Mūžīgais jautājums vai baterija ir uzlādēta, vai tomēr tukša

Baterija.

Ikdienā to plaši izmantojam, tāpēc arī ir tapis šis skaidrojošais raksts. Vispirms iedziļināsimies tehniskos jautājumos, tici, tam ir nozīme. Sāksim ar vienkāršo, cik ilgi mēs varam uzglabāt baterijas?

Ir divu veidu barošanas elementi vai vienkāršāk baterijas. Vienreiz lietojamās baterijas un vairākkārt lietojamās jeb tā sauktie rechargeable akumulatori.

Pirmajām ir ilgs uzglabāšanas laiks: no 5 gadiem NiMh (niķeļa metālhidrīda baterija) līdz 10 gadiem LiIon (litija jonu baterija), turklāt šajā laikā notiek pavisam niecīga pašizlāde.

Pat tad, ja iegādāsieties vienreizējo barošanas elementu neilgi pirms derīguma termiņa beigām, neko daudz nezaudēsiet.

Baterija, ir divu veidu apzīmējumi.

* Viens no tiem nāca no Amerikas Savienotajām Valstīm, kur ir ierasts klasificēt akumulatorus pēc fiziskiem izmēriem, nenorādot elementa ķīmisko sastāvu.

* Vēl viens starptautisks standarts apzīmējumiem ir kļuvis plaši izplatīts: LR20, LR14, LR6, LR03, 6F22.
Ir divi galvenie parametri, kas apraksta akumulatora izmēru un formu, kā arī elektroķīmisko sistēmu, uz kuras elements ir uzbūvēts.

baterija

Par elementa ķīmisko struktūru.

Ja tā ir burts “L”, tad jums ir sārma baterija, ja “S” ir sudraba cinks, ja “C” litijs, ja šis apzīmējums nav, tad tas ir sāls šķīdums. “R” – ir elementa cilindriska forma, “F” – plakana.

Ja pirms burta apzīmējuma ir skaitlis, tas norāda paralēlo elementu skaitu akumulatorā. Piemēram, 6F22 tipa baterija attiecas uz sāls tipu, kas sastāv no sešām 1,5 voltu šūnām. Rindas beigās esošais numurs norāda elementa izmērus un, konkrētāk, tā rādiusu.

Kā vai kāds akumulators tiek izmantots?

– izmantošanai ar stabilu patēriņa līmeni (pulksteni radio, tālvadības pultīm) ir optimāli piemērots sāls akumulators.

– ierīcēm ar dzinējiem (atskaņotājiem, magnetofoniem, magnetofoni, elektriskos skuvekļus, elektriskās zobu sukas, kameras), vai ar lielu enerģijas patēriņu ( gaismas, radio) vajadzētu izvēlēties sārma baterija (Alkaline »L»), jo tā mērķis ir nodrošināt nepārtrauktu un drošu iekārtas ekspluatāciju.

Baterijas parasti ir sadalītas divos veidos – primārajā un sekundārajā. Primārās baterijas tiek izmantotas vienreiz, pēc kuras tās tiek izmesti. Sekundārās baterijas var uzlādēt un atkārtoti izmantot. Parasti sārma (sārma) vai sāls akumulatori ir galvenie to elementi.

Uzlādējamās baterijas satur atgriezeniskus ķīmiskos materiālus, kas ļauj tos atkal un atkal uzpildīt.

Niķeļa kadmija akumulatori

Šos NiCd akumulatorus plaši lieto dažādās elektroniskās iekārtās. Tos var uzlādēt pat līdz 1000 reizēm, un tikai tad tie savu mūžu ir nokalpojuši. NiCd akumulatoram ir atmiņas efekts: ja to liek baroties pusizlādētu, enerģijas ietilpība samazinās. Izmanto elektroinstrumentos, arī rokas lukturos.

Niķeļa metālhidrīda baterijas

NiMh ir nākamā NiCd barošanas elementu paaudze, kurai indīgais kadmijs aizstāts ar metālhidrīdu, kas dabai tā nekaitē. Var atkārtoti uzlādēt un ilgstoši izmantot, nav tik viegli sabojājamas. Parasto NiMh pašizlāde ir 2 – 3 % dienā, un tas nozīmē, ka pēc mēneša tās atkal jāpiepilda, pat ja ierīce nav lietota.

