Nākotnes profesijas, palīdzēsim bērnam atrast pareizo ceļu

Nākotnes profesijas.

Mēs jau sen vairs neesam pārsteigti par to, kā fantastiskākās idejas, tehnoloģijas un profesijas kļūst par realitāti. Tomēr mums, pieaugušajiem, šķiet pagrūti izsekot līdzi strauji mainīgajām tendencēm.

Nākotnes profesijas vilina.

Mūsu bērni ir dzimuši šajā jaunajā pasaulē. Viņi ir ātrāki un, iespējams, talantīgāki par mums. Jautājums man ir viens, kā es varu palīdzēt savam bērnam orientēties bezgalīgajā profesiju okeānā.

Protams, profesiju pasaulē vienmēr būs pieprasītas pamata specialitātes, bez kurām cilvēcei būs grūti izdzīvot. Paliks ārsti, skolotāji, psihologi, pavāri, graudu audzētāji. Vienmēr būs cilvēki, kas attīstīs savu biznesu. Taču pasaule mainās, un tajā nemitīgi ienāk jaunas profesijas.

Mēs pārliecinoši un neatgriezeniski ieejam jaunā ērā. Droni, roboti, atjaunojamā enerģija, 3D druka, komerciāla profesionāla video blogošana, datorgrafika un animācija. Pāri visam sāk pieteikt savu varēšanu mākslīgais intelekts, kas var ieviest korekcijas dažu profesiju attīstības iespējā.

Nākotnes profesijas

Topošais jaunais laikmets izvirza savas prasības nākotnes profesionāļiem. Tieši mums, vecākiem un skolotājiem, ir jāpalīdz saviem bērniem saprast šīs prasības.

Jāsaprot jauno profesiju perspektīvas un to, ko mēs saucam par aicinājumu.

Nākotnes profesijas, galvenie virzieni.

1. Informācijas tehnoloģijas.

Datortehnoloģijas un programmatūra joprojām ir prioritāte.

Kas topošajam speciālistam tagad būtu jādara? Protams, jāmācās matemātika, informātika un jāapmeklē padziļināti izglītojoši kursi.

2. Biomedicīnas tehnoloģijas.

Šajā klasterī ietilpst speciālisti un uzņēmumi, kas nodarbojas ar jaunu zāļu, diagnostikas un terapeitisko produktu un šūnu tehnoloģiju produktu izstrādi.

Ko tagad ir vērts studēt? Padziļināti jāapgūst bioloģiju un ķīmiju.

3. Energoefektīvas tehnoloģijas.

Ietver enerģiju taupošu materiālu ražošanu, enerģijas pārvades efektivitāti un drošību, kā arī naftas un gāzes nozares attīstību.

Ko ir vērts studēt? Atbilde acīmredzama, fiziku un matemātiku.

4. Uzlabotas rūpnieciskās tehnoloģijas.

Kosmosa un kodoltehnoloģiju sfēra. Prioritārās jomas ir industriālā robotika un inženiertehniskā programmatūra.

Ko mācīties? Matemātikas un datoru kursi.

5. Startup.

“Startup” jeb latviski jaunais uzņēmums. Tā ir sava veida inovācija, cilvēku grupa, kuru iedvesmojusi kāda ideja.
Vai daudz sološs projekts. “Startup” iniciators ir cilvēks, kurš aizraujas ar ideju par jaunu produktu un pārvērš to oriģinālā biznesa projektā.

Kas jāattīsta topošajam “startup” veidotājam? Radošums, komunikācijas un līderības prasmes.

Kādas īpašības būs nepieciešamas, lai apgūtu nākotnes profesiju.

Lai kļūtu par nākotnes speciālistu, ar labas augstskolas diplomu nepietiek. Tāpat ir jābūt noteiktām prasmēm un zināšanām, kuras var sākt apgūt jau no pirmās klases.

