadus. Interesanti, ka nabagie lielākoties ir izturīgāki un dzīvo ilgāk.

Naudas nomināls, zelts.

Interesanti, ka no inflācijas var izvairīties tikai tad, ja visu naudas piedāvājumu veido zelts, jo tā daudzums ir ļoti ierobežots un laika gaitā nepalielinās.

Iepriekš daudzas valstis izmantoja zelta un sudraba monētas, bet vēlāk valstu valdības nāca klajā ar jaunu monetāro sistēmu, ko mēs izmantojam šodien.

Digitālā nauda.

Ekonomika nestāv uz vietas, un līdz ar tās attīstību parādās jauni naudas veidi. Piemēram, kriptovalūtas. Tās ir īpašas naudas vienības digitālā formā, kas neskaidri atgādina elektronisko naudu, kas darbojas uz blokķēžu tehnoloģiju bāzes.

Interesants fakts ir tas, ka šādu naudu nevar viltot, tās sistēma ir pilnībā decentralizēta, un pašu monētu skaits ir stingri ierobežots. Turklāt šādas digitālās monētas var izmantot bez starpniekiem, piemēram, bankām.

Tomēr ir gadījumi, ka hakeru grupējumi šo digitālo naudu nozog, jo tā taču glabājas datoros un serveros. Šādai naudai ir nenormāli liela vērtības svārstība. Burtiski nedēļas laikā tā var zaudēt pusi no savas vērtības.

Naudas nomināls, kredītkartes.

Zīmīgi, ka kredītkartes savā modernajā formā parādījās 1949. gadā. Sākotnēji neviens viņas neuztvēra nopietni, bet dažu nākamo gadu laikā kredītkarte burtiski “uzspridzināja” visu pasauli. Mūsdienās kredītkartes izmanto miljardiem cilvēku.

Bankomātu popularitāte.

Interesanti, ka pirmais bankomāts pasaulē parādījās 1939. gadā. Mūsdienās šādus bankomātus var atrast pat mazās pilsētās. Ja nezini, tad pat Ziemeļpolā ir viens bankomāts.

Naudas nomināls, lats.

Naudas nomināls

Pieci simti latu, vienu brīdi tika uzskatīti par pasaulē dārgāko naudu. Bija laiks, kad mūsu maciņos to varēja sastapt un pačaukstināt.
Lats (LVL, Latvija)

Latvijas valūta 1922—1940 gados un no 1993 gada līdz 2013.gadam.

Bija monētas 1, 2, 5, 10, 20, 50 santīmu un 1 lata monēta 2 latu monēta un tika izlaista 100 latu monēta (zelts 999,9);Ir apgrozījumā naudas nomināli  — 5, 10, 20, 50, 100 и 500 lati. €1 =0,70388 LVL (31,01,2011), lielākā naudas zīme 500 latu,  = 710.35 eiro

Nobeigumā iesaku tev iziet testu, ko tev nozīmē NAUDA? To dari ŠEIT.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

Ja tev patīk raksti un tu vēlies atbalstīt turpmāko attīstību Kllproject.lv uzsauc kafijas tasīti kolektīvam, kas par to teiks lielu PALDIES! To var izdarīt ātri un vienkārši ar PAYPAL vai kredītkarti. Drošību garantējam!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *