Mīlestība lasīt, kā ieaudzināt bērnā lasīt prieku, padomi
Mīlestība lasīt.
Atslēga tam, ka grāmatas pavadīs cilvēku visu mūžu, ir bērnībā izveidojies stabils lasīšanas paradums. Lasīšanas mīlestība dzimst ģimenē, tiek nostiprināta bērnudārzā vai skolā. Domāju, ka tas tā arī ir.
Lai skatītu svarīgu reklāmu, piemeklētu tieši TEV, izslēdz reklāmu bloķētāju! Raksta turpinājums zemāk:Mīlestība lasīt, nekad nepametīs cilvēku.
Daudziem mūsdienu vecākiem, šāds apgalvojums, diemžēl izklausās utopiski. Tā kā mūsdienās bērnu prātus pārņem “elektroniskie sīkrīki”, viņu uzmanību pievērst grāmatai kļūst arvien grūtāk.
Tomēr tas ir iespējams! Galvenais ir apbruņoties ar pacietību, neatlaidību, mīlestību pret bērnu un, protams, pret lasīšanu!
Mīlestība lasīt, kāpēc tas ir svarīgi?
Diemžēl ir pagājuši tie laiki, kad nevienam neienāktu prātā uzdot šādu jautājumu. Latvija bija lasīšanas valsts, tas nozīmē, ka lasīja visi – no jauniem līdz veciem.
Šī ieraduma labā “blakusparādība” bija diezgan augsts vispārējās izglītības līmenis, pat ja personai nebija augstākās izglītības.
Diemžēl mūsdienu bērniem šis prieks ir liegts, lielāko daļu laika pavadot, spēlējot datorspēles vai neizlaižot no rokām savu pirmo mobilo telefonu.
Viņi tiek apbērti ar informāciju, ko pagājušā gadsimta lasītāji sauktu par tukšu un bezjēdzīgu. Šīs parādības “blakusparādība” ir pavisam cita. Domāšanas lēna attīstība, nespēja domāt par nopietnām lietām, vispārējais jauno paaudžu infantilisms.
Mīlestība lasīt, lasīšanas loma bērnu dzīvē ir milzīga.
Grāmatas kalpo, lai paplašinātu izpratni par pasauli, iepazīstinātu bērnu ar lietām, dabu, visu, kas viņu ieskauj. Lasīšana palīdz paplašināt vārdu krājumu un attīstīt runu. Grāmata izskaidro sabiedrības dzīvi un cilvēku attiecību pasauli.
Lasīšana attīsta domāšanu, iztēli, bagātina bērna emocijas, sniedz skaistus latviešu literārās valodas tēlus. Grāmatas ir garīgās informācijas avots, jo tās māca domāt par dzīves jautājumiem un vispārcilvēciskām vērtībām. Literatūra veicina cilvēka individualitātes veidošanos, domāšanas un rīcības neatkarību un pilnvērtīgu dzīvi.
Kā iemācīt bērnam lasīt?
Skolotāji un psihologi uzstāj, ka bērna neatlaidīga interese par lasīšanu veidojas tieši ģimenē un jau no agra vecuma.
Kamēr jūs rūpējaties par mazuli (vannojaties, barojat utt.), pastāstiet viņam mazus bērnu dzejoļus un pasakas. Protams, bērns joprojām neko nesaprot, bet viņš lieliski uztver intonāciju un skaņas.
Augošu mazuli ir svarīgi katru dienu iepazīstināt ar bērnu literatūru, turklāt brīvā formā, veltot tam vismaz pusstundu dienā. Atceries, ja tev pašam patīk lasīt un tavā mājā ir daudz grāmatu, tad arī bērnam tas patiks.
Lasīšana, kā ģimenes rituāls.
Veltiet laiku kopīgai lasīšanai pirms gulēt iešanas vai pēc vakariņām. Bērns zinās, ka šo laiku veltīsi viņam, un gaidīs to ar nepacietību. Laika gaitā viņš pāries uz neatkarīgu lasīšanu.
Ja bērns jau ir sācis lasīt zilbēs, aiciniet viņu lasīt pārmaiņus ar jums, piemēram, rindkopās. Pārtrauciet lasīšanu aizraujošākajā vietā – tas mudinās bērnu turpināt lasīt patstāvīgi.
Lasīšana kā spēle.
Periodiski varat organizēt teātra lasījumus. Savienojiet citus ģimenes locekļus un lasiet grāmatu par lomām, un dažas atsevišķas ainas var izspēlēt kā priekšnesumu.
Tiesības izvēlēties.
Nespiediet bērnam lasīt grāmatu, kuru viņš nevēlas. Ļaujiet viņam izvēlēties to, kas viņu interesē. Pēc tam pievienojiet literatūru, kas, jūsuprāt, ir nepieciešama vai ko iesaka skolas programma.
Tiesības uz brīvību.
Mēģiniet visu sarunāt ar bērnu. Meklējiet kompromisus. Ļaujiet bērnam izvēlēties laiku, kad viņš lasīs. Tomēr jūs nosakāt lasīšanas ilgumu vai apjomu. Piemēram, pusstundu vai trīs lappuses dienā.
Mīlestība lasīt, kopīga diskusija un fantāzija.
Aktīva lasītā diskusija palīdzēs bērnam ne tikai tikt galā ar iespaidiem, bet arī izteikt savas domas un emocijas. Ja izrādīsiet savu interesi par bērna personīgo viedokli, tas arī palielinās interesi par lasīšanu.
Bērna fantāzija pastāvīgi darbojas. Bieži grāmatu lasīšana iedvesmo bērnu izdomāt stāsta turpinājumu, kas viņam patīk.
Veiciniet to! Iedošu vienu krāsojumu grāmatu ar patriotisku tekstu, paņem un lasi kopā ar bērnu.
Labu Dienu!
Aug padumja paaudze. Piespiest lasīt grāmatu nereāli…