Minimālā darba alga, kā ir ar to Eiropas Savienībā un Latvijā

Minimālā darba alga.

Nākamās Saeimas vēlēšanas gaidāmas jau rudenī, tādēļ deputātiem gaidāms izaicinājums. Pirmsvēlēšanu solījumu laikā spēt sarūpēt atbalstu, kas nepārsniedz iespējas.

Minimālā darba alga, parunāsim par to.

Minimālā alga ir zemākais atalgojums, kas darba devējiem jāmaksā saviem darbiniekiem par darbu.
Lai gan visās ES dalībvalstīs ir ieviesti noteikumi par minimālo darba algu, lielākajā daļā valstu šī atlīdzība bieži vien nesedz visas dzīvošanas izmaksas.

Aptuveni 7 no 10 minimālās darba algas saņēmējiem ES 2018. gadā saskārās ar finansiālām grūtībām.
ES dalībvalstīm pašlaik ir noteikts nacionālais minimālās algas apmērs, kas var dramatiski atšķirties.

Minimālā darba alga

Piemēram, vienā no nabadzīgākajām bloka dalībvalstīm Bulgārijā 2021. gadā minimālā mēnešalga bija 332 eiro, savukārt Luksemburgā pilnu slodzi strādājošie mēnesī nevarēja saņemt mazāk par 2200 eiro.

Austrijā, Kiprā, Dānijā, Somijā, Itālijā un Zviedrijā algu lielumu nosaka kolektīvajos darba līgumos.

Eiropas Komisija (EK) 2020. gada rudenī nāca klajā ar priekšlikumu regulējumam, kas uzdotu bloka dalībvalstīm noteikt tādu minimālās darba samaksas apmēru. Lai iedzīvotājiem būtu nodrošināti pienācīgi dzīves apstākļi.

Latvijā minimālā alga pašlaik ir 500 eiro mēnesī!

Igaunijā (654 eiro) un Polijā (655 eiro). Lietuvā minimālā alga ir 730 eiro mēnesī. Kā jau pieminēju Luksemburgā (2257 eiro), Īrijā (1775 eiro), Nīderlandē (1725 eiro), Beļģijā (1658 eiro), Vācijā (1621 eiro) un Francijā (1603 eiro).

Lielākā minimālā mēnešalga ES ir gandrīz septiņas reizes prāvāka nekā mazākā blokā noteiktā minimālā alga. Valsts noteiktas minimālās algas pašlaik nav Austrijā, Dānijā, Itālijā, Kiprā, Somijā un Zviedrijā.

Ko Latvija domā darīt ar minimālo darba algu?

Ir doma no nākamā gada 1. janvāra no 500 eiro celt līdz 640 vai 700 eiro. Tomēr ministra Gata Eglīša vērtējumā, reālākais variants būtu 640 eiro.

Eglītis ir strikti konkrēts, nevaram maksāt visiem, kā tas bija iepriekšējās reizēs. Tomēr, ja skatāmies no ES skatu punkta, tad ierosinājums un ieteikums ir konkrēts.

Noteikt tādu minimālās darba samaksas apmēru, lai iedzīvotājiem būtu nodrošināti pienācīgi dzīves apstākļi.

Vai Latvijā ar šādu minimālo algu var normāli eksistēt?

Labu Dienu!

 

Paldies, ka izlasījāt šo ziņu, neaizmirsti abonēt (ja kas bez maksas) jaunākos rakstus!

ABONĒŠANA!

 

Dalies ar šo ziņu

3 Atziņas “Minimālā darba alga, kā ir ar to Eiropas Savienībā un Latvijā”

  1. žanis a saka:

    “Eurostat” nedod IKP datus pēc pirktspējas paritātes pa reģioniem, bet dod pa valstīm. Igaunijā IKP uz vienu iedzīvotāju pēc pirktspējas paritātes 2020. gadā bija 24 991 eiro, Latvijā – 21 076 eiro; Lietuvā – 25 288 eiro. Kā redzam, Lietuva ar vidējo algu līmeni, bet zemākajām cenām pēc pirktspējas paritātes ir šobrīd visturīgākā Baltijas valsts, bet Latvija jau samērā tālu atpaliek.

  2. Indriksons saka:

    Lietuvas valdība strauji un regulāri ceļ minimālo algu. 2021. gadā līdz 642 eiro, 2022. gadā līdz 730 eiro. Atgādinu, ka vēl 2015. gadā Latvijā minimālā alga bija 360 eiro, bet Lietuvā – 300 eiro. Kamēr Latvijā turpinājās cilvēku turēšana “bada maizē”, Lietuva no šīs politikas atteicās un tagad ir izrāvusies Baltijas līderos.

  3. Inkognito saka:

    2022. gada maijā, salīdzinot ar 2021. gada maiju, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 16,9%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

scroll to top