Kad kritīs apkures tarifi

 

 

Naftas cenas jau pietuvojās 60 ASV dolāru atzīmei par vienu barelu . Tas nozīmē, ka par naftas piegādēm novembrī un decembrī būs jāmaksā uz pusi mazāk nekā par naftas piegādēm vasaras sākumā.
Latvijas benzīna uzpildes stacijās globālās naftas cenu izmaiņas ir vērojamas ar degvielas cenu samazinājumu, lai arī ne tik strauju, kā savulaik tās kāpa.
Pasaules naftas tirgos notika līdzīgi spekulatīvi procesi kā Latvijas nekustamo īpašumu tirgū un līdzīgi procesi kā pasaules akciju tirgū.
Cenu nemitīgais kāpums radīja spekulatīvā kapitāla pieplūdumu naftas piegāžu tirgū. Globālie spekulanti uzpirka naftu nevis tādēļ, lai to pārstrādātu, bet lai vēlāk pārdotu pārstrādātājiem par lielāku un lielāku cenu.

Ar naftas cenām pēdējos divus gadus process bija tieši tāds pats kā Latvijā ar nekustamo īpašumu cenu kāpumu 2004.–2006. gadā.
Spekulanti uzskrūvēja cenas, bet lietotājs ir spiests pielāgoties spekulantu uzpūstajam līmenim.

Naftas tirgū lūzums sākās, kad globālās banku likviditātes krīzes laikā aptrūkās kredītu resursu tālākajām spekulācijām ar naftas nākotnes piegāžu darījumiem.

Piramīda sabruka, līdzīgi kā apvēlās pasaules spekulatīvie akciju tirgi un nekustamo īpašumu burbuļi. Tagad naftas cenas no spekulatīvā burbuļa sāk pielāgoties ekonomikas reālā sektora pieprasījuma un piedāvājuma līmenim. Kredīti spekulācijām ir mazāk pieejami, un naftas cenas samazinās.

Naftas cenu kritums ir ar milzīgu kopējo iespaidu uz visām nozarēm.

Pirms pāris dienām televīzijas atklājušas, ka šogad ir ievērojami samazinājušās miltu cenas, un bombardēja maizes cepējus ar jautājumiem, kad maize paliks lētāka. Maizes cepēji visi kā viens apgalvoja, ka miltu cenām nav lielas ietekmes uz maizes galīgo cenu, bet enerģijas cenas nemitīgi kāpj un tās ir noteicošās.

Te gan varētu atgādināt, ka pērn, kad miltu cenas piedzīvoja sen neredzētu lēcienu, tie paši maizes cepēji korī apgalvoja, ka miltu cenu kāpums ir noteicošs maizes cenu palielināšanai.

Šogad atklājas, ka miltu cenām nozīme nav liela. Izrādās, ka pārtikas rūpniecības līderi makaronus ne tikai ražo, bet arī regulāri tos karina uz ausīm patērētājiem. Savukārt šoruden enerģijas cenas uzrāda ievērojamu krišanās tendenci. Turklāt līdz ar naftas cenām cenu samazināšanās skar arī lielu daļu minerālizejvielu.

Līdz šim liela daļa Latvijas inflācijas tika izskaidrota ar pasaules tirgu ietekmi. Pasaulē visas cenas kāpa, kāpj un kāps, tāpēc visas cenas jāceļ arī mums. Tagad globālajos tirgos ir deflācija, un, ja mums nav melojuši analītiķi par globālo cenu ietekmi uz Latvijas inflāciju, tad tagad ir jāgaida jūtams cenu un tarifu kritums arī Latvijā.
Naftas cenas ietekmē visu energoresursu cenas, tostarp arī gāzes cenu. Savukārt naftas un gāzes cenām ir būtiska ietekme uz siltuma tarifu lielumu.

Jaunie siltuma tarifi tika pieņemti, un regulatori tos akceptēja laikā, kad notika nemitīgs naftas un citu energoresursu cenu kāpums, un kopējais noskaņojums bija gaidas, ka energoresursu cenu kāpums nav apturams un, resursu krājumiem samazinoties, to cenas tālākā nākotnē tikai kāps.
Siltuma tarifi Latvijas pilsētās ir uzrauti uz augšu, iekļaujot tajos pieņēmumu, ka energoresursu cenas turpinās kāpt.
Naftas cenas jau ir puse no vasaras līmeņa, kad tika pieņemti galvenie lēmumi tarifus celt.

Regulatoriem, ja vien tiem spēļu zālēs nav paspēlēta sirdsapziņa, ir nekavējoties jāpārskata samazināšanas virzienā liela daļa no enerģētikas jomas tarifiem, jo pie jaunajām naftas cenām tik augstiem tarifiem, iespējams, vairs nav nekāda pamatojuma.
Komentārs : kādu fantastisku peļņu tagad rauš naftas tirgotāji. Laikam viņi arī bija galvenie naftas cenu afēristi. Bija jāsaduļķo naftas tirgus, lai pēc tam vilktu lielo lomu.

Tādu pašu politiku pielieto arī graudu tirgotāji.

Tie jau nepārdod graudus, bet miltus, bet miltiem cenas vis nekrīt. Tā ir tāda ērtuma izkarošana tirgu, lai ar īslaicīgu iepirkuma cenu celšanu radītu ilūziju par augstām cenām. Pēc tam seko ilgstošs zemu iepirkumu cenu periods, bet pārdošanas cenas tiek noturētas iespējami augstas.

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top