Mikroelements cinks, cik tas svarīgs jūsu normālai veselībai
Mikroelements cinks.
Jūsu ķermenim katru dienu ir nepieciešams noteikts cinka daudzums. Tomēr visur jābūt mērenībai, pārāk daudz var būt tikpat kaitīgi, kā pārāk maz. Jūsu ķermenim nav iespēju uzglabāt cinku, tāpēc tā līmenis ir atkarīgs no jūsu ikdienas uztura.
Te būs iespējamā vieta TAVAI reklāmai! Nopietns reklāmdevējs gaidīts! Raksti vienosimies...Mikroelements cinks, svarīgums.
Domāju, ka zini, ka nopērkami visvisādi garšaugi un tiem papildus pieejami dažādi uztura bagātinātāji. Tas viss ir jauki, pat pārlieku labi, bet tā dzīvojot ir viegli aizmirst par spēcīgas imūnās aizsardzības pamatiem.
Nu ko, mēģināsim labot imūnsistēmu ar mums pieejamajiem līdzekļiem. Viens no tiem ir mikroelements cinks. Jūsu ķermenim katru dienu ir nepieciešams noteikts cinka daudzums.
Zināšanai, kā jau pieminēju, jūsu ķermenim nav iespēju uzglabāt cinku, tāpēc tā līmenis ir atkarīgs no ikdienas uztura.
Kāpēc tas ir svarīgi?
Tāpēc, ka cinks ir svarīgs vairākām dzīvības uzturēšanas funkcijām, tostarp:
1. Spēcīga imunitāte.
3. Svarīga enzīmu sastāvdaļa, kas iesaistīti vēža pārveidošanā un profilaksē, garastāvokļa, garīgās skaidrības un atjaunojoša miega uzturēšana.
3. Prostatas un zarnu veselība.
4. Garšas un smaržas sajūtas.
Mikroelements cinks uzticamai imūnsistēmas aizsardzībai!
Cinks ir vismaz 3000 dažādu olbaltumvielu sastāvdaļa jūsu organismā un vairāk nekā 200 dažādu enzīmu sastāvdaļa. Faktiski cinks ir iesaistīts vairāk fermentatīvās reakcijās jūsu organismā nekā jebkurš cits minerāls.
Cinks palielina balto asins šūnu veidošanos un palīdz tām efektīvi cīnīties ar infekciju. Tas arī palielina vēža apkarošanas “killer” šūnas, palīdz jūsu imūnsistēmai atbrīvot vairāk antivielu un atbalsta brūču dzīšanu.
Vai jums ir cinka deficīts?
Viegls cinka deficīts ir salīdzinoši izplatīts, īpaši zīdaiņiem un bērniem. Tas novērojams grūtniecēm vai sievietēm zīdīšanas periodā, gados vecākiem cilvēkiem. Deficīts ir cilvēkiem ar sliktu kuņģa-zarnu trakta uzsūkšanās problēmām vai zarnu slimībām, piemēram, krona slimību.
Jāpiemin arī radikālismu uzturā. Tiem kas ievēro veģetāru vai vegānu diētu ir cinka trūkuma problēma.
Vairāki faktori veicina kopējo cinka deficīta problēmu.
Komerciālās lauksaimniecības prakses, piemēram, monokultūra. Gadu no gada aizpildot lielus zemes gabalus ar vienu un to pašu ražu. Tāda prakse ir radījusi augsnēs sastopamo minerālu, piemēram, cinka, trūkumu.
Dažas zāles samazina cinka līmeni organismā, piemēram, AKE inhibitori ( ngiotenzīnu konvertējošie enzīmi), tiazīdu grupas diurētiskie līdzekļi un skābes izturīgas zāles, piemēram, Prliosec un Pepcid.
Dažās diētās, piemēram, veģetārās/vegāniskās un graudu diētas, jo tajās ir maz bioloģiski pieejamā cinka. Tur ir daudz fitīnskābju, kas vēl vairāk pasliktina cinka uzsūkšanās procesu.
Viegls cinka deficīts var izraisīt biežas saaukstēšanās un gripas, hronisku nogurumu un sliktu vispārējo veselību.
Jūsu bērna augšana un attīstība ir ļoti atkarīga no laba uztura.
Nepietiekams cinka līmenis var izraisīt garastāvokļa traucējumus, sliktu atmiņu, sliktu mācīšanos un tātad sliktu sniegumu skolā. Cinka trūkums var arī veicināt pūtītes un sliktu redzi. Hronisks cinka deficīts var ietekmēt redzi, garšu, smaržu un atmiņu.
Balti plankumi uz nagiem var norādīt, ka nesaņemat pietiekami daudz cinka.
Mikroelements cinks ir galvenais minerāls jūsu imūnsistēmai! Ja jūsu ķermenim ir nepietiekams cinka daudzums, jūs izjutīsit paaugstinātu uzņēmību pret dažādiem infekcijas izraisītājiem. Jūsu baltās asins šūnas vienkārši nevar darboties bez cinka.
Cinks ietekmē vairākus jūsu imūnsistēmas aspektus, tostarp neitrofilus, dabiskās “killer” šūnas, fagocitozi, citokīnu veidošanos, antivielu veidošanos un pat gēnu regulēšanu jūsu limfocītos.
Cinks ir iesaistīts daudzās būtiskās šūnu funkcijās, tostarp DNS replikācijā, RNS transkripcijā, šūnu dalīšanā un aktivācijā, kā arī šūnu membrānu stabilizācijā. Pētījumi par cinka ietekmi uz patogēniem ir nedaudz pretrunīgi, taču daudzi pētījumi liecina par spēcīgu aizsargājošu efektu.
Pētījumi liecina, ka cinks var saīsināt saaukstēšanās ilgumu līdz pat 50 procentiem!
Cinks samazina gan saaukstēšanās simptomu ilgumu, gan smagumu. Profilaktiskā cinka lietošana palīdz novērst saaukstēšanos. Cinks ir raksturīga molekula aizkrūts dziedzera proteīniem, kas ir imūnās vielas, ko ražo jūsu aizkrūts dziedzeris.
Bez cinka jums trūkst šīs imūnās aizsardzības.
Cinka sāļi ir nāvējoši daudziem patogēniem. Vīrusu gastroenterīts tiek palēnināts, pateicoties cinka jonu tiešai pretmikrobu iedarbībai jūsu kuņģa-zarnu traktā.
Ja esat grūtniece, cinks ir VĒL svarīgāks!
Reti sievietes dzīvē ir prasīgāks laiks par grūtniecību (pēc tam zīdīšanu), kad uzturvielu uzņemšana no pārtikas un uztura bagātinātājiem nepieciešama ne tikai ķermeņa uzturēšanai, bet arī strauji augošā bērna barošanai.
Tā kā cinks ir būtisks pareizai šūnu dalīšanai, šajā laikā ir svarīgi iegūt pietiekamu daudzumu cinka. Zems cinka līmenis var būt saistīts ar… Priekšlaicīgām dzemdībām; mazu jaundzimušā svaru; augšanas aizturi; preeklampsiju.
Zināšanai.
Preeklampsija nozīmē, ka topošajai māmiņai nekontrolēti sāk paaugstināties asinsspiediens, kā arī parādās vēl viens vai divi simptomi. Iespējama patoloģiska tūska vai olbaltums urīna analīzēs. Var pievienoties arī citi simptomi – galvassāpes, redzes traucējumi, sāpes labajā paribē, elpas trūkums.
Diētas ar augstu graudu saturu ir tieši saistītas ar cinka deficītu.
Kāpēc?
Ir zināms, ka graudos ir fitīnskābes (piemēram, pākšaugi, sēklas un soja), un fitīnskābes pasliktina minerālvielu, piemēram, kalcija, dzelzs, magnija un cinka, uzsūkšanos.
Kā optimizēt savu cinka līmeni?
Kā vienmēr, vislabāk ir optimizēt savu uzturu, ēdot pilnvērtīgu uzturu, lai apmierinātu cinka vajadzības. Dzīvnieku izcelsmes pārtika neapšaubāmi ir visbagātīgākais cinka daudzums uzturā. Piemēram, austeres satur līdz 182 mg vienā porcijā!
Dzīvnieku izcelsmes pārtika.
Ja konkrēti, tad piens un tā atvasinājumi, olas un dažādu sugu dzīvnieku gaļa, visbiežāk sastopami liellopi, cūkas, aitas un kazas, kā arī zivis un citas jūras veltes.
Tomēr der zināt, ka svarīgs ir līdzsvarots uzturs. Jāiekļauj visu grupu pārtikas produkti (augļi, dārzeņi un arī graudaugi) līdzsvarotā veidā!
Lai gan ir taisnība, ka mūsdienu sabiedrībā šis līdzsvars parasti netiek ievērots, līdz ar to parādās slimības un uztura traucējumi.
UZMANĪBU!
PĀRĀK LIELS cinka daudzums var arī radīt problēmas. Parasti ir nepieciešama diezgan liela deva un ilgs laiks, lai sasniegtu toksisku līmeni. Hroniski pārmērīga cinka uzņemšana var kavēt vara un dzelzs uzsūkšanās procesu, izraisot šo minerālvielu trūkumu.
Noslēgumā jāsaka, ka cinks ir bieži aizmirsts uztura elements, ko vērts pievienot savam gripas apkarošanas arsenālam. Tā ir lēta veselības apdrošināšana, kas var apturēt vīrusu izplatīšanos.
Protams, lai precizētu cinka nepieciešamību konsultējies ar savu ārstu!
Labu Dienu!