Galvenās prasmes, kas vienmēr būs svarīgas.

• Kritiskā domāšana
• Emocionālā inteliģence
• Iespēja filtrēt un izvēlēties no milzīga informācijas apjoma
• Spēja formulēt un sasniegt mērķus
• Komunikācija ar cilvēkiem un mašīnām
• Radošums, spēja radoši domāt
• Sistēmiskā domāšana.

Nākotnes profesijas, kādas zināšanas noderēs.

• Svešvalodas
• Programmēšana
• Analītiskā domāšana, loģika
• Laika vadība un plānošana
• Finanšu prasmes
• Datoru prasme

Nākotnes profesijas

Tas, vai mūsu bērns atradīs savu aicinājumu, lielā mērā ir atkarīgs no mums, vecākiem. Par to jāsāk domāt pēc iespējas agrāk. Iespējams, ka vispareizākais bērna attīstības virziens ir tas, ko viņš šobrīd dara ar lielu entuziasmu.

Tas nozīmē, ka jums rūpīgi jānovēro savi bērni, jāatbalsta viņu iecienītākās aktivitātes. Tas noteikti palīdzēs viņiem gūt panākumus sev tuvajā profesionālajā jomā. Iespējams, tā patiešām izrādīsies īsta nākotnes profesija.

Taču, lai pieliktu punktu pārdomām, uzprasīju mākslīgajam intelektam vienkāršu jautājumu: “Ko AI taisās aizstāt un kādās profesijās?”

Nākotnes profesijas, atbilde.

Mākslīgais intelekts (AI) var ietekmēt daudzas profesijas, aizstājot vai uzlabojot dažādas uzdevumu veikšanas aspektus. Dažas no profesijām, kurās mākslīgais intelekts jau tagad piedalās vai varētu nākotnē aizstāt cilvēkus, ietver:

Datormācība un datus analīze:

Mākslīgais intelekts var analizēt milzīgus datu daudzumus, identificēt tendences un piedāvāt prognozes. Tas noder dažādās jomās, piemēram, finansēs, veselības aprūpē, mārketingā un citās.

Klientu apkalpošana:

Ātri attīstīgie čati un virtuālie asistenti, kas balstīti uz mākslīgo intelektu, jau tagad ir populāri klientu apkalpošanas nozarē. Tie var palīdzēt risināt jautājumus, nodrošināt informāciju un sniegt atbalstu.

Medicīna un veselības aprūpe:

Mākslīgais intelekts var palīdzēt ar diagnozēm, zāļu izstrādi, ārstēšanas plānošanu un pacientu uzraudzību. Tas var uzlabot medicīnas nozares efektivitāti un precizitāti.

Programmēšana:

Daži instrumenti, kas balstīti uz mākslīgo intelektu, var jau tagad palīdzēt programmētājiem, piedāvājot palīdzību ar koda analīzi un optimizāciju.

Ražošana un logistika:

Mākslīgais intelekts var optimizēt ražošanas procesus, prognozēt pieprasījumu un uzlabot piegādes ķēdes efektivitāti.

Jurisprudence:

Mākslīgais intelekts var analizēt juridiskus dokumentus, atbalstīt juristus ar informāciju un piedāvāt juridiskus ieteikumus.

Transportlīdzekļu vadīšana:

Autonomie transportlīdzekļi izmanto mākslīgo intelektu, lai pieņemtu lēmumus par ceļu satiksmi, drošību un maršrutu plānošanu.

Ir svarīgi uzsvērt, ka mākslīgais intelekts ne vienmēr aizstāj cilvēku pilnībā, bet drīzāk papildina cilvēku prasmes un veic dažādas uzdevumu daļas efektīvāk vai precīzāk.

Turklāt, izmantojot mākslīgo intelektu, var rasties jaunas profesijas un iespējas, kas nepieciešamības gadījumā var radīt jaunus darba uzdevumus un izaicinājumus.

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top