Litija jonu barošanas elementi

Litija jonu (LiIon) un litija polimēru (LiPo) akumulatori pēc lietderības rādītājiem ir līdzīgi, taču, salīdzinot ar vienāda svara NiMh un NiCd, tiem ir lielāka energoietilpība. Tāpēc tos izmanto lielākajā daļā portatīvo ierīču – datoros, foto un videokamerās, dažādos atskaņotājos, GPS, arī lukturos, elektroinstrumentos utt.

Vai es varu uzlādēt parastās baterijas (pirkstiņus) – NĒ!  Labāk ir nopirkt jaunas baterijas!  Lādēt drīkst tikai tās baterijas, uz kurām rakstīts rechargeable, un tikai ar tām speciāli paredzētiem lādētājiem.

Mēģinājums uzlādēt parastu vienreizējo bateriju mēdz beigties ar aizdegšanās iespēju. Starp citu, tā var arī eksplodēt.

Nedrīkst lietot sarūsējušus vai mehāniski bojātus barošanas elementus! Uzraksts uz baterijām 0 % cadmium un 0 % mercury nozīmē, ka tajās nav kadmija un dzīvsudraba, tātad šie ir videi draudzīgi barošanas elementi.

Alkaline baterijas ir līdz 30 % ietilpīgākas par parastajām baterijām, tāpēc lieti noder ierīcēs, kam vajadzīga lielāka jauda. Lai gan šīs baterijas ir dārgākas, tās ir daudz kvalitatīvākas par nezināmas izcelsmes analogiem, kuru mūsu tirgū netrūkst.

Starp citu, akumulators 10440 atbilst AAA baterijas, bet AA pirkstiņš – 14500 LiIon akumulatora lielumam.
Pietiks ar teoriju, pārejam pie interesantā jautājuma, kā noteikt vai baterija ir uzlādēta vai pavisam tukša.

Un tā … mums ir mazs haoss ar daudzām pirkstiņu baterijām, kuras vēl (iespējams) var izmantot.

Protams, ja Jūs iegādājaties dārgu Duracell (ar sloksnes indikatoru), tad šis process ir vieglāks. Ja baterijas ir parastās, tad parādīšu, kā noteikt aptuveno uzlādes līmeni.

Ideja ir tāda, pilnībā uzlādēts akumulators uz cieta galda, no neliela augstuma palaists pret galda virsmu, parasti neatlec un nostājas vertikāli.

Tukša – lēkā, elastības dēļ, kas notiek iekšējo gāzu izplešanās dēļ. Parasti apgāžas, kas liecina par tukšu bateriju.

Baterija, SKATIES VIDEO:

Daži vārdi par telefona bateriju.

Pastāvīgi uzlādēt litija-jonu bateriju viedtālrunim līdz 100% nav nepieciešams. Centieties papildināt akumulatoru pakāpeniski un izmantojiet tikai oriģinālas uzlādēšanas ierīces, jo tās parasti nepieļauj baterijas pārlādēšanu un automātiski atslēdz strāvas padevi pie pilnas uzlādēšanas.

Kā arī centieties neizlādēt viedtālruni līdz nullei. Pie pilnas baterijas uzlādēšanas, atslēdziet to no enerģija avota – tā kalpos ilgāk!

Baterija pilnībā uzlādējas vidēji 3 – 4 stundu laikā, bet ierīce paliek pie rozetes līdz pašam rītam. Tas nav labi, jo ar laiku, tā tu samazināsi baterijas kalpošanas ilgumu.

Uzlādē akumulatoru divas vai trīs reizes dienā, saprotu grūti, tomēr tā būtu pareizi, ja Tev rūp baterijas ilgmūžība. Piemēram, no rīta automašīnā, darbā – no datora un vakarā – mājās pie rozetes. Tā jūs pagarināsiet ierīces darba mūžu.

Litija-jonu baterija var izdzīvot apmērām 500 pilnas uzlādes ciklus no 0 – 100%. Ja, piemēram, to uzlādēt un izlādēt ar 50% cikliem, tad ekspluatācijas cikls var pieaugt trīs reizes.

Maksimāli pagarināt baterijas laiku var uzturot uzlādi kaut kur starp 40 un 80%. Ja tuvākajā laikā neplānojat aktīvi izmantot viedtālruni, uzlādējiet to tikai līdz 50%.

Apmēram tā…

Labu dienu un vienmēr darbīgas baterijas!